Sakarlık Antolojisi: Mavi Muammer Serisi

MAVİ MUAMMER 3:  ÖLÜRSÜN GÜLMEKTEN (1986)

Üçüncü filmi gene Sırrı Gültekin yönetir ve senaryo her zamanki gibi Levent Kırca’nın elinden çıkar. Muammer yeniden ev hayatına döner. Evde ufak bir laboratuvar kurarak kendini zengin edecek formüller (leke çıkarıcı, gençlik kremi) üzerinde çalışmaktadır. Muammer’in sakarlığı göz önüne alındığında laboratuvarın her allahın günü havaya uçtuğunu tahmin etmek zor değildir. Bu bölümde Ayşen Gruda’nın nöbetini diğer kardeş Neriman Köksal devralır.

Muammer bir alerji bulmuştur: Arabesk şarkıcısı Hatice Hoşsöyler’in ismini duyduğu an rengi kıpkırmızı olmaktadır. Böylece “Üç Renk: Mavi, Beyaz, Kırmızı” serisi tamamlanır. Geçen bölümde abilikten dayılığa terfi eden Cevat Kurtuluş’a gazeteden araba çıkmıştır. Muammer’in ödül töreninde animatör olarak görev yapan arkadaşı Kenan (Sinan Bengier) ödül törenine katılan Hatice Hoşsöyler’e aşık olur. Muammer ise her zamanki sakarlığı ile ödül törenini birbirine katmayı becerecektir. Hoşsöyler’in mafyöz sevgilisi, Kenan ile Hatice’nin peşine adam salınca onları kurtarmak da Muammer’e düşecektir!

Mavi Muammer 02

3. filmde eve dönen Muammer’im kimyagerliği de hatırlanınca seri yeniden rayına oturur gibi olmuştur. Hatta şu vapur düdüğüne bağlanan iğne yapma sahnesini görünce ilk film gibi iyi bir film izleyeceğimi sansam da maalesef umudum çok uzun ömürlü olmadı. Yeniden mafya hikayesi ve Muammer’in sakarlığına yüklenen film vasatın üstüne çıkamayarak 2. filmden biraz daha iyi olmakla yetiniyor. Filmin sonunda 4. filmin müjdesi verilse de hiçbir zaman çevrilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir