Öteki Sinema'da LGBTİ 1 –

Öteki Sinema’da LGBTİ

4 Temmuz 2014

The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

Jame Gumb nam-ı diğer Buffalo Bill, etli butlu, kumaşı güzel kadınları toplayıp evindeki minik kuyuya atar ve burada öldürüp derilerini yüzer. Amacı kendisine en güzel kadın vücudunu yaratmaktır. Modern Promethe Jame Gumb bir trans bireydir. Ameliyatla cinsiyet değiştirme mekanizmasına özgün bir yorum getirmiştir. Sonuçta kadın vücuduna sahip olmak onun da hakkı değil mi? Velev ki seri katiliz!

Sadomania

Sadomania

İnterseksüel karakterimiz Ajita Wilson, her iki zevki de bir arada yaşama şansına sahip biri olarak, film boyunca kızlı erkekli sevişir. Uzun deri botlarıyla terör estirir. Kamçıları kölelerin beline beline şaklatır. Onları acı ve zevkten bağırtır. Susma haykır, hermafroditler vardır!

Monster

Monster

Aileen Wuornos, mahkemede kendisine taktığı isimle “Cani”, erkeklerden hiçbir hayır görmemiş bir kadındır. Sürekli tacize uğrar, on üç yaşında hayat kadını olur, hamile kalır ve sonunda da hayatını oto yol fahişesi olarak kazanmaya başlar. Bir gün gerçek aşkı bir kadında bulur. O an için her şey durulmuştur. Fakat kini ve nefreti ağır basar, erkekleri tek tek öldürmeye başlar. Onun için erkek eşittir sistemdir. Anarko feminist tavırlarıyla gönülleri fetheder.

The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

Kült müzikalin biricik doktoru Frank-N-Furter, çiftimiz Janet ve Brad’i yağmurlu bir gecede şatosunda ağırlar. Transeksüel Gezegeni’nden gelmiş transvesti kimliğiyle, kendisi için Rocky Horror adında bir aşk kölesi yaratma projesini açıklar. Bu açıklamaya dansları, kırmızı ruju ve lateks iç çamaşırları da eşlik eder. Popo hareketleriyle, çiftimizin bastırılmış tüm duygularını ortaya çıkartır. Dr. Frank-N-Furter’in askerleriyiz!

Ed Wood

Ed Wood

İlla pembe merserize kazağımı giyeceğim diye tutturan çatlak yönetmen Ed Wood, ancak bu şekilde başarılı filmler çektiğine inanır. Bazen bir takım elbisenin üstüne bazen de çıplak tene kazağını giyer ve karısının kendisini böyle kabul etmesini ister. Fakat karısının onu anlaması mümkün değildir. O, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de trash bir ilahtır. Bize göreyse cross dresser’ın en şekilli örneğidir.

Pink Flamingos

Pink Flamingos

Divine isimli drag queen’imiz, iğrenç hareketleriyle var olan tüm kalıpların dışında bir insandır. Hatta yaşam tarzı yüzünden normal insanlar tarafından “Dünyanın En İğrenç İnsanı” bile seçilir. Peki, Divine bunu takar mı? Hayır, aksine glamour imajı, silahı ve John Waters’in sinir bozucu repliklerinin de desteğiyle daha ne kadar iğrenç olabileceğini tüm düşmanlarına gösterir. Ortaya da bir “transgressive black comedy” çıkar. Diren ayol!

Psycho

Psycho

Norman Bates’inki biraz Oedipus kompleksinden kaynaklansa da, kendisi bir transgender örneği olarak vücut bulur. Annesi gibi giyinip, onun yerine geçmeye çalışırken çok tatlıdır. Norman Bates’in şizofrenisi, Alfred Hitchcock’un kuş ve duş takıntısıyla birleşir ve bol kanlı sahnelere tanık oluruz. Ay resmen cinayet!

Mulholland Drive

Mulholland Drive

Hollywood’da ünlü bir aktris olmak isteyen Betty Elms ve zaten mükemmel bir hayatı olan Rita’nın hayatları kesişir. Birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. “High femme” erotik bir ilişki içine girerler ve bir süre sonra hayatları da birbirinin içine girer. David Lynch’n tuhaflıklarıyla örülmüş karakterler Betty ve Rita’nın özgürce yaşadığı bu aşk dünyayı yerinden oynatır.

American Psycho

American Psycho

Bir davet yemeğinde Patrick Bateman deri eldivenlerini takarak usulca tuvalete süzülür ve kurbanını boğmaya yeltenir. Fakat karşısındaki queer’in ilgisi ve öpücükleri yüzünden güçlü kalamaz. Belki de abartılmış maskülenlik bir şeyleri gizlemek içindir. Belki de kimliğini bulamamıştır. Neredesin aşkım?

Öteki Sinema için yazan: Semra Uygun

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

1 Comment

  1. ellerinize sağlık çok güzel bir liste olmuş. ama ben olsaydım ‘boys don’t cry’ ı da listeye alırdım

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2017 Yılının En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 2 – MV5BODAxNTYwYTctM2U1Yi00MTgyLWFhYTAtZWU3NTM2ZTMyOTdjXkEyXkFqcGdeQXVyNjA1MjM0NDA@. V1 SX1777 CR001777744 AL

2017 Yılının En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

Öteki Sinema yazarlarının, 2017 senesi içerisinde yazdıkları arasından, ‘en çok
En Mükemmel 10 Stephen King Uyarlaması Film 3 – shining 10

En Mükemmel 10 Stephen King Uyarlaması Film

Carrie muazzam bir başarı sağladığından beri Hollywood, onun eserlerini beyazperdeye