İspanya’dan 2 Kısa: Kollar Bacaklar Havaya 1 – Fist of Jesus 01

İspanya’dan 2 Kısa: Kollar Bacaklar Havaya

8 Aralık 2018

Ne zamandır öne çıkan korku kısalarından beğendiklerimi önermiyordum. Bu ara biraz onlara ağırlık vereyim diyorum. İlk olarak İspanya’dan 2 kısa film gelsin o zaman. Her ikisi de aynı ekibin elinden çıkma olan kısalardan ilki, senaryosunu David Munoz’un yazdığı, Adrian Cardona, Rafa Dengra ve David Munoz’un beraber yönettikleri Brutal Relax (2010). Diğeri de iki sene sonraya ait: Fist of Jesus (2012). Bunun senaryosunu da yine David Munoz yazmış. Yönetmen koltuğunda ise Adrian Cardona ve David Munoz var.

Aşağıda her iki kısanın da tamamını izleyebileceğiniz linkleri veriyorum ama önceden uyarayım. Türleri korku komedi olsa da her ikisi de aşırı şiddet içeriyor. Ama öyle böyle değil; patlayan kafalar, kopan kollar bacaklar, ikiye ayrılan vücutlar vb. Resmen ‘gore’ kelimesi anlamının karşılığını buluyor.

Brutal Relax (2010)

 

Aşırı sinirli bir bünyeye sahip Olivares isimli abi, muhtemelen bu sorunundan dolayı tedavi gördüğü hastaneden ayrılırken doktorunun verdiği tavsiye üzerine tatile çıkmaya karar verir. (Bu arada itiraf etmeliyim; Olivares, biraz bizim Recep İvedik’i andırıyor.) İnsanların standart yaz tatili hareketleriyle eğlendiği bir sahile gelen Olivares, kendi meşrebince sakin bir gün geçirmeye başlar. Denizden çıkıp gelen zombilerin sahildekileri hacamat etmesi bile onun keyfini kaçıramaz ama ne zaman ki walkmaninin pili biter, işte o zaman kıyamet kopar.

Brutal Relax, konusundan da görüldüğü üzere aslında saçma sapan bir film. Her şey sahilde gerçekleşecek “gorefest” için bir araya getirilmiş. Dolayısıyla bütün yük oraya biniyor ama ne yalan söyleyeyim kısa sürede tıka basa doyuran bir “gore” ziyafeti ile karşılaşıyoruz. CGI ve pratik efektlerin kol kola girdiği özel efektler fazlasıyla tatmin edici. Birçok fantastik film festivalinde de ilgiyle karşılanan Brutal Relax, türü sevenler için inanılmaz eğlenceli bir kısa.

Fist of Jesus (2012)

 

Kısanın başkahramanı Jesus, Jacob’ın ölen oğlu Lazarus’u yeniden diriltebileceğini söyler. Dediğini yapar yapmasına ama işler birazcık ters gider ve Lazarus zombi olarak dirilir. Bir anda ortalık karışır ve belki de sinema tarihinin en eski tarihli zombi istilası start alır. Kısanın isminden de anlaşıldığı üzere Jesus, öğretilerini bir kenara koymaya karar verir ve hiç bilmediğimiz bambaşka bir yönünü göstererek insanlığın kurtuluşu için ölümüne savaşmaya başlar.

Fist of Jesus’ı sanırım en iyi “Monty Python’s Life of Brian (1979) ile Peter Jackson’ın yönettiği Braindead (Dead Alive, 1992) filmlerinin evliliğinden doğan çocuk” olarak tanımlayabiliriz. Brutal Relax ile hemen hemen aynı kafaya sahip olsa da bu sefer hem senaryo çok daha iyi hem de özel efektlerin kalitesi biraz daha üst seviyede. Kesinlikle son yılların en iyi korku komedi kısalarından biri.

İspanya’dan 2 Kısa: Kollar Bacaklar Havaya 4 – Fist of Jesus 02

İspanya’dan 2 Kısa: Kollar Bacaklar Havaya 5 – Fist of Jesus 03

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Zombi Kısalardan Bir Demet Daha 6 – zk2 arc

Zombi Kısalardan Bir Demet Daha

Zombi kısalardan bal almaya devam. Geçen aykinin bir hayli ilgi
Kısa Film: Patika (2013) 7 – patika2

Kısa Film: Patika (2013)

Onur Yağız’ın yazıp yönettiği Patika (2013); Buhar, Ali Ata Bak