Ringo Gestapoya Karşı Artık "Kayıp Film" Değil 1 – Ringo Gestapoya Karşı001

Ringo Gestapoya Karşı Artık “Kayıp Film” Değil

19 Ocak 2013

tüccarAli Murat Güven sinema yazarlığından elini çekti ama içindeki sinema sevgisini yoketmiş değil elbette… Çok yakında raflarda olacak  “Türk Sinema Tarihinde Tüccar ve Ticaret” adlı kitabının  son rötüşlarıyla uğraşırken bir yandan da inanılmaz bir çabayla bizim gibi sinemaseverlere müthiş bir sürpriz yaptı!

Aşağıda seçmece örneklerini gördüğünüz, harika taranmış lobi kartları Ali Murat Güven koleksiyonunun nadide parçalarından ve hepsi de aynı filmden. Filmin adı Ringo Gestapoya Karşı, 1967 yapımı, yönetmeni Cevat Okçugil…

Almanya’dan Türkiye’ye kaçırılan altınların çevresinde gelişen bir maceranın öyküsünü anlatan bu siyah-beyaz akıllara zarar filmin bütün kopyaları iki yıl öncesine kadar kayıptı. Yani bu dünyada geriye yalnızca adı kalmıştı. İki yıl önce, Ali Murat Güven filmin yeryüzündeki tek 16 mm kopyasına ulaştı. Hurda halindeki film, makaraları boylu boyunca gres yağına bulanmıştı. 16 mm kopyayı evdeki stüdyosunda kare kare onaran Güven filmi dijital ortama transfer ettirdi. Sonuçtan çok mutlu değil ancak “en azından izlenecek bir kopya oluşmuş oldu” diyerek müjdeyi verdi.

Filmi görmek için sabırsızlanıyoruz ve Ali Murat Güven’in lobilerle ilgili notunu ekliyoruz; “Kareografilere bakın ve hizaya gelin, Türkiye’de geçen bir Nazi serüveni… Nazilere karşı duran Türk’ün adı da Ringo… Bu ülkede bir daha asla böyle deli filmler çekilemeyeceğini bilmek çok acı veriyor bana.”

Ringo Gestapoya Karşı001 Ringo Gestapoya Karşı002 Ringo Gestapoya Karşı003

Ringo Gestapoya Karşı001 Ringo Gestapoya Karşı002 Ringo Gestapoya Karşı003

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

2 Comments

  1. Filmin görüntü kalitesi bu resimler kadar iyi ise daha ne isterim :) Gerçekten büyük bir kazanım olmuş bizler için umarım yakın zamanda seyretme fırsatı da ediniriz.

  2. SAYIN ALİ MURAT GÜVEN beyi zevkle takip eden