Göster Gününü 2 / Kick-Ass 2 Yapım Notları 1 – Kick Ass 2 6

Göster Gününü 2 / Kick-Ass 2 Yapım Notları

14 Ağustos 2013

Kick Ass 2 posterKick-Ass, Hit Girl ve Red Mist, 2010’un dünya çapındaki hit filmi Kick-Ass’in devamı Göster Gününü 2 için geri geliyorlar. Kick Ass’in çılgın cesaretinin, kendi kendini geliştirmiş, maskeli, yeni bir savaşçı dalgasına ilham vermesinden sonra kötü Colonel Stars and Stripes öncülüğündeki grubun devriyesine kahramanımız da katılır. Süper kötü Motherf*****r olarak yeniden doğan Red Mist, bu süper kahramanların peşine düştüğünde, yok olmalarına ancak Bıçak Fırlatan engel olabilecektir.

Küçük suikastçı Hit Girl ile genç maskeli kahraman Kick-Ass’i son gördüğümüzde ergenler Mindy ve Dave olarak normal bir şekilde yaşamaya çalışıyorlardı. Mezuniyet yaklaşırken ve hangi yöne gideceklerinden emin değillerken Dave, Mindy ile birlikte dünyanın ilk süper kahraman ekibini kurmaya karar verir. Maalesef Mindy, Hit Girl olarak gizlice evden kaçarken yakalanmıştır ve görevini bırakmaya zorlanır ve liseli kızların korkunç dünyasında tek başına yolunu bulmak zorunda kalır. Gideceği hiç kimse kalmayan Dave, eski bir gangsterden dönme Colonel Stars and Stripes’ın komutasındaki Justice Forever ile güçlerini birleştirir.

Tam sokaklarda gerçek bir fark yaratacaklarken, kendini yeni bir süper kötü ilan eden Motherf*****r kendi kötüler birliğini kurar ve Kick-Ass ile Hit Girl’e babasına yaptıklarını ödetmek için bir planı devreye koyar. Ama  planında tek bir sorun vardır; Justice Forever’ın bir üyesiyle uğraşırsanız hepsiyle uğraşırsınız.

Göster Gününü  2’nin çekimleri Pinewood Stüdyoları’nda ve Londra ile Toronto’daki mekanlarda gerçekleştirilmiştir.

Yapmak için Yaz / Göster Gününü Yeniden Doğuyor

Mark Miller’ın, John S. Romita Jr. ile birlikte 2008’de çıkardığı çığır açan yaratıcı çizgi roman “Göster Gününü”, meraklı okuyuculara tek bir basit soruyla, “Neden kimse hiç süper kahraman olmayı denemedi?” sorusuyla meydan okumuştu. İki adam bu soruyu şiddet bombardımanı, unutulmaz karakterler ve alıntı yapılabilen diyaloglarla yanıtlamıştı.

Aynı adlı kitaba dayanan Universal’in aksiyon filmi Wanted’ın gişedeki taze başarısıyla keyiflenen  Millar, “Kick-Ass”i beyaz perdeye taşıma olasılıklarını araştırmaya başlamış. “Kick-Ass” bağımsız bir çizgi roman olduğu için yaratıcılara, serinin benzersiz, canlandırıcı senaryolarını takdir edecek yapım ortaklarına yaklaşım konusunda daha büyük bir özgürlük sağlamış.

O dönemde yönetmen Matthew Vaughn yeni proje arayışındaymış ve Stardust’dan eş yazar Jane Goldman ve kocası Jonathan Ross tarafından Millar’la tanıştırılmış. Millar daha sonra Vaughn’a bir dizi fikir aktarmış ama en çok etki yaratan Kick-Ass olmuş. Vaughn, çizgi romandaki aynı anarşik ruhu – ki bu 11 yaşındaki Hit Girl’ün düzinelerce ağır silahlı adamı bir silah deposu ve bir dizi patlayıcıyla öldürmesi anlamına gelse de -sinema versiyonuna da uygulamaya kararlıymış. Hollywood’un büyük stüdyoları tarafından reddedilen Vaughn, Kick-Ass’i bağımsız olarak finanse etmeye karar vermiş.

Senaryosu Goldman ve Vaughn tarafından yazılan Göster Gününü, Manhattan’lı sıradan bir genç olan ve gerçek hayatta bir süper kahraman olmak üzere yol çıkan Dave Lizewski’nin çılgın hikayesini beyaz perdeye taşıdı. Yeşilli ve sarılı bir sualtı elbisesi giyerek ve kendine Kick-Ass adını vererek, toplumun hayal gücünü yakalar  ve internet üzerinde bir fenomen haline gelir. Kick-Ass kısa bir süre sonra pelerinli Big Daddy ile ninja suikastçısı Hit Girl’den oluşan korkusuz ve iyi eğitilmiş, suçla savaşan baba-kız ikiliyle karşılaştığında şehrin tek süper kahramanının kendisi olmadığını fark eder. Kick-Ass, yerel bir mafya üyesi olan Frank D’Amico’nun suç imparatorluğunu bitirme çabalarına karışınca kahramanımızın da bir düşmanı olur; kendisine Red Mist demeye başlayan Frank’in ergen oğlu Chris.

Film, büyük bir kumardan farksız olsa da film yapımcıları kabul etmeye hazırmış. Göster Gününü  2008 yılında çekilmiş ve Vaughn bir yıl sonra potansiyel dağıtımcılara göstermiş. Daha sonra 2010’da ABD ve uluslararası dağıtımı için Lionsgate ve Universal Pictures ile anlaşmalar yapmıştır.

Richard Corlis, Göster Gününü için Time dergisinde övgü dolu şu değerlendirmeyi yapar; “Bir süper kahramanın maceralarını, şehirli gençlerin yaşam gerçekleriyle ve filmin tarzının ayrodinamik pürüzsüzlüğünde öğüten ana fikriyle yükseliyor, jet gibi hızlı.”

Çığır açan film bazı eleştirmenlerin dehşetle kaşlarını kaldırmalarına neden olmuş olsa da Vaughn’ın janrı baş aşağı etme konusundaki güçlü arzusunu anlayan izleyiciler tarafından sevilmiştir. Film, dünya çapında neredeyse 100 milyon dolar hasılat yapmış ve DVD/Blu Ray alanında inanılmaz başarılı olarak tutku dolu hayranlar kazanmıştır.

Kick Ass 2 8Bu süre boyunca, Millar ve Romita kendi ürünleri olan efsane üzerinde çalışmaya devam etmiş. Çizgi romanın devamı niteliğindeki serinin ilk bölümü olan “Göster Gününü  2, 1. Sayı” 20 Ekim 2010 tarihinde çıkmış. İlk filmdeki olaylardan birkaç ay sonrasını konu alan kitaplar bizi Mindy ve Dave’in Hit Girl ile Kick-Ass kimliklerini bir sır olarak saklama mücadelelerine bağlar. Bu arada Hit Girl, çok daha az affedici bir vuruşa dayanabilen, daha iyi bir kahraman olması için Kick Ass’i eğitir. Süper kötülerden oluşan bir grup kuran Chris, günahkar babasını öldüren ikiliyi yok etmeye kalkışırken ölümcül oyunu bir sonraki aşamaya taşır.

“Kick-Ass 2, 1. Sayı” ilk çıkışından 24 saat sonra tükenmiş ve “Hit Girl” adlı yan kitabı, on yıldan uzun süredir baş kahramanı kadın olan en popüler çizgi roman olmuştur. “Kick-Ass 3” serisinin ilk iki bölümü şu anda yayımlanmıştır ve üçlemeyi tamamlayarak bu yılın ilerleyen zamanlarında Dave Lizewski’nin hikayesine heyecanlı bir son getirecektir.

