Pek Yakında: Norveç İşi Korku Dunderland

Pek Yakında: Norveç İşi Korku Dunderland 1 – dunderlan posterDunderland yönetmenliğini Nils J. Nesse ve Finn-Erik Rognan’ın yaptığı Norveç yapımı bir film. Senaryo ise ikiliden Nils J. Nesse’ye ait.

“Sene 1695. Johanne Nilsdotter isimli bakire bir genç kız cadı olmakla suçlanır. Kendisini suçlayanlar, Dunderland vadisindeki ıssız Djupkista’nın dipsiz çukurlarında genç kızın hayatına son verirler. İlerleyen senelerde, sayısız korkunç olay ve trajedi vadide yaşayanların hayatını derinden etkiler.

Sene 2011. Üç yüz yıldan fazla bir süre sonra, genç ve şöhret peşinde bir tiyatro yönetmeni Laura, vadiye gelir. Norveç’in önde gelen oyuncularından oluşan bir topluluk ile birlikte eski ve terkedilmiş bir izci kampında cadılıkla ilgili bir oyun sahneye koyacaktır. Ekip, kısa sürede Dunderland’ın karanlık ve kanlı tarihini öğrenir. Bu arada oyunun yıldız oyuncusu kaybolur.”

‘Gerçek olaylardan esinlenilmiştir’ ibaresi ile sunulan film, yönetmen koltuğunda oturan ikilinin ilk uzun metrajlı filmleri.

Filmin geçtiği (ve çekimlerin yapıldığı) Dunderland vadisi, kuzey kutup dairesinin hemen güneyinde, doğal olarak Norveç’in kuzeyinde yer alan bir bölge. Ek bir çaba harcamadan, kendiliğinden tekinsiz bir havaya sahip bölgenin film için ekstra bir avantaj olduğu aşikar.

Etkileyici posteri ve fragmanı ile iyi bir işe benzeyen film 6 Ocak 2012 tarihinde vizyona girecek.

Pek Yakında: Norveç İşi Korku Dunderland 2 – Dunderland 1

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir