Memleketin Tüm "Emek"lerini Yaşatalım 1 – kopya2 0462 1

Memleketin Tüm “Emek”lerini Yaşatalım

26 Aralık 2011

Emek sineması nöbeti devam ediyor…Yıktırmayız, kapattırmayız, alışveriş merkezi yaptırmayız! Adının 70’lerde işçi filmleri gösteren memleketin her yerine dağılmış diğer “Emek” sinemaları gibi değil de sırf işletmesi Emekli sandığına geçmiş olduğu için “Emek” olduğunu da bilen olmadığı gibi sinemayı asıl kaderine terkedenin, kapanışa mahkum edenin AVM sinemalarına mal bulmuş mağribi gibi saldıran kendi seyircisi olduğunu da bilen yok.

Memleketin Tüm "Emek"lerini Yaşatalım 2 – kopya2 0462 1

Alkazar, Süreyya gitti. Beyoğlu, Atlas, Sinepop sinemaları seyircisizlikten, ilgisizlikten Emek’in kaderine yürüyor, umursayan yok! Sorumluluk bizim, suç bizim!  Emek nöbetini tutanların ne kadarı bu işe yürekten inanıp, sahiplenmiş, işin o kısmı epey tartışılır. Umarım sonuç alınır ama şimdiye kadar yapılan cılız eylemlerle çok da mümkün değil gibi görünüyor.

Denizden çıkan cesetlere suni teneffüs yapmaktan çıkıp başka bir şeyler yapalım artık. Sonuçta hepimiz Kızılderiliyiz, hiç birimiz AVM sinemalarını sevmiyoruz, çocukluğumuzun şatolarını, o kutsal mekanlarını özlüyoruz. Tozuyla, kokusuyla, kiriyle…

Eğer şehrinizde hala AVM’lere kapılanmamış, kendi tarihi olan ve inatla film göstermeye devam eden özerk sinemalar varsa… Ya da, yitip gitmiş olsa da böyle bir sinemada hatıranız varsa…Onun bir fotoğrafını çekin, isterseniz kendinizi de karenin içine sokun, kısa bir tarihini, biliyorsanız öykülerini yazın ve benimsinemam@otekisinema.com adresine bir mail atın. Gönderdiğiniz belgeyi, yazıyı isminizle yayınlayalım ve elimizde kaç “Emek” kaldı bilelim, ölmeden önce yaşatmanın çarelerini arayalım.

Hadi bakalım…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Scorsese İmzalı The Irishman'den İlk Kareler Paylaşıldı 3 – The Irishman banner

Scorsese İmzalı The Irishman’den İlk Kareler Paylaşıldı

Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi ustaları

Dark Shadows Atıştırmalıkları

15 Haziran'da vizyona girecek Tim Burton imzalı Dark Shadows filminden üç yüksek çözünürlüklü