Millar, bizi sahip olduğu eserin gelişimini anlatıyor; “Kick-Ass süper kahraman olmaya karar veren ve başkalarına da aynı konuda  ilham veren bir çocuktu. Göster Gününü  2  aynı fikri alıyor ve devam ettiriyor. Artık Kick-Ass’in kahramanlıklarından ilham almış bir grup insan, suçla mücadele eden bir çete olan Justice Forever’ı kurmuş. Aynı zamanda Chris, zıt bir yolculuğa başlıyor. Kendini süper kötü ilan etmeye karar vermiş ve kendi ordusunu kuruyor. İlk filmde benzersiz olan bir şeyi alıyor ve daha heyecanlı bir şeye dönüştürüyor. Bir devam filminde her zaman bekleyeceğiniz bir tırmanma ve büyüme duygusu var.”

Millar ve Romita, karakterleri yaratırken ve tüm haklarını ellerinde tutarken iki adam, bizim gündelik süper kahramanlarımızı çok ciddiye alır. Romita Millar”la birlikte Dave’in, Mindy’Nin ve Justice Forever’ın diğer üyelerinin kaderine, tıpkı sıkı fanatiklerin yaptığı gibi yatırım yaptıklarını ve başlarına gelen kötü durumları yaratmanın zor olduğunu anlatıyor. Sanatçı şunları söylüyor; “Justice Forever’daki bütün ilginç karakterlerin kazanmalarını istiyorsunuz. Ben bir çizgi roman çizeri olarak bu karakterlerin  süper kahramanlar olmasını isterim çünkü başlarına kötü bir şey gelmesini istemem. Hepsini seviyorum.”

Kick Ass’in beklenmeyen başarısı devam filmi için ortamı hazırlamış. Ancak yeni bölümün yapımına başlamak için birkaç yıl geçmesi gerekiyordu. 2011’de işe koyulan Vaughn Cry_Wolf’un yönetmeni Jeff Wadlow’la, Bloodshot adıyla bilinene bir projeyi görüşmek için bir araya gelmiş. Wadlow, senaryoyu yazmış, Vaughn’ da yönetmenliğini üstlenecekmiş.

Başka yükümlülükler, Vaughn’ın Bloodshot’la devam edememesiyle sonuçlanmış. Ama bu ilgi çekici, genç yönetmenle çalışmak konusunda ilgisi devam etmiş. Vaughn’ın X-Men serisindeki sorumluluklarıyla, yakın gelecekte uygun olmayacağı belli olunca, yapımcı Wadlow’un hem senaryo yazımını hem de yönetmenliğini bırakmayı düşünmüş. Bu da Vaughn’ın yapımcı olarak işin içinde olmasına olanak vermiş.

Wadlow, Vaughn’ın görevi ona vereceğinden o kadar eminmiş ki, henüz bir anlaşma bile yapmadan senaryo üzerinde çalışmaya başlamış. Yapımcı şöyle anlatıyor; “Bu işi kimseye bırakmayacaktım. Bu anlaşma yapmadan senaryo yazma riskini göze almanın olumlu yanıdır. Matthew ile çok konuşmuş olsak da ortada gerçek bir plan olmadan atlamıştım. Filmi yapmak istiyordum bundan dolayı da senaryosunu filmi yapmak üzere yazdım.”

Vaughn, Wadlow’un yalnızca kontrolü ele alan yönetmen olmasını teklif etmiş. Şöyle anlatıyor; “Jeff’in Bloodshot’daki tonu son derece etkileyiciydi. Sonra senaryosu geldi. Tam da tonu gibiydi. Hollywood’da nadir olan bir şeydir. Onu sevdim ve çizgi romanlara özellikle de Kick-Ass’e bir tutkusu vardı. Yine de meşaleyi devretmesi hemen olmamış. İnsanlara mola verdirmek istesem de bunu bir yönetmene vermek garip bir karardı. İhtiyacı olan ama deneyimi ve tutkusu olan doğru insanı bulmak istedim. Ayrıca yazar/yönetmenleri severim çünkü senaryonun nasıl yazıldığını bilebilecekleri anlamına geliyor. Bazen çok güzel bir senaryonuz olabilir ama sonra onunla tamamen başka bir film yapan bir yönetmeni işe alırsınız.”

Yapımcı bizi senaryosunu Millar ile Ronita’nın kaynak malzemesine dayandıran Wadlow’un kahramanlarımızı aldığı yere götürüyor; “Dave, Mindy’ye gider ve ‘Dinle, beni çalıştır. Bu işi doğru yapmak istiyorum ve seninle birlikte yeni Dinamik İkili olabiliriz’ der. Tam Dave iyi olmaya başlarken ve birlikte keyif alırlarken Mindy’nin işi bırakması gerekir. Artık Hit Girl olmayacağına dair bir söz verir ve ardından Dave, kendisiyle baş başa kalır. Bu işi tek başına yapmaktan korkar bu nedenle de bir grup süper kahraman özentisiyle birleşir. Ama sekiz süper kahraman özentisi yine de küçük bir Hit Girl’ün yerini dolduramaz.”

Wadlow’un girişimi ve cesareti karşısında savunmasız yakalanan yalnızca yapımcılar olmamış. Millar şöyle anlatıyor; “Matthew, Jeff’den etkilenmişti. Hem yazar hem de yönetmen olan, tutkulu, vizyon sahibi birini istiyordu. Genelde yapılan iş bölümünü istemiyordu. Jeff, hikayeyi yazıyor ve yönetmen olarak anlatıyordu. Matthew’un çok iyi olduğu birçok konuda Jeff de iyidir. Bu nedenle filmin çok yetenekli ellerde olacağını biliyorduk.”

Wadlow, karakterleri geri getirirken, yaşamlarının duygusal yönlerinin daha derinine inmeyi ve onlarla ilgili anlayışımızı genişletmeyi seçmiş. Şöyle anlatıyor; “Başından beri fikrim Dave, Mindy ve Chgris’İn gerçekten kim olduklarını hala bilmedikleriydi. İlk filmde ikinci kişilikler yarattılar- Kick-Ass, Hit Girl, Red Mist- ama kendimize sorduğumuz daha büyük soruları yanıtlamadılar; “ben kimim? Bu dünyada benim yerim nedir? Hayatımda ne yapacağım?” Başka biri olmak, süper kahraman olmak olabilir ama gerçekten kim olduğunu bambaşka bir şeydir. Bu karakterlerin kendilerine “O maskenin arkasında ne var?” diye sormasının ilginç olacağını düşündüm. Sonunda film büyümek hakkında.”

Wadlow, Kick Ass’in yeni gelişen bir film serisi olarak en güçlü yanının bu türde genelde bulunan ifadelere dayanmıyor olması olduğunu düşünüyor. Şöyle anlatıyor; “süper kahramanlarla gerçek dünyanın kıyaslanması hakkında. Dave’in hikayesinde onu gerçek dünya sorunlarıyla uğraşan başka süper kahramanlarla bağ kurmaya çalıştığı bir duruma koyduk. Mindy’nin hikayesinde onu liseye koyduk. Chris,  hiç de kolay olmayan bir dünyada süper kötül olmaya çalışıyor.”

Vaughn ve Tarquin Pack’in bu filmde de bulunan yapımcıları Adam Bohling ve David Reid, Wadlow’un dikkatle inşa edilmiş ilk filimin üzerinden devam etmelerini ve hikayeye Amerikan hassasiyetini katmalarını takdir etmiş. Pack şöyle anlatıyor. Kick Ass’de garip bir İngiliz havası vardı. Ama devam filminde daha genel, daha Amerikan, daha  yaygın bir hava hakim. Hala özellik olarak çoğu filmde gidemeyeceğiniz yerlere gidiyor ama Jeff, çok samimi bir şekilde başa çıkıyor. Yapmak istediği filmle ilgili güçlü bir görsel algısı ve fikri var. Ayrıca kostüm ve yapım tasarımında ne gibi değişiklikler yapıldığına çok net bir şekilde verdi.”

Wadlow, bu noktaya kadar Göster Gününü ’den gelen aralarında yapım tasarımcı Russell De Rozario, editör Eddie Hamilton, kostüm tasarımcı Sammy Sheldon Differ ile saç ve makyaj tasarımcı Fae Hammond’ın da bulunduğu  yetenekli bölüm müdürlerini yeniden bir araya getirmekten mutluymuş. Wadlow şöyle söylüyor; “Matthew bana ‘Bir film yapımcıdan diğerine gönderdiğim insanlar bunlar’ dedi. İlk filmde çalışan herkesi kucaklamam gerektiğini biliyordum. Olağanüstü bir iş başardılar. Yeni insanlar getirmek için bir neden yoktu. Matthew’nun bana verdiği bu inanılmaz  listeyi aldım ve işe koyuldum.”

Ass Kicker ve Gravity Doctor: Aksiyon Komedide kim kimdir?

Adaletli metropolümüzü yok etmek ya da kurtarmak isteyen karakter sayısı düşünüldüğünde okuyucuyu kimin, kime, ne yaptığı konusunda bilgilendirmek mantıklı olacaktır. Aşağıda, bu dünyada bulunan cesur kahramanlarımızı ve süper kötüleri anlamanız için bir rehber bulunuyor. İyi kötü ya da çirkinler ama yalnızca birilerine günlerini göstermek isteyen, eskiden sıradan olan bu insanları hafife almayın.

*** Kick-Ass v Hit Girl’ün Yakın Çevresi ***

 • Dave Lizewski/Kick-Ass (Aaron Taylor-Johnson) cesareti kendini maskeli savaşçı ilan edenlerden oluşan yeni bir akıma ilham olan genç bir New York’lu düzen koruyucudur. Mezuniyet yaklaşırken ve gelecekle ilgili planları konusunda emin olmayan Dave, Mindy ya da Hit Girl ile birlikte dünyanın ilk süper kahraman takımını kurmaya karar verir. Mindy, Hit Girl olarak gizlice dışarı çıkarken yakalanınca Dave, eski bir gangsterden dönme, kendine Colonel Stars and Stripes adını veren biri tarafından yönetilen Justice Forever ile güçlerini birleştirir.
 • Kick Ass 2 2Mindy Macready/Hit Girl (Chloë Grace Moretz) 14 yaşında, lise birinci sınıfın tuhaf aşamalarını yaşayan, bıçak fırlatan, mınçıka yeteneği olan, doğanın güçlerinden biridir. Merhum babası Big Daddy tarafından iyi eğitilmiş ve ağır silahlarla donatılmıştır ama yine de sınıfındaki popüler kızların iğneleyici yorumlarından kaçamaz. Lise ile yüzleşmektense bir gansgtere günün göstermeyi yeğler bu yüzden de vasisi onu okula bırakır bırakmaz gizlice kaçar.
 • Mindy’nin babasının Big Daddy’nin eski ortağı Frank D’Amico’nun ellerinde ölmesinden sonra Marcus Williams (MORRIS CHESTNUT) vasisi olmuştur. Marcus, Mindy’yi her gün okula bırakır ama o ayrılır ayrılmaz Mindy de ayrılır. Mindy’ye Hit Girl olarak ders dışı aktiviteleri bırakacağına söz vermiştir ama o yine de yatağının altına her baktığında katan bıçakları bulacağından korkar.
 • Marty/Battle Guy (CLARK DUKE) ve Todd/Ass Kicker (AUGUSTUS PREW) Dave’in çizgi roman koleksiyonu yapan en yakın arkadaşlarıdır. Marty üniversitede tıbba hazırlık eğitimi almak istiyor olsa da gizlice Battle Guy isimli bir süper kahraman karakteri geliştirmiştir. Kick-Ass’ten ilham alarak Justice Forever’a katılır. Todd’un gelecek planları havadadır. Ama halen golf sahası yönetimi eğitimi almak için Florida’da bir güvenlik okuluna gitmeyi planlamaktadır. Önemli bir şeyin parçası olmayı isteyen Todd, kendisini kabul edecek herhangi bir takıma girmeye heveslidir.
 • Katie Deauxma (LYNDSY FONSECA) Dave’in, hayatına başlamak için süper heyecanlı olan, süper şirin kız arkadaşı. Üniversiteye gitmeyi planlar. Dave ise gider gitmez kendisini terk edeceğini beklemektedir. Şirin çift, yatak odasındaki sıkıcılıktan yakınmaya başlamıştır; Dave, İngilizce öğretmeni hakkında hayal kurarken, kız arkadaşı da başka bir çocukla ilgili fanteziler düşünür.

*** Justice Forever ***

 • Sal Bertolini/Colonel Stars and Stripes (Jim Carrey) ahlaka önem veren eski bir gangster, kamuflaj kıyafetli ve ikonik bir maskesi olan bir liderdir. Eisenhower adındaki maskeli yardımcısı, Alman çoban köpeği ile birlikte sokaklarda devriye gezer. Colonel, Justice Forever’ı sistem başarısız olduğunda insanları korumak için yaratmıştır. Küfürlü konuşmadan en az kötülerden nefret ettiği kadar nefret eder.
 • Justice Forever’ın daha şevkli üyelerinden biri olan Dr. Gravity (DONALD FAISON) gündüzleri fizik profesörü, geceleri de süper kahraman numarası yapan bir metin yazarıdır. Fizik “bilgisi” bir tona kadar her türlü nesneyi kaldırabilen sıfır yer çekimli bir aygıt yaratığında işine yarar. Ama aslında bu aygıt yalnızca alüminyum folyoyla kaplanmış bir beysbol topudur.
 • Gündüz bale öğretmeni olan Miranda Swedlow, hayali süper kahramana karakteri   Night Bitch (LINDY BOOTH)’i kız kardeşinin öldürülmesinden sonra yaratmıştır. Justice Forever’ın suçla savaşmasına yardım ediyor olsa da en yeni üye Kick-Ass’le de şehirdeki bütün fast food restoranlarının tuvaletinde yakınlaşır.
 • Insect Man (ROBERT EMMS) gey olduğu için hayatı boyunca aşağılanmıştır. Bundan dolayı da şimdi savunmasızlar için ayaklanmıştır. Şok tabancası (ve böcekler hakkındaki inanılmaz zengin bilgisiyle) Insect Man’in dünyayı daha iyi bir yer yapmak için bir maskeye ihtiyacı yoktur.
 • Tommy’nin Annesi ve Babası/Tommy’yi Hatırlamak (MONICA DOLAN ve STEVEN MACKINTOSH): Çizgi roman dizisinde Tommy’nin babası ev yapımı bir zırhlı kıyafet giyerken Tommy’nin annesi Amazon savaşçısı gibi giyinmektedir. Bizim hikayemizde bir iz bırakmadan ortadan kaybolan oğullarını onurlandırmak için üstünde “Tommy’yi hatırlamak” yazan tişörtler giyinmişlerdir.

*** The Motherf*****r’ın Süper Kötüleri ***

 • Ölen suç patronu Frank D’Amico’Nun şımarık oğlu Chris D’Amico/Red Mist/The Motherf*****r (Christopher Mintz-Plasse) Frank’i bir bazukayla havaya uçuran Kick-Ass’den intikam almak için takıntı yapmıştır. Chris’in annesinin (YANCY BUTLER) beklenmedik ölümünden sonra Red Mist— annesinin eski fetiş kıyafetlerini ve pelerinini giyerek The Motherf*****r olarak yeniden doğmuştur. Böylece New York’un en zengin çocuğunun dünyanın ilk gerçek süper kötüsü olma arayışı başlamış olur.
 • Javier (JOHN LEGUIZAMO) Chris’in korumasıdır ve işverenini geliştirilmiş üsper kötü ismiyle çağırmak konusunda isteksizdir (Red Mist deme konusunda da zorlanmıştı). Patronunun kötü Bruce Wayne’ine sinirlenen Javier, The Motherf*****r’ın süper kötü takımını genişletmesine yardım etmekle görevlendirilir. Chris iki ebeveynini de kaybettiği için geriye kalan tek ailesi Javier’dir.
 • Motherf*****r’ın takımının en çok para ödenen üyesi Katarina Dombrovski/ Mother Russia (OLGA KURKULINA) bir vücut geliştirmeci ve herkesi ezip geçebilen eski bir KGB üyesidir. Hücre arkadaşını yeyip kaçana kadar Gulag’da hapis yatmıştır.
 • Adını tabii ki The Motherf*****r’ın koyduğu Black Death (DANIEL KALUUYA), Chris ile Karma Dövüş Sporları salonunda tanışmış ve Chris’i hemen yere sermiştir. Etkilenen Chris, listesindeki herkesi dövmesi için Black Death’i tutmuştur.
 • Chris, altındaki isimlerin ırkçı klişeler olmadıkları, örnek oldukları konusunda ısrar eder. Genghis Carnage (TOM WU) kendisine yeni bir patron arayan eski bir Çinli gangsterdir. The Motherf*****r‏, ağırlık kaldırma ve daha ağır saldırıları gerçekleştirmesi için onu işe almıştır.
 • Big Tony/The Tumor (ANDY NYMAN) 1.57 boyuyla favori İyi Adam’larımızdan birini anımsatır. Bu psikopat katil küçük olsa da son derece kötüdür ve ona gülerseniz sizi bilardo ıstakasıyla deşecektir.

Bu Biyoloji, Sürtük: Kick-Ass, Hit Girl ve Red Mist Büyür

Wadlow, hikayeyi işlerken Göster Gününü  2’nin hayranlarına çok sevdikleri üç karakteri, nasıl büyüdüklerini ve nasıl değişmeye devam edeceklerini görmeleri için bir şans daha vermek istemiş. Yazar/Yönetmen şunları söylüyor; “Umarım izleyiciler tarafından anlaşılır. Çünkü bu yalnızca ilk filmin yeniden dokunması değil. “Hey! İlk filmi ne kadar sevmiştin hatırlıyor musun?” Peki o zaman işte onun başka bir versiyonu.” diyen devam filmlerinden biri.”

Kick Ass 2 3

Aslında hikayesi tam tersini yapıyor. Wadlow şöyle ekliyor; “O karakterleri ne kadar sevdiğinizi hatırlıyor musunuz? Peki o zaman tahmin edin. Onları bir kıyma makinesine koyacağız, diyoruz. Onları büyüyecekleri ve tahmin bile edemeyeceğiniz şekillerde değişecekleri bir yolculuğa gönderdik. Onları ilk filmdekinden daha ileri taşıdık. Çünkü o film boyunca onları tanımanız gerekiyordu. Şimdi onları tanıdığınızı ve sevdiğinizi varsayıyoruz ve bütün o zamanı kullanıp onları daha ileriye götürüyoruz.”

Devam filminin her zaman başarılı olması umutla beklenir. Aslında ilk kadronun Göster Gününü ’i yapmasından bu yana dört yıl geçmişti. O filmin sonunda Dave, eski hayatına döner ve ikinci kişiliği gitmiş ama ondan ilham alan yeni bir süper kahramanlar dalgası tarafından unutulmamıştır. Ama Kick-Ass’den sonra, kahramanı canlandıran oyuncu için hayat belirgin biçimde değişmiş. Şu anda evli ve iki çocuk babası olan Aaron Taylor,Johnson Oliver Stone ve Joe Wright gibi şahsiyetler için çalışmış ama yapımcılar aynı derecede orijinal ve yeni bir Göster Gününü  filmini yapabileceği takdirde çıkış yaptığı role yeniden dönme konusuyla her zaman ilgilenmiş.

İngiliz oyuncu Dave’in kimseye zarar verme amacı olmamasından memnunmuş. Başkaları bir şey yapmadan dururken o savunmasızlar korumak istemiş. Taylor-Johnson şöyle anlatıyor; “Dave’in en iyi yanı insanları öldürmek istemiyor olması. Mindy eğlence için birinin elini doğrar ama Dave’e süper kahraman olması için ilham veren bu değildir. Onun için iyi olmak, suçla savaşmak ve suçun bir parçası olmamak önemlidir.”

Wadlow’un titiz senaryosu geri dönüşünü garantilemiş. Taylor Johnson şunları söylüyor; “Jeff muhteşem bir iş başardı. Hepimiz çok sevdik ve başarılı olmasının başlıca nedeni de budur.” Role geri dönmekle ilgili duygularını şöyhle anlatıyor; “Daha önce yaptığın bir işi tekrar etmek tuhaf. Bu nedenle birkaç basamak yukarıya çıkartmalıydım. Dave, zaten tanıdığımız bir kişi.  Ama kendini keşfetmeye başlıyor, yetişkin bir erkeğe dönüşüyor ve yaptıklarının sorumluluğunu alıyor. Bu kez sonuçlar omuzlarının üzerine çok ağır biniyor ve bunu gerçekten anlıyor.”

Taylor-Johnson da yapımcılar gibi düşünüyor; Wadlow’ın senaryosu senaryoya başkalarını kurtarmaya çalışma misyonun keşfeden genç bir adam hakkındaki hikayeye derin bir duygusal merkez getiriyor. “Tanıştığımız andan itibaren aramızda bir bağ oldu. Film hakkında samimi ve tutkuluydu ve Dave için bir yolculuk yaratmakla ilgiliydi. Hiçbir zaman yalnızca ne kadar aksiyon yapabileceğimiz önemli olmadı. Tehlikeli sahnelerin ve dövüşlerin arkasında her zaman bir sebep vardı. Darbenin arkasındaki duyguyla sebep arasında bir bağ kurmaya başlamalısınız ve Jeff de bunu geliştirmekle ilgileniyordu.”

Wadlow, Taylor-Johnson’ın ilk filmdeki çalışmasının onu Dave/Kick-Ass’in hikayesinin ikinci bölümünü geliştirmeye ittiğini söylüyor. Yapımcı, oyuncuyla tanıştığında daha da etkilenmiş; “Aaron’a çok saygı duydum. Birçok oyuncu rollerine hoş görünmek, her zaman çekici olmak ve her sahnenin odak noktası olmak üzere yaklaşırken görmeyi atladıkları, başrolde olsalar da karakterlerinin de bir parçası olduğu bir hikaye anlattığımız olur. Aaron’la tanıştığım anda ne kadar özel bir olduğunu hemen anladım. Hemen hikayeyle ve o hikayeyi anlatırken Dave’in oynadığı rolle ilgili ve yardım etmek için neler yapabileceğini konuştu. Dave’le ilk kez yeniden bağ kurduğumuzda kullanmak için en kötü tenis ayakkabılarını, en kötü tişörtleri ve en kötü saç kesimini istedi.”

Kick-Ass, Hit Girl olmadan olduğunun yarısı kadar süper bir kahraman olamazdı ve Hit Girl olmadan hiçbir devam filmi yapılamazdı.Millar tarafından büyük kızına ithaf ettiği düşünülen Hit Girl, giriş bölümünden itibaren okuyucuları etkilemiş ve popülerliği inanılmaz artmıştır. Ona hayat veren genç kız olan Chloë Grace Moretz, Let Me In, Martin Scorsese ile birlikte  çalıştığı Hugo, Tim Burton ile çalıştığı Dark Shadows, yakında vizyona girecek olan Julianne Moore’un karşısında baş karakteri canlandırdığı yeni yapım Carrie gibi filmlerde övgü dolu yorumlar alarak fırtına gibi çalışmaktadır. Rol arkadaşları gibi o da ilk filmde yarattığı heyecandan etkilenmeden Göster Gününü ’deki Hit Girl rolüne döneceği için heyecanlanmış.

2010 filminde, şimdi 16 olan oyuncu yalnızca oyunculuk yeteneğiyle değil, aynı zamanda silah kullanımı ve dövüş sanatlarındaki olağanüstü ustalığıyla  dünyaya dairesel bir tekme savurmuştur. Aslında Moretz, ilk filmin galasında Göster Gününü  2’de Hit Girl’ün motosiklet seçimi olan mor bir Ducati’ye binmek istediği esprisini yaparken geleceği görmüş. Moretz gülerek şöyle anlatıyor; “Tekrar kostümü giyip tehlikeli sahneleri oynamak inanılmazdı. Karakteri yeninden canlandırıp, daha fazla boyut katarken ve role daha olgun bir yaklaşım getirirken çok eğlendim. Rolde neler yapabildiğimi görmekten hoşlandım.”

Kick Ass 2 5

Göster Gününü  2’de artık yetim olan 9. sınıf öğrencisi olan ve okuldaki hain kızlardan, Big Daddy’le birlikte öldürdükleri kötülerden korktuğundan daha çok korkan bir kızla karşılaşıyoruz. Moretz, Mindy’yile karşılaştığımız yeri şöyle anlatıyor; Okulu ekiyor, hala düzeni korumaya çalışıyor ve Mindy’nin hayatından çok Hit Girl’ün hayatına önem veriyor. Çünkü artık Big Daddy yok ve Marcus Big Daddy’den daha normal bir ebeveyn ve Mindy kendini sorgulamaya başlıyor. Marcus’a Hit Girl’ü oynamayı bırakacağını söylüyor ve hayatını biraz düzene koymaya başlıyor. Ama Mindy gerçekten değişemez.”

Hit Girl’ün yaratıcılarından biri Hit Girl’ün farklı bir kötüyle; okulun dans takımı kaptanı / kraliçe arı Brooke (CLAUDIA LEE)’un liderliğindeki ergen kızlarla başa çıkması konusundaki evrimini anlatıyor. Romita şöyle anlatıyor; “Mindy normal bir çocuk değil. Bundan dolayı da eve gidip ağlamak, yastığı yumruklamak yerine herkesin akran zorbalığı karşılığında vermek istediği tepkiyi vererek intikam alıyor. Kick-Ass’a nasıl süper kahraman olacağını öğretiyor, kendine de nasıl normal bir kız olacağını öğretiyor.”

Wadlow ve yapımcılar, kaynak malzemeyi çizerken Mindy’nin Hit Girl olmayı bıraktığında ve bir lise öğrencisi olarak hayatla ve aşkla mücadelesini keşfetmekle ilgilenmişler. Yönetmen bunu ancak Moretz gibi bir oyuncunun gerçekleştirebileceğini düşünmüş. Şunları söylüyor; “Chloë’de tarif etmesi ve ölçülmesi zor bir yanı var. Ama Onu ekranda gördüğünüz anda hemen anlıyorsunuz. Yönetmen olarak benim için onun gibi biriyle çalışmak çok heyecan vericiydi. Çünkü normalde karakteri detaylıca incelemek ve hikayeyi geliştirmek isterim. Chloë, bunu hemen anlar, benim yazmama gerek kalmaz.”

Wadlow, bir oyuncuyu yönetirken kullanılan genel tarzın Moretz’le işe yaramayacağını görmüş. Gururla şöyle söylüyor; “Chloë, bir anı nasıl yaratacağını anlatarak ya da öğreterek yaratamayacağınız şekilde anlıyor. Bunu yapıyor ve her sahnede yapıyor. Çok komik çünkü bir sahnenin gitmesini istediğim yerden ya da daha büyük hikaye nasıl uyduğundan söz ediyoruz ve bazen acaba her şey ne kadar kabul edilebilir diye merak ediyorum. Ama sonra sahneyi çekiyoruz ve Chloë her çekimde başarıyor. Onu bir çocuk olarak görmüyorum. Onunla bir arkadaşımmış gibi konuşuyorum çünkü inanılmaz usta ve olgun. Ama aynı zamanda tam bir kaçık olmak e kendini düşünmemek istiyor. Gerçekten olağanüstü bir oyuncu.”

Geri dönen üç kötüyü tamamlayan Chris D’Amico.  Göster Gününü ’de Chris’in diğer karakteri Red Mist, kameraya dönüp şöyle diyordu; “Büyük bir kişinin dediği gibi, ‘Onlar beni görene kadar bekleyin.” Tim Burton’ın Batman filmindeki Jack Nicholson’ın Joker’ine bir selamlama olan bu söz süper kötü karakterin babasının ölümünün intikamını almak için takıntı yapan ve bir grup süper kötüyü bir araya toplayan biri olmayı planladığına dair ipucu verir.

Christopher Mintz-Plasse’nin başka bir rol için imza atmaya hazır olması bir şans olmuş.

Mintz-Plasse, ilk filmi çektikten sonra geçen yıllarda beyaz perdede ve televizyonda son derece yoğun  çalışmış. Dreamworks’ün animayon filmi How to Train Your Dragon’da ve Focus Features’ın ParaNorman filminde seslendirme yapmış, hit komedi filmleri This Is the End ve Pitch Perfect’de rol aldı ayrıca The Far Cry Experience ve Friend Me adlı televizyon dizilerinde oynamış.

Chris D’Amico’ya ailesinin serveti miras kalmış olmasına rağmen hala eğitimi devam eden kötü biridir. Ralph amcası da (IAIN GLEN) Riker’s Adasında maksimum güvenlik önlemleri altında olmasına rağmen hala yerel Mafyayı yönetmektedir. Bu da Chris’in daha kötü birine dönüşmesine engel olmayacaktır. Oyuncu “Bu dünyaya dönmek çok güzel. Ama şu anda çok farklı. Babam ölmüş, annem hapçı bir psikopat ve Red Mist de karanlık tarafa dönüp Kick-Ass’i öldürmeye takıntı yapmış.” diyor. Kötü bir ordu kurmaya kararlı olan Red Mist kendisini Motherf*****r ‏ olarak yeniden yaratır ve tek amacı Kick-Ass’i öldürmek olduğu halde New York’u mahvetmeye hazırlanır.

Mintz-Plasse, evrimi hakkında şunları söylüyor; Chris, Motherf*****r olduğunu yavaş yavaş fark ediyor. Sevdiği herkesi ; tüm arkadaşlarını, tüm ailesini ve kendisini de kaybetmiş.O kostümü giydiğinde ve Javier’i kaybettiğinde artık Chris D’Amico değildir. Yalnızca Motherf*****r’dır.”

Wadlow, Mintz-Plasse’den de başroldeki diğer iki oyuncudan olduğu kadar etkilenmiş. Şunları söylüyor; Chris bir komedi dehası. Çok komik, çok korkusuz ve muazzam bir oyuncu. Yalnızca bir komedi oyuncusundan çok daha fazlası. Bu filmde bir fenomen ve insanlar yaptıklarına çok şaşıracak. Bunun için kendime biraz pay çıkarmak istiyorum. Bunu bir şekilde onun için planladım ama bütün övgüler ona gidiyor çünkü parkta o şaşırttı.”

Arkadaşlarımızı Getirdik: Justice Forever ile Tanışın

Big Daddy’nin eski ortağı ve Mindy’nin vasisi Marcus, Mindy’ye Hit Girl olarak tehlikeli, okul sonrası işini bıraktırdığında Dave, düzen sağlamak isteyen, maskeli bir dövüşçü grubuna katılır. Wadlow, bu süper takımın hikayedeki yerini şöyle anlatıyor; “Filmin büyük bir bölümü bu karakterlerin kim olduklarını bulmalarına ve arkadaşlarının aracılığıyla kendilerini tanımlamalarına odaklanıyor. Dave, bu süper kahramanlarla bir arada olduğunda süper kahraman gibi hissetmeye başlıyor. Grubun içinde bu aidiyet duygusunu kişileştiren üç karakter var. Bunlar kendisi için bir baba figürü gibi olan  Colonel, yeni en iyi dostu olan Dr. Gravitiy ve yeni aşk macerasını yaşadığı Night Bitch. Dave’in özellikle bu ilişkileriyle bu grubun bir parçası olmaktan keyif aldığını görüyorsunuz.”

Kick Ass 2 4

Justice Forever’a üye almaktan ve yönetmekten sorumlu olan kişi eşsiz komedi süper starı Jim Carrey’nin canlandırdığı ahlaki değerlerle hareket eden eski bir gangster olan Colonel Stars and Stripes’tır. Kamuflaj kostümü ve maskesiyle yanındaki güvenilir, maskeli Alman çoban köpeği Einsenhower ile birlikte devriye gezer. Millar ve Romita’nın kitabındaki Colonel Stars ile Lieutenant Stripes’ın bir kaynaşımı olan Colonel öngörülemez olduğu kadar serttir de.

Wadlow, Colonel Stars and Stripes’dan söz ederken düşüncelere dalıyor; “Colonel’i tarif etmek için ‘Joker’i tarif etmeye başlamak için yetmez.  Karakter kağıt üstünde bile biraz şifrelidir. Sonradan doğru yolu bulmuş biridir. Eski bir gangsterdir ve neyle uğraştığını kimse bilmez. Başından beri listemizde ilk sırada Jim Carrey vardı ama asla gerçek olmayacağını düşünüyordum. Bu çok büyük bir film değil ve o dünyanın en büyük film yıldızlarından biri. Bundan dolayı film serisinin hayranı olduğunu öğrendiğimizde ilgilenebileceğini düşündük ve ısrarlı bir şekilde peşine düştük.  Sonuında ona telefonla ulaştığımda özel bir iş çıkaracağını biliyordum. Kendini taşıması, vücudunu değiştirmesi, hareket tarzı ile gerçekten kimsenin ne Jim Carrey’den ne de Colonel’den beklediği bir karakter çizdi.”

Carrey’nin yüzünü değiştirmek ve Romita’nın illüstrasyonlarına daha çok benzemek için kullandığı makyaja ve dişlere işaret eden yapımcı Pack  “Jim’in nasıl canlandırmak istediği konusunda net fikirleri vardı ve bunu başarmak için özel bir çaba sarf etti.” Diyor ve şöyle ekliyor; “Jim o kadar muhteşem bir komedyen ki aynı zamanda olağanüstü ve ciddi bir oyuncu olduğunu gözden kaçırmak çok kolay. Bu yeteneklerini bu karakterde bir araya getiren Jim, olağanüstü bir karakter yarattı.”

Televizyonun uzun soluklu dizisi Scrubs ile bilinen Donald Faison, Justice Forever’ın en coşkulu üyelerinden biri olan Dr. Gravity’yi canlandırıyor. Wadlowi Faison’ın nasıl takımın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini şöyle anlatıyor; “Donald’ı birkaç yıl önce benimle birlikte yaptığı bir TV dizisinden tanıyordum. Dr. Gravity rolü için oyuncu ararken sürekli ‘Donald Faisın gibi birini bulmalıyız’ diyordum. Sonunda ‘Neden Donald’a oynatmıyoruz?’ dedim. Londra’ya gelmek ister mi diye sorum ve “Dostum, beni çok mutlu ettin. Bir süper kahramanı canlandırmayı ç ok istiyordum. Benim için bir zevk olur.” dedi. Rolü kabul ettiği için şanslıyız çünkü Dr. Gravity’nin süper kahraman olmak için sahip olduğu hevesin somut bir örneği.”

Kick Ass 2 7

Wadlow’un ilk sinema filmi Cry_Wolf’da ve Zack Snyder’ın Dawn of the Dead filminde rol alan oyuncu  Lindy Booth müthiş isimli Night Bitch’i canlandırıyor. Bale öğretmeni Miranda Swedlow, kız kardeşinin vahşice öldürülmesinden sonra süper kahraman karakterine bürünür. Night Bitch, yanında Kick-Ass’le birlikte sokaklarda devriye gezer ve ona duyduğu çekim karşılıklıdır. Sonunda dünyayı daha yi bir yer yapmaya çalışmalarına rağmen süper kahraman soytarılıklarının dünyayı daha da kötü bir yere dönüştürmüş olabileceğini Kick-Ass’e söyleyen de Night Bitch’tir.

Justice Forever takımını İngiliz sinema, tiyatro ve televizyon oyuncusu Robert Emms’in canlandırdığı Insect Man ile tamamlanır. Son dönemdeki çalışmaları arasında Steven Spielberg’in War Horse filmiyle Tarsem Singh’ın Mirror Mirror filmleri bulunur. Hayatı boyunca gey olduğu için zorbalık görmüş Insect Man, cinsel tercihini gizlemek gibi olacağı için maske takmayan tek süper kahramandır.

Başarılı tiyatro ve sinema yıldızları, Steven Mackintosh ve Monica Dolan da ölen oğulları onuruna Remembering Tommy adlı süper kahraman ikilisini yaratan Tommy’nin babası ve annesi rollerini oynuyor. Maske takıyor, eşofman ve üzerinde “Remembering Tommy” yazan tişörtler giyiyorlar.

Dave’in arkadaşı Marty, Justice Forever’ın genel merkezinde süper kahraman karakteri Battle Guy’ı ortaya çıkarır (Bruce Wayne’in suçla savaşmak için ayaklanmasının kötü bir türevine benzeyen inanılması güç bir hikayeyi anlattıktan sonra).Göster Gününü ’deki Marty rolünü yeniden oynayan oyuncu Clark Duke’tur. Seriye yeni katılan Augustus Prew ise ilk filmin büyük bir hayranı olduğunu söylüyor ve orijinal Todd, Evan Peters uygun olmadığında bu fırsata hemen atlamış. Todd, Justice Forever’daki en iyi arkadaşlarına katılmayı çok istiyor ama ikinci karakterinin isminden türettikleri şakaları Ass Kicker adıyla bilinen adam için pek uygun değildir.

Psikopatlar Aranıyor: Süper Kötüler Birleşiyor

Temmuz 2012’de “Klasik Kötü” karakteri için, daha sonra başvuranların Mother Russia için olduğunu öğrendikleri bir oyuncu arayışı çağrısı yapıldı. Internet üzerindeki formda, abartılı bir kadın vücut geliştirmeci aranıyordu. “Fiziki açından son derece heybetli ve kaslı ama yine de kadınsı, boyu da en az 1.80 ve üzerinde” olmalıydı. Eski bir KGB ajanı olan Mother Russia artık yıkım yaratmak için Chris’ten haftalık ücret alıyordu ve oyundaki en yetenekli ve acımasız katildi.

Kick Ass 2 6

Film yapımcıları başvurulara boğulmuş ve aradıkları kadını Rus vücut geliştirmeci ve fitness modeli Olga Kurkulina’da bulana dek yüzlerce umut dolu başvuruyu incelemişti. 1.87 olan etkileyici boyu ve gösterişli 90 kilogram saf kaslarıyla Kurkulina oyuncu arayışını Facebook’da gördüğünü söylüyor. Internet üzerindeki çeviri programı ile şöyle yanıtlamış; “Mother Russia’ya ilk görüşte aşık oldum. Onu ilk gördüğüm andan itibaren ‘Bu rol benim. Başka kimsenin almasına izin vermeyeceğim.’ dedim. Rolü canlandırmaktan mutlu olsa da daha önce hiç oyunculuk deneyimi olmayan ve tek kelime İngilizce konuşamayan Kurkulina için oldukça zorlayıcı olmuş.

Wadlow, Kurkulina’nın “güçlü bir karakter” olduğunu düşünüyor. Şöyle övüyor; “Olga, bizim için tam bir keşifti. Bu filmi yaparken en büyük zorluğun oyuncu seçimi olacağını biliyorduk. Internet arama geçmişime bakarsanız oldukça rahatsız edicidir. 1.80’nin üzerinde kadınları aradığım vücut geliştirmeci fetiş siteler ve tuhaf yerler vardır. Neyse ki dünya çapındaki bir arayıştan sonra Olga’yı bulduk. Kast yönetmenimiz Reg Poerscout-Edgerton sayesinde. Ofisime Olga’nın bir fotoğrafıyla gelip “İşte bu Mother Russia” deyişini hiç unutmayacağım.”

Oyuncular ve ekip üyeleri, ilk kez oyunculuk yapan Olga’nın sette bulunmasından hoşlanmışlar. Wadlow şöyle özetliyor; “Olga’yla çalışmak çok keyifliydi. Çünkü çok hevesli. İngilizce konuşmuyor ama filmde rol aldığı için çok heyecanlıydı ve neredeyse herkesten daha çok çalıştı. Sürekli antrenman yapıyor, dövüşmeyi öğreniyor ve diyologlara çalışıyordu. Yalnızca oyunculuk değil, daha hiç yapmadığı bir dizi, çok zor fiziksel hareket yapması gerekiyordu.”

Kurkulina, ilk sahneleri Toronta’daki mekanda yapmış. Pack şöyle anlatıyor; “Onunla çalışmak için gelen oyuncu koçları vardı. Çok fazla antrenman yaptı ve tabii ki tam zamanlı bir çevirmen vardı. Ama yine de ilk gün onu hazırlarken “Acaba bu iş yürüyecek mi?” dediğimiz bir an oldu. Film ekibinde yüz kişi, çok sayıda ışık, kameralar ve işini bilen insanlar vardır. Olga bu işi daha önce hiç yapmamıştı. İlk gününde arabasından Mother Russia kostümüyle çıktığında “Bu kadarı onun için çok fazla olacak.” diye düşündüm. Ama gerçekten çok başarılı oldu ve çok sevdi.”

Yeni oyuncuya, beyaz perdedeki patronu ada hayrandı. Mintz-Plasse şöyle övüyor; “Olga bu filmde olağanüstüydü. Onu görüyorsunuz, çok kaslı, güçlü ve korkutucu. Ama sonra onunla konuşuyorsunuz ve karşınıza çıkan en tatlı kadın oluyor. Her sabah selamlaşırken öpücükler verir.”

Mother Russia, Motherf*****r‏’ın arkasını kollamak için işe alınan tek kaslı değilmiş. Emmy ödüllü John Leguizamo da Chris’İn koruması Javier rolünü canlandırıyor. Chris, iki ebeveynini de kaybettiği için artık geriye kalan tek ailesi Javier’dir. Wadlow, yapımcıların Leguizamo’yu bularak ne büyük bir ayrıcalık hissettiklerini itiraf ediyor; “Chris ve John çok güzel bir ilişki kurdular. Onlarla çalışmaktan büyük keyif aldım. John, doğaçlamada çok iyi ama aynı zamanda daha büyük bir hikaye anlattığımızın da farkında. Bana kurguda kullanabileceğim seçenekler verdiği, muhteşem doğaçlamalarıyla beni güldürdüğü üst üste birçok çekim yaptık.”

Javier’e  Motherf*****r ’a çeşitli kötü görevler verilen süper kötülerden oluşan kötüler ordusunu kurmakta yardım etme görevi veriliyor. Süper kötülerin arasında Chris’le bir karma dövüş sporları salonunda karşılaşan ve Daniel Kaluuya’nın canlandırdığı Black Death de bulunuyor. Yapım tasarımcı Russell De Rozario tarafından yapılan bu set aslında emekli Karma Dövüş Sanatları dövüşçüsü ve Ultimate Dövüş Şampiyonası’nın eski hafif ağır sıklet eski şampiyonu CHUCK “THE ICEMAN” LIDDELL’ın evinden başka bir yer değildi.

Black Death’in Chris’e sekizgende kimin patron olduğunu gösterince Chris ınu listesindeki herkesi dövmesi için işe alır. Javier ayrıca İngiliz oyuncu ve sihirbaz Andy Nyman’ın canladırdığı, küçük ama öldürmeyi seven psikopat katil Big Tony/The Tumor’ü bulur. Başlıca kötülerde son olarak işten çıkmış, eski bir çete üyesi Genghis Carnage vardır. Yetenekleri Revolver ve Batman Begins gibi filmlerde sınanan İngiliz oyuncu TOM WU tarafından canlandırılan Genghis Carnage de bıçaklar konusunda en az Hit Girl kadar etkilidir.

Çatıdaki Kız: Tasarım, Mekanlar ve Kostümler

Göster Gününü  2’nin çekimleri New York’un dublörlüğünü yapan Toronto’da 2012 sonbaharında gerçekleşmiş. Asıl çekimlerin başlamasından bir ay kadar sonra ekip Londra’da çalışılacak bazı mekanlarla birlikte Pinewood Stüdyolarında çekim yapmak üzere İngiltere’ye gelmiştir. En dikkat çekici mekan ise ekibin ikonik müzik dükkanları ve mekanlarıyla ünlü “Tin Pan Alley” yani Denmark Sokağı’nda yaptığı çekimdir.

Filmin öne çıkan birkaç komedi sahnesi Justice Forever’ın ev yapımı genel merkezinde, De Rozario tarafından muhteşem bir şekilde hazırlanan ve Pinewood Stüdyoları’ndaki sahnelerden birinde geçer. Alçak tavanlı, duvarlarının boyaları dökülmüş ve atılmış mobilyaların nahoş karışımıyla virane bir bodrum olan bu set, başka kimsenin istediği bir yerdir. Tıpkı içinde bulunan insanlar gibi kimse bu mekana fazla önem vermez.

Justice Forever ekibinin suçla savaştığı dış mekan sahneleri Toronto merkezinde çekilmiş. Colonel Stars and Stripes’ın liderliğindeki ekibin iyi işler yapmak ve kötüleri yok etmek arayışıyla yollarda devriye gezdikleri bu çekim günleri halkın ve paparazzilerin ilgisini çekmiş.

Hiçbir süper kötü liderinin tarzsız olmamalıdır. Bu nedenle De Rozario da Chris D’Amico için yeni karakterine uyacak sert bir ortam hazırlamış; bir kötülük ini. Pinewood Stüdyolarında büyük bir atölyede inşa edilen modern insan mağarasının Chris’in babasının suç imparatorluğunun içinden ortaya çıkan bir yer olduğu anlaşılıyor. The Motherf*****r’ın özel renkleri olan kırmızı ve siyaha boyanan mekanda bilardo masaları, oyun makineleri, büyük plazma ekran televizyonlar, bir bar, üstsüz dansçılar için kafesler ve birkaç BMW ile birlikte bir Ferrari F40 gibi arabalar bulunmaktadır. En önemli eser? Canlı bir köpekbalığı bulunan dev bir akvaryum.

Yeni bir karakterin yeni bir imaja ihtiyacı vardır. Chris’in annesi Red Mist kostümünü atınca, daha iyisini bulmak için kusursuz bir fırsat çıkmış oldu. Chris annesinin ölümünden sonra bir kutu dolusu fetiş malzemeler bulur ve ona yeni görünümü hakkında ilham verir. Kostüm tasarımcı Sammy Sheldon Differ şöyle anlatıyor; “Kırmızı ve siyah temayı koruduk. Çünkü en azından siyah kötüler dünyasının simgesel rengidir. Red Mist’ten çok daha kötüye dönüşmesi gerekiyordu. Bu yüzden  süper kötü kostümünde olmadığı zaman bile Motherf*****r hakkında bir ipucu vermek istedik. Bu ona rockçı ve goth görünümü kazandırdı. Ardından Motherf*****r  olarak giydiği fetiş kostümü geldi. Red Mist’in kostümünden çok daha abartılı.

Sheldon Differ, yalnızca Moretz’in Hit Girl kostümünü modern peruklar ve pelerinlerle geliştirmemiş aynı zamanda Mindy’nin kötü Brooke’a karşı galip geldiğinde Mindy için son moda bir gardırop da hazırlamış. Tasarımcı ayrıca Taylor-Johnson’ın  Dave olarak yeniden dönmesine de yardımcı olmuş. Yapımın başlarında kostümcü , Göster Gününü ’deki Dave’in kullandığı gözlüğü, saati, kemeri ve ayakkabıları sakladığını açıklamış. Kick-Ass şöyle anlatıyor; “Sammy, Dave için kusursuz olan harika bol kıyafetler çıkardı. Karaktere bürünmeme yardımı oldu.”

Zırhlı, kırmızı bikinili, 12 punto topuklu deri çizmeli, bir göz bandı olan katil Mother Russia’yı gözden kaçırmak çok zor. Tasarımcı şöyle anlatıyor; “Jeff’den aldığım başlıca talimatlardan biri de aşırı saldırgan olmadan olabildiğince saldırgan olmaktı. Ama bütün süper kötüler için bütün klişeleri kullanmaya çalıştık. Olga, Rus ve iri. Aslında kostümde çok daha fazlası vardı. Birçok şeyi kaldırdık, kaslarını vurgulamak için geri çektik. Muhteşem görünüyor.”

Wadlow, oyuncularının kostümleriyle yapabildikleri karşısında etkilendiğini ekliyor. Olga hakkında şunları söylüyor; “Bir vücut geliştirmeciyi düşündüğünüzde muazzam bir halde olması gerektiğini düşünürsünüz. Ama biz ona içinde yürümenin işkence olduğu çok yüksek topuklu çizmeler giydirdik ve yoğun dövüş sahnelerini yaparken günde 12 saat giymesini istedik.Hiç şikayet etmedi. Onda, gücünden, orada olmak konusundaki tutkusundan ve filmin bir parçası olmasından çok etkilendim.”

Süper Olmak: Antrenman ve Akrobasi Çalışmaları

Devam filminin sonunda Kick-Ass’in ilk günden itibaren tanıdığımız aksiyon kahramanı olması gerekiyordu. Bu bölüm için Taylor-Johnson, bir kez daha ciddi form tutmak konusunda kendini adadığını göstermiş. Aslında düzenli bir şekilde çalıştı ve yapım boyunca da uygun bir şekilde sıkı bir beslenme programı uygulamış.

Kick Ass 2 1

Wadlow, Taylor-Johnson’ın yapımı bir bütün olarak görmesini ve yalnızca kendi görünümüne odaklanmamasını takdir etmiş. Yönetmen şöyle özetliyor; “Aaron, o sahnelerde çekime gireceğimiz zaman nasıl gerektiği gibi görüneceğini hesaplıyordu ve filmin başındaki görünümünün tam zıttı oluyordu. Çok etkileyiciydi çünkü yine her zaman hikayeyi düşünüyordu. Beyaz perdede nasıl görüneceğini düşünmüyordu. ‘İzleyicinin bu yolculuğu anlamasına yardım etmek için bu hikayeye nasıl hizmet edebilirim?” diye düşünüyordu.

Neyse ki Hit Girl, Göster Gününü  2’nin aksiyon sahnelerinin çoğunda merkezdeymiş ve akrobasi koordinatörü James O’Dee tarafından ustaca koreografisi yapılmış. Pack, ekibin filmdeki destansı dövüşleri ele alışını şöyle anlatıyor; “Dövüş sahneleri aslında ilk filmdeki dövüş sahnelerinden daha gerçekçiydi. Bir dereceye kadar özellikle Hit Girl’ün – Chloë’nun yalnızca 11 yaşında olduğunu bilerek- dövüş sahneleri 11 yaşındaki bir çocuğun insanları öldürdüğü olgusundan uzaklaşmak için biraz fantastik bir tarzda oynanmıştı. Küçük bir  çocuk olduğu için duygusal olarak saçma bir fikir olduğu ortada olduğu için yükseltilmiş bir gerçeklik duygusu olması gerekiyordu. Oysa bu filmde Chloë’nun yaşı daha büyük ve fiziki olarak da daha gelişmiş. Bu nedenle aksiyonu daha gerçekçi yapabildik.”

Filmin en önemli sahnelerinden birinde Dave, babası Bay Lizewski’nin (GARRETT M. BROWN ) cenazesinde Motherf*****r’ın adamları tarafından kaçırılır. Baba Lizewski’nin oğlunu korumak için Kick-Ass olduğunu iddia etmesi hayatına mal olur ve  Motherf*****r’ın emriyle hapishanede öldürülür. Mindy, arkadaşını kesin bir ölümden kurtarmak için Hit Girl olarak aksiyona geri döner.

Hit Girl, Kick-Ass’le birlikte, destansı bir savaşta acımasız ev yapımı silahlar ve süper kahramanlardan oluşan  ordusunun başında Motherf*****r ve kötü ekibiyle kostümlü 100’den fazla oyuncuyla- kötülerin inde karşı karşıya gelir. Dövüş, Hit Girl ve Mother Russia’nınkarşı karşıya geldiği dövüşte doruk noktasına ulaşır.

Moretz, bunların yapım sırasındaki en zor sahneleri olduğunu söylüyor ama sizin umduğunuz nedenlerden dolayı değil. Şöyle anlatıyor; “Olga’nın vücudunda tek bir kötülük belirtisi bile yoktur. Birine nasıl yumruk atacağını bile bilmiyor. Gerçekten güçlü ama çok tatlı bir Rus kadını. Gülerken birbirimizi dövmeye ve birbirimizi öldürmeye çalışmaya geçiyorduk.”

Wadlow, karışık akrobasilerin ve kablolu çalışmaların olduğu günlerin sette en sevdiği günler olduğunu itiraf ediyor; “Çekim çok komikti çünkü onları etrafta savurabilir ve istediğinizi yapabilirsiniz. Fiziksel farklılıklarından ve giydikleri renklerden dolayı kimin kim olduğunu ve aksiyonun neresinde olduğunuzu biliyorsunuz. Jimmy dövüşleri, Mother Russia’nın güçlerine oynayacağımız ve Mindy’nin yaptığı her harekete, kullandığı tüm silahlara Mother Russia’nın bir yanıtı olduğunu size gösterecek şekilde tasarladı.”

Sonuna kadar gidecek bir dövüşmüş. Wadlow şöyle söylüyor; “Mindy Mother Russia’ya bıçaklar attığında zırhlı eldivenine çarparlar ve onları hemen temizler. Mindy duvara koşmayı deneyince Mother Russia onu alır ve çarpar. Bu iki devin bir araya geliş hikayesini anlatmak için hep birlikte çalıştık ve Hit Girl’ün durdurulamaz bir saldırgan olduğunu düşündüğümüz bu durumu yarattık. Ama ne olduğunu tahmin edin? Onu durduracak birine rastladı ve o da Mother Russia.”

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Korku Seansı Evreninin En Karanlık Bölümü: The Nun 2 – Dehşetin Yüzü The Nun 01

Korku Seansı Evreninin En Karanlık Bölümü: The Nun

Dehşetin Yüzü / The Nun, rekor kıran filmleri seyircilerin ödünü
The Raven Yapım Notları 3 – kuzgun 03

The Raven Yapım Notları

“Bu bir nevi bizim Poe ile ilgili düşümüz. Bu filmde