Oscar Yıldızlarının Kırmızı Halıdaki Fantastik Stili 1 – ben affleck george clooney win best picture oscar 2013 05

Oscar Yıldızlarının Kırmızı Halıdaki Fantastik Stili

28 Mart 2013

Oscar yıldızları ve kırmızı halıya giden efsanevi yolculukları

Gösteriler olsa olsa en çok 2013 Oscar ödül töreni kadar muhteşem olabilir. Ama Oscar’ın daha da heyecan verici olabilmesi için bir yol daha var. Oscar yıldızlarının ödül törenine artık hepimizin bildiği limuzinlerle değil de kendi Oscar adayı filmlerinde kullandıkları ulaşım araçlarıyla gelmelerine ne dersiniz? 

ben-affleck-george-clooney-win-best-picture-oscar-2013-05

Kırmızı halı boyunca Lastik izleri

Zero Dark Thirty (Bin Ladin’i Öldürmek) filminin yıldızlarının bu tırnak ısırtan gerilim filmindeki gibi, Pakistan yollarında kullandıkları kaba, saba SUVlerle geldiklerini düşünün kırmızı halıya. SUV’lar off-road yaparak, kaldırımlara inip çıkarak ve kırmızı halıda lastik izleri bırakarak son hızla Dolby Tiyatrosu’nun kapısına doğru ilerlerken arkalarından da bir alay paparazzi koşuşturuyor olurdu.  Ve Jessica Chastain, filmin en iyi kadın oyuncu  adayı,  bu şekilde ödüllerin verildiği mekâna son hızla girip çıkabilirdi. Sonuçta, o artık 2013 korku filmi Mama’nın tanıtımıyla uğraşan çok meşgul bir kadın. 

Kapı önündeki kargaşa

Veya “Lincoln” filmini yaratan ekibin atlar üzerinde geldiğini düşünün. Hiç değilse bu defa, kapı önünde kargaşa yaratanlar sadece Daniel Day-Lewis ve Steven Spielberg’e yaklaşmaya çalışan basın mensupları olmazdı. Onlara ilaveten bir de, arka arkaya patlayan flaşlardan etkilenen atlarda oluşan motor arızaları(!) sonucunda kırmızı halı üzerinde biriken sızıntı ve döküntüleri(!) ellerindeki süpürge ve faraşlarla  temizlemeye çalışan bir alay yardım ekibi de olurdu. 

Terör Korkusu

Dikkat, bakın işte “Pi’nin Yaşamı“ (Life of Pi) filminin mürettebatı yanlarındaki canlı kaplanlarıyla birlikte bir filika cankurtarma botu içinde geliyorlar. Evet, Akademi Ödülleri organizasyon komitesi, Yönetmen Ang Lee ve ekibinin botlarıyla kırmızı halıya yanaşabilmesi için bir su yolu yaptırtmak zorunda kalmış. Ama film ekibinin insan yiyen büyük kedileri  kırmızı halı üzerinde önlerinden geçerken film eleştirmenlerinin gözlerindeki korkuyu görmek her şeye değer.

Quentin Tarantino aşağı

Django Unchained  (Zincirsiz) başka bir “at”lı drama. Quentin Tarantino atından aşağıya atlarken, binlerce kişi de ellerinde atlara yedirmek için getirdikleri elmalar olduğu halde onu alkışlamaya uğraşıyor.

“Beasts of the Southern Wild” (Düşler Diyarı) filminin ilham kaynağı olan Katrina Kasırgası’nın yükselen sel sularını Los Angeles’ın orta yerinden  geçirmek mümkün olmayınca, filmin oyuncuları ve ekibi benzer bir etkiyi yaratmak için sıcak hava balonları ile geliyorlar.

Kalabalıkları yararak

“Argo”’nun yönetmeni Ben Affleck ve “Les Misérables” (Sefiller)’in yıldızı Russell Crowe, imza istemek için kaldırımları dolduran hayranlarıyla mücadele ederek, kalabalıkları yararak ilerlemeye çalışıyorlar. Bu, bir çok “yol aksiyonu” içeren film yapmış olmanın bir ödülü olsa gerek.

“Amour” (Aşk) filminin önemli bir unsuru “tekerlekli iskemle” olduğundan filmin oyuncu kadrosu da, kırmızı halı üzerinde bir tekerlekli iskemle filosu halinde ilerliyor.

De Niro’ nun gelişi

“Silver Linings Playbook” (Umut Işığım) filminin aksiyon sahneleri dans içerikli. Dolayısıyla filmin yıldızı ve Hollywood’un ölümsüzleşmiş  yakışıklılarından Robert De Niro’nun son anda kırmızı halıda kayarak gelişini düşünebiliyor musunuz?!

Tabii ki, tüm Oscar filmleri bizleri bambaşka diyarlara gönderme gücüne sahip. Öyleyse belki de gecelerden bir gece, Oscar adayları’nın gelişi de böylesine  efsanevi  olabilir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinema Kulüpleri Sektörün Neresinde: Ege Üniversitesi 2 – ege4

Sinema Kulüpleri Sektörün Neresinde: Ege Üniversitesi

Bakalım Ege Üniversitesi Sinema Topluluğu kim, ne gibi etkinlikler yapar,
Sinema Kulüpleri Sektörün Neresinde: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 3 – muğla 6.gece sineması

Sinema Kulüpleri Sektörün Neresinde: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sinema Topluluğu (MUSİT) üyelerine; sinema topluluğu