Kocam Çok Sıkıcı: High Maintenance (2006) 1 – hihg maintenance

Kocam Çok Sıkıcı: High Maintenance (2006)

12 Mart 2013

Kocanızın bir kapatma düğmesi olsaydı onu kapatır mıydınız? Yakın gelecekte geçen ve robot kocasının artık isteklerini yerine getirmediği için mutsuzlaşmış bir kadının hikâyesinin anlatıldığı High Maintenance filminin senaryosunu Simon Biggs tarafından yazılırken filmin yönetmen koltuğunda oturan isim Phillip Van.

HM PosterPhillip Van, çeşitli dergilerde yazarlık yapan, fotoğraf çeken, reklam filmleri, klipler ve kısa filmler ile ilgilenen bir sinemacı. 2006 yılında çekilen High Maintenence yönetmenin Dunny isimli ilk filmden sonraki ikinci işi. Sonraki dönemde bir kısa film ve bir de belgesel çeken yönetmen daha sonra televizyon yapımlarında yer almış.

Öteki Sinema için yazan: Nuri Şimşek

Evlilik yıldönümlerini şık bir masada yemek yiyip şarap içerek geçirmek isteyen kadın, kocasının isteksizliği karşısında bunalır. Şarap içmemesi, cinsel isteksizliği ve monoton konuşmaların ardından adamın sigara yakmasıyla birlikte iyice sinirlenen kadın kocasına yaklaşır ve ensesindeki düğmeye basarak robot kocasını kapatır.

Çağımız samimiyetsizlik çağı. İnsan modernleştiği her saniye insanlığından kayıplar vermeye başlıyor. Sokaktaki insana yabancılaşıyoruz en başta, sonra yakınlarımıza. En son ailemizi oluşturan bireyleri bile isteklerimizi yerine getirmedikleri için ötekileştirebiliyoruz. Kocası ona uyum sağlamadığı için onu hayatından çıkartmakta hiç tereddüt yaşamayan kadın, tatminsizliğini gidermek için çözümü yine yapaylıkta arıyor. Daha gelişmiş bir robot isteyen kadın için istek listesi hiç bitmeyecek gibi gözüküyor. Kirli sakal, atletik vücut, masaj yapabilen parmaklar… Bütün bunlar gerçek mutluluk için yeterli midir?

hihg maintenance

Finaliyle kısa filmlerin ters köşe mantığına yakın bir çizgiye sahip olan ve gösterildiği birçok festivalden ödül kazanan High Maintanence kısa film severlerin kaçırmaması gereken bir film. Kısa Filmlerini insanlarla paylaşmaktan korkmadan internete koyan yönetmenin diğer filmlerine internet sitesinden ulaşmak mümkün.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Emek Harcanmış Bir Kısa Film: Ret 2 – ret 02

Emek Harcanmış Bir Kısa Film: Ret

Demet Sever’in yönetmenliğini yaptığı ve ilk kez Öteki Sinema'da izleyeceğiniz
Two Scoops (2013) 3 – two scoops 2

Two Scoops (2013)

Rodriguez hayranlarının da tuzu bulunan, tamamını izleyebileceğiniz Two Scoops, ajanlı