Sakarlık Antolojisi: Mavi Muammer Serisi

MAVİ MUAMMER 2: SİLAHTAN ÖDÜM PATLAR (1986)

Sırrı Gültekin’in yönettiği ve Levent Kırca’nın senaryosunu yazdığı ikinci film 1986 yılında piyasaya çıkar. Mumi Şampuanı fiyaskosu yüzünden girdiği hapisten çıkan Muammer iş aramaya başlar. Muammer’in “haklı ünü”nü duyan kimse iş vermek istememektedir. Hatır gönül girdiği birkaç işten de sakarlığı yüzünden atılan Muammer yapacak işi olmadığı için gergin bir şekilde dolaşmaktadır. Bu arada Muammer’in ablası Adil (Hüseyin Peyda) adında bir mafya babası ile flört etmektedir. Bu sayede Muammer Adil Baba’nın otelinde işe girer. Adil pis işlerini otel üzerinden yürütmektedir. Muammer ve ailesi (bu filmde abilikten aniden dayılığa terfi eden Cevat Kurtuluş ve çocuklar hariç) otele yerleşir. Otelde şarkıcı olarak çalışan bir kadın vardır ve Nebahat’a ikizi kadar benzemektedir. Bu kadın hem otel müdürünün (Sırrı Elitaş) hem de Adil Baba’nın sevgilisidir.

Muammer sakarlığı ile Adil Baba’nın işlerini karıştırırken bu sefer de kireç variline girerek beyaza boyanmayı ihmal etmez. Baba’nın öldürmek istediği Muammer bir şekilde kefeni yırtıp onu içeri attırmayı başarır.

Mavi Muammer 03

İlk filmde orta direk aile hayatı, kimyagerlik, iyi yerleştirilmiş rutinler, yasak aşk hikayesi, gibi gayet iyi işleyen ögelerle gayet güzel bir öykü kurulmuşken 2. filmde bütün bunlar filmden söküp atılmış ve yerine de hikayesi bitenlerin vazgeçilmez yardımcısı olan mafya ve çok da oturmamış bir “ikiz” hikayesi gelmiştir. Ayrıca ilk filmdeki zengin karışımdan geriye kala kala Muammer’in sakarlığı kalmıştır. Film, Hüseyin Peyda  ve Sırrı Elitaş gibi klas Yeşilçam kötülerini barındırsa da  ilk filmin yanında çok sönük kalır. Ama gene de parlak bir finalle biter. Silahtan Ödüm Patlar, serinin en zayıf filmi olarak akılda kalır.

Yazar hakkında: S. Özgür Ilgın

1977 Yılında Aydın'da doğdu. Üniversitede bir elin parmakları kadar üyesi olan Felsefe Topluluğunun çıkardığı, iki elin parmakları kadar “tirajı” olan Yitik adlı fotokopi fanzinde öykü ve albüm tanıtımları yazdı. Blues, Heavy/Rock, Doom, Thrash, Death, Jazz ve Proggressive müziğe bayılıyor. Sergio Leone'yi David Lynch'i, Stanley Kubrick'i, Metin Erksan'ı, Ertem Eğilmez'i, Nuri Bilge Ceylan'ı, Zeki Demirkubuz'u ve Yılmaz Atadeniz'i çok seviyor, sinema ve müzik gibi eğitiminin olmadığı konularda ukalalık etmekten çok hoşlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.