Pazar Galerisi: Carsploitation Filmleri 1 – wild ride poster 01

Pazar Galerisi: Carsploitation Filmleri

8 Ocak 2012

Öteki Sinema’da yeni bir galeri keyfi başlatıyoruz. Bundan böyle her Pazar (her mümkün olduğunda desek daha doğru) tematik bir film afişleri galerisini sizlerin beğenisine sunacağız. İlk temamız, arabaların vızır vızır geçtiği, lastik ve balata kokusunun her yeri kapladığı, müthiş takiplerin yaşandığı Carsploitation filmleri

Pazar Galerisi: Carsploitation Filmleri 2 – wild ride poster 01

Resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz, iyi seyirler…

Carsploitation filmler, o dönem popüler olan, araba yarışı ve spor arabaları ile daha büyük arabaların çarpışması sahneleriyle dolu olma özelliğini taşır. Bu türün en olmazsa olmaz filmi Vanishing Point’dir. Diğerleri arasında The Blues Brothers, Cannonball, The Hitcher, Death Race 2000, Dirty Mary Crazy Larry, Gone in 60 Seconds, Mad Max, Race with the Devil ve  Two-Lane Blacktop yer alır.  Quentin Tarantino’nun Death Proof filmi Russ Meyer ve slasher filmlerin yanı sıra bu türün modern modern bir örneğidir. The Cars ve The Fast and the Furious de bu alt türe girmektedir.

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dario Argento'nun Phenomena Galerisi 3 – phenomena poster 051

Dario Argento’nun Phenomena Galerisi

Phenomena en iyi Dario Argento filmlerinden biri, başrollerinde Jennifer Connelly
İndirmelik Lobi Kartları: Gizli Kuvvet 4 – Gizli Kuvvet007

İndirmelik Lobi Kartları: Gizli Kuvvet

Usta avantürcü Kunt Tulgar‘ın yönettiği ve başrolünde oynadığı uluslararası oyunculara