Kerem Akça Cannes Film Festivali’nin FIPRESCI Jürisi’nde

Kerem Akça Cannes Film Festivali’nin FIPRESCI Jürisi’nde

8-19 Mayıs arasında düzenlenecek 71. Cannes Film Festivali’nde, Ahlat Ağacı ile yarışacak Nuri Bilge Ceylan ve yeni projesi Black Box ile Cinéfondation’un ‘Atölye’ programına seçilen Aslı Özge’nin yanında Türkiye’yi temsil edecek üçüncü kişi sinema yazarı Kerem Akça olacak.

Kerem Akça Cannes Film Festivali'nin FIPRESCI Jürisi'nde 1 – Kerem Akça Cannes 2

85 senedir faaliyet gösteren Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin bu yıl Cannes’daki jürisinin başkanlığını Fransa’nın Atilla Dorsay’ı olarak anılabilecek Michel Ciment üstleniyor. 9 kişilik jürinin üyeleri arasında Kerem Akça’nın yanı sıra Şili’den Pamela Bienzobas, İngiltere’den Richard Mowe, Hollanda’dan Joost Broeren, Belçika’dan Elli Mastorou, Almanya’dan Jennifer Zylka, Fransa’dan Houda İbrahim ve Brezilya’dan Neusa Maria Barbosa da bulunuyor.

FIPRESCI Jürisi, biri Ana Yarışma, biri Belirli Bir Bakış, biri ise Yönetmenlerin On Beş Günü veya Eleştirmenlerin Haftası’nda olmak üzere üç ödül veriyor. Nuri Bilge Ceylan, daha önce İklimler ve Kış Uykusu ile Cannes Film Festivali’nde bu ödüle ulaşmıştı.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Yorumlar

  1. blank

    Alacakaranlık zırvasını yere göğe sığdıramamış bir adamı niye juriye seçerler anlamış değilim.

  2. blank
    Mansur Yıldırım

    Kerem akça dünya çapında bir sinema eleştirmenidir umarım bir gün oscar jürisine de girer en sevdiğim sinema eleştirmenidir sinema dergisinden beri ilgiyle takip ediyorum cannes film festivalinde olması sevindirici bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir