İngiliz Hayalet Filmi: The Awakening 1 – The Awakening 2011

İngiliz Hayalet Filmi: The Awakening

26 Eylül 2011

Yönetmenliğini Nick Murphy’nin yaptığı İngiliz hayalet filmi The Awakening ilk fragmanıyla görücüye çıktı. Filmin başrollerinde Rebecca Hall, Dominic West ve Imelda Staunton var.

İngiliz Hayalet Filmi: The Awakening 2 – Awakening 3

The Awakening, bundan önce sadece çeşitli dizilerde ismine rastlanılan Nick Murphy’nin ilk sinema filmi deneyimi olacak.

“Sene 1921, İngiltere I. Dünya Savaşı sonrası kayıplarının acısını çekmektedir. Savaşta nişanlısını kaybeden Florence Cathcart (Rebecca Hall) kendini sahte ruh çağırma seanslarının ve çakma hayalet hikayelerinin arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarmaya adamıştır. Yatılı bir okuldaki öğrencilerin bir çocuk hayaleti görmeye başladığı haberi üzerine Cathcart olayı açıklığa kavuşturmak için okula gelir. Karşılaştığı korkunç olaylar sonrasında yavaş yavaş şüpheciliği ile yüzleşmek durumunda kalan Cathcart’ın bilimsel görüşleri sarsılmaya başlar.”

İngiliz Hayalet Filmi: The Awakening 3 – Awakening 2

Fragmandan ve konusundan anlaşıldığı kadarıyla hayalet filmlerine ait klişelere sadık kalınmış gibi görünüyor. Bir de film, sevilen televizon dizilerinde sıkça kullanılan, başkahramanın ‘şüpheci kadın dedektif’ olması şablonuna sırtını dayamış hissi uyandırıyor. Film daha ‘kolay izlenebilir’ olsun diye tercih edilmiş bir yol olabilir ki pek şikayet edilecek bir mevzu değil. Wire in the Blood olsun, X-Files olsun, Forbrydelsen olsun hep sevdiğimiz diziler.

11 Kasım’da vizyona girecek olan The Awakening izlenmeye değer bir hayalet filmi gibi duruyor.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Replicas

Replicas, Jeremy Power Regimbal tarafından yönetilmiş olan Kanada yapımı bir
Yılın En Gereksiz Filmi Olabilir! Cats Fragmanı Yayınlandı 4 – Screen Shot 2019 07 18 at 5.45.18 PM

Yılın En Gereksiz Filmi Olabilir! Cats Fragmanı Yayınlandı

Birçok Hollywood yıldızının müzikal performansını barındıran Cats'in teaser'ında canlandırdıkları karakterlerini