Memleketin Tüm "Emek"lerini Yaşatalım 1 – kopya2 0462 1

Memleketin Tüm “Emek”lerini Yaşatalım

26 Aralık 2011

Emek sineması nöbeti devam ediyor…Yıktırmayız, kapattırmayız, alışveriş merkezi yaptırmayız! Adının 70’lerde işçi filmleri gösteren memleketin her yerine dağılmış diğer “Emek” sinemaları gibi değil de sırf işletmesi Emekli sandığına geçmiş olduğu için “Emek” olduğunu da bilen olmadığı gibi sinemayı asıl kaderine terkedenin, kapanışa mahkum edenin AVM sinemalarına mal bulmuş mağribi gibi saldıran kendi seyircisi olduğunu da bilen yok.

Memleketin Tüm "Emek"lerini Yaşatalım 2 – kopya2 0462 1

Alkazar, Süreyya gitti. Beyoğlu, Atlas, Sinepop sinemaları seyircisizlikten, ilgisizlikten Emek’in kaderine yürüyor, umursayan yok! Sorumluluk bizim, suç bizim!  Emek nöbetini tutanların ne kadarı bu işe yürekten inanıp, sahiplenmiş, işin o kısmı epey tartışılır. Umarım sonuç alınır ama şimdiye kadar yapılan cılız eylemlerle çok da mümkün değil gibi görünüyor.

Denizden çıkan cesetlere suni teneffüs yapmaktan çıkıp başka bir şeyler yapalım artık. Sonuçta hepimiz Kızılderiliyiz, hiç birimiz AVM sinemalarını sevmiyoruz, çocukluğumuzun şatolarını, o kutsal mekanlarını özlüyoruz. Tozuyla, kokusuyla, kiriyle…

Eğer şehrinizde hala AVM’lere kapılanmamış, kendi tarihi olan ve inatla film göstermeye devam eden özerk sinemalar varsa… Ya da, yitip gitmiş olsa da böyle bir sinemada hatıranız varsa…Onun bir fotoğrafını çekin, isterseniz kendinizi de karenin içine sokun, kısa bir tarihini, biliyorsanız öykülerini yazın ve benimsinemam@otekisinema.com adresine bir mail atın. Gönderdiğiniz belgeyi, yazıyı isminizle yayınlayalım ve elimizde kaç “Emek” kaldı bilelim, ölmeden önce yaşatmanın çarelerini arayalım.

Hadi bakalım…

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması Kazananları 3 – Sabanci Vakfi 5 Kisa Film Yarismasi

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması Kazananları

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması'nın bu yıl ilk kez
Sessiz Bir Yer 2: Yaratıkların Nereden Geldiğini Öğreneceğiz! 4 – indir

Sessiz Bir Yer 2: Yaratıkların Nereden Geldiğini Öğreneceğiz!

2018'in en övgü alan korku filmlerinden biri olan Sessiz Bir