Kerem Akça Cannes Film Festivali'nin FIPRESCI Jürisi'nde 1 – Kerem Akça Cannes 1

Kerem Akça Cannes Film Festivali’nin FIPRESCI Jürisi’nde

5 Mayıs 2018

Kerem Akça Cannes Film Festivali’nin FIPRESCI Jürisi’nde

8-19 Mayıs arasında düzenlenecek 71. Cannes Film Festivali’nde, Ahlat Ağacı ile yarışacak Nuri Bilge Ceylan ve yeni projesi Black Box ile Cinéfondation’un ‘Atölye’ programına seçilen Aslı Özge’nin yanında Türkiye’yi temsil edecek üçüncü kişi sinema yazarı Kerem Akça olacak.

Kerem Akça Cannes Film Festivali'nin FIPRESCI Jürisi'nde 2 – Kerem Akça Cannes 2

85 senedir faaliyet gösteren Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin bu yıl Cannes’daki jürisinin başkanlığını Fransa’nın Atilla Dorsay’ı olarak anılabilecek Michel Ciment üstleniyor. 9 kişilik jürinin üyeleri arasında Kerem Akça’nın yanı sıra Şili’den Pamela Bienzobas, İngiltere’den Richard Mowe, Hollanda’dan Joost Broeren, Belçika’dan Elli Mastorou, Almanya’dan Jennifer Zylka, Fransa’dan Houda İbrahim ve Brezilya’dan Neusa Maria Barbosa da bulunuyor.

FIPRESCI Jürisi, biri Ana Yarışma, biri Belirli Bir Bakış, biri ise Yönetmenlerin On Beş Günü veya Eleştirmenlerin Haftası’nda olmak üzere üç ödül veriyor. Nuri Bilge Ceylan, daha önce İklimler ve Kış Uykusu ile Cannes Film Festivali’nde bu ödüle ulaşmıştı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Comments

  1. Alacakaranlık zırvasını yere göğe sığdıramamış bir adamı niye juriye seçerler anlamış değilim.

  2. Kerem akça dünya çapında bir sinema eleştirmenidir umarım bir gün oscar jürisine de girer en sevdiğim sinema eleştirmenidir sinema dergisinden beri ilgiyle takip ediyorum cannes film festivalinde olması sevindirici bir durum.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Star Wars: The Last Jedi Karakter Afişleri 3 – Star Wars Son Jedi banner

Star Wars: The Last Jedi Karakter Afişleri

Macera devam ediyor. 15 Aralık'ta gösterime girecek Star Wars: The

Ters Ninja Gecesi 29 Temmuz’da Narpera’da

Ege Görgün’ün arşivindeki CD’lerden çalacağı film müzikleriyle gerçekleşen Ters Ninja