Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003) 1 – İnterstella 5555001

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003)

29 Mayıs 2013

Daft_Punk_Interstella_5555_Poster-shunyoungSon albümleri Random Access Memories’i geçtiğimiz haftalarda yayınlayan ve bilgisayar yoğunluklu elektronik müziği biraz daha enstrümantelleştirerek müzik dünyasında büyük sansasyon yaratan Daft Punk, bu defa bir animeyle karşımızda. Farklılıkları seven ikili, Discovery isimli albümlerindeki şarkıların oluşturduğu, diyalogsuz ama hikaye anlatımında çok başarılı olan bir animeyle; Interstella 5555 ile hayranlarına farklı bir deneyim vaat ediyor.

Bence insanlar ikiye ayrılır. Müzik dinleyenler ve müziği her an her yerde hissederek, yaşayarak dinleyenler. Ben kendimi ikinci kategoriye dahil ediyorum. Sessizliği seven biri pek değilim ve müzik olmazsa olmazımdır. Hal böyle olunca dinlediğiniz şeyler de biraz daha önemli oluyor sizin için, şarkılarla müzisyenlerle farklı bağlar oluşturuyorsunuz. Daft Punk’ı ilk olarak üniversitenin ilk yıllarında dinlemeye başlamıştım ve bir daha da hiç bırakmadım. Yaptıkları müzik ne zaman dinlerseniz dinleyin insanı mutlu ediyor çünkü ortada müzikal anlamda ciddi bir başarı söz konusu ve bu başarıyı çok rahat bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Son albümleri ile beni kendilerine bir kez daha hayran bıraktılar. İçimde tekrar büyüyen Daft Punk aşkı, beni önceden bildiğim fakat tamamını izleme fırsatını bir türlü bulamadığım Interstella 5555’e yönlendirdi. İyi ki de yönlendirmiş.

Progressive House’dan Funk’a, Electro ve Techno’dan Hip-Hop’a kadar farklı müzik türlerini harmanlayarak kendi tarzlarını yaratan Daft Punk üyeleri, müzikleri dışında da oldukça ilgi çekiciler. Konserlere ve basının karşısına robot maskeleriyle çıkan ve yüzlerini gizleyen ikili, ciddi derecede Japon Anime ve Manga’larının hayranı. Müzikte sürekli yeniliği arayan bir yapıları olan Daft Punk, bu defa yeniliği sinema alanında gerçekleştiriyorlar ve kendi animelerini yaptırmak için kolları sıvıyorlar.

İnterstella 5555002

Galaxy Express 999, Albator, Yamato gibi anime ve mangaları olan Leiji Matsumoto, Daft Punk üyelerinin çocukluktan beri hayranlık duyduğu bir çizer. Kendi animelerini yaptırmak istediklerinde de senaryoyu yazdıktan sonra kapısını çaldıkları ilk isim ileride filmin çizimlerini ve görüntü yönetmenliğini de yapacak olan Leiji Matsumoto oluyor. Daha önce çeşitli TV projelerinde farklı görevler yapmış olan Kazuhisa Takenouchi’nin yönetmenliğini üstlendiği film ilk olarak 1 Aralık 2003’te yayınlandı. Şarkılardan başka hiç bir konuşmanın duyulmadığı bu 68 dakikalık filmin ismindeki “The 5tory Of The 5ecret 5tar 5ystem” bölümü ise “The Five Star Storier” isimli mecha animeye gönderme niteliği taşımaktadır. If2004 İstanbul kapsamında ülkemizde de gösterilen bu anime, izleyen herkesi tatmin edecek bir güce sahip.

Dünyadan çok çok uzakta, farklı bir galaksinin bir gezegeninde insanlara çok benzeyen fakat ten renkleri mavi olan canlılar yaşamaktadır. Rahat, geniş, eğlenmesini bilen bu mavi insanların en büyük hobisi “Cressendolls” (Discovery albümünden bir şarkının ismi) isimli grubun parçaları eşliğinde dans etmek. Müzik grubunun üyeleri, bir gün konserleri sırasında garip kişiler tarafından kaçırılır. Daha sonra anlaşılır ki kaçıranlar insanlardır. Earl de Darkwood isimli menajer bozması kişilik, grup üyelerinin beyinlerini yıkayarak onları robottan farksız hale getirir. Renklerini de insan rengine boyadığı grup üyelerini, dünya müzik piyasasına sokar. Bu sırada mavi insanların gezegeninden bir pilot durumdan haberdar olur ve grup üyelerinden sarışın Stella’ya duyduğu aşkın itici gücüyle birlikte grup elemanlarını kurtarmak için dünyaya gelir. Verilen emirleri yerine getirmekten başka hiç bir şey yapmayan “Cresssendolls” üyeleri dünyada da çok popüler olurlar, herkes onları çok sever fakat konser verip, fotoğraf imzalamaktan başka hiç bir şey yapmalarına izin verilmez. Bu sırada müzisyen kaçırma olayının sadece kendileriyle ilgili olmadığını da anlarız. Wolfgang Amadeus Mozart, Ella Fitzgerald, Robert Plant, Miles Davis ve Janis Joplin gibi isimler de gerçekte farklı gezegenlerde yaşayan uzaylı müzisyenlerdir. Çok eski zamanlardan beri yaşamakta olan ve müzisyenleri kaçırarak kendine hizmet ettiren kötü Darkwood’un amacı “Cressendolls”u kullanarak 5555. Altın Plak ödülünü kazanmak ve mutlak güce ulaşarak dünyaya hükmetmektir. Yakışıklı kahraman pilotumuz sayesinde önce grubun 3 erkek üyesi kurtulur canavar menajerin elinden. Bu sırada geçmişlerini hatırlamalarını engelleyen gözlükleri de kırılır ve anıları birazcık belirmeye başlar. Stella’yı kurtarmaya çalıştıkları sırada pilotumuz ağır şekilde yaralanır. Ölüm yakınındadır fakat mutludur çünkü aşık olduğu kadını koruyabilmiştir. Bu olaylar sırasında da Darkwood ölür. Grup üyeleri de kendilerinden alınmış anılarına tekrar kavuşurlar. Gerçekler ortaya çıktıktan sonra dünya yetkilileri ellerinden gelen bütün çabayı harcayarak grubu tekrar gezegenlerine gönderirler. “Cressendolls” kendi gezegenlerinde ve kendi renkleriyle müzik yapmaya devam eder ve bir çok başka gezegende de sevilerek dinlenen bir müzik grubu olarak varlığını devam ettirir.

İnterstella 5555001

James Cameron Avatar’ı yaratırken Interstella 5555’den kopya çekti mi bilinmez fakat buradaki insanların Navi’lerden daha sempatik olduğunu söyleyebiliriz. 7’den 70’e her yaştan mavi veya normal renkte insanın Daft Punk parçalarıyla coşması, benim bugün etrafta neden gerçekleşmiyor diye çok merak ettiğim bir durumdu, filmde yer aldığı için ayrıca çok mutlu oldum. Golden Record Ödülleri adayları açıklanırken Daft Punk elemanlarının kendi robotlarının gözükmesi hoş ve eğlenceli bir detaydı. Filmin bir bölümünde TV’de oynanan Fransa ve Japonya arasındaki futbol maçı ve skoru ise oldukça ince bir mesaj taşımaktaydı. Grubun iki üyesi Fransız (Fransa: 2), Leiji Matsumoto da bir Japon (Japonya:1).

daft_punk_interstella_5555____by_arpegius1997

Hiç bir diyalog olmadan, Kim ki Duk filmlerinin yalınlığında, Daft Punk’ın aşmış müzikleri ve Japon animelerinin o tatlı dünyasının birleşimi harika bir uyum ortaya çıkarmış. Filme altyazı gerekmiyor fakat şarkı sözlerinin altyazısı var ki filmi bu şekilde izlerseniz, hem Daft Punk’a sevginiz ve saygınız biraz daha artacak ve filmden alacağınız keyif de o denli fazlalaşacaktır. Aşk, gerilim, macera ve dram filmlerinde aranılan her şeyin olduğu ve bunun yanında haliyle müzikleriyle öne çıkan bir film olan “Interstella 5555” izlemeyenler için kesinlikle izlenmeyi hak eden, özellikle Daft Punk hayranlarının kaçırmaması gereken bir yapım.

İnterstella 5555 izle (tamamı)

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Secret World of Arrietty / Aşırıcılar (2010) 2 – 07

The Secret World of Arrietty / Aşırıcılar (2010)

Aşırıcılar Mary Norton’un aynı isimli fantastik romanından uyarlama. Miyazaki’nin fantastikliğinin
A Wind Named Amnesia (1993) 3 – A Wind Named Amnesia 3

A Wind Named Amnesia (1993)

Dünyanın sonu temalı senaryoları bugüne dek en az binlerce kez