Memleketin Tüm “Emek”lerini Yaşatalım

Emek sineması nöbeti devam ediyor…Yıktırmayız, kapattırmayız, alışveriş merkezi yaptırmayız! Adının 70’lerde işçi filmleri gösteren memleketin her yerine dağılmış diğer “Emek” sinemaları gibi değil de sırf işletmesi Emekli sandığına geçmiş olduğu için “Emek” olduğunu da bilen olmadığı gibi sinemayı asıl kaderine terkedenin, kapanışa mahkum edenin AVM sinemalarına mal bulmuş mağribi gibi saldıran kendi seyircisi olduğunu da bilen yok.

Alkazar, Süreyya gitti. Beyoğlu, Atlas, Sinepop sinemaları seyircisizlikten, ilgisizlikten Emek’in kaderine yürüyor, umursayan yok! Sorumluluk bizim, suç bizim!  Emek nöbetini tutanların ne kadarı bu işe yürekten inanıp, sahiplenmiş, işin o kısmı epey tartışılır. Umarım sonuç alınır ama şimdiye kadar yapılan cılız eylemlerle çok da mümkün değil gibi görünüyor.

Denizden çıkan cesetlere suni teneffüs yapmaktan çıkıp başka bir şeyler yapalım artık. Sonuçta hepimiz Kızılderiliyiz, hiç birimiz AVM sinemalarını sevmiyoruz, çocukluğumuzun şatolarını, o kutsal mekanlarını özlüyoruz. Tozuyla, kokusuyla, kiriyle…

Eğer şehrinizde hala AVM’lere kapılanmamış, kendi tarihi olan ve inatla film göstermeye devam eden özerk sinemalar varsa… Ya da, yitip gitmiş olsa da böyle bir sinemada hatıranız varsa…Onun bir fotoğrafını çekin, isterseniz kendinizi de karenin içine sokun, kısa bir tarihini, biliyorsanız öykülerini yazın ve benimsinemam@otekisinema.com adresine bir mail atın. Gönderdiğiniz belgeyi, yazıyı isminizle yayınlayalım ve elimizde kaç “Emek” kaldı bilelim, ölmeden önce yaşatmanın çarelerini arayalım.

Hadi bakalım…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Türk Sinema ve Televizyonunda Aile Sempozyumu Başladı

Festivale bir ay kala gerçekleştirilen "Türk Sinema ve Televizyonunda Aile" başlıklı sempozyumun ilk günü 2 oturum halinde tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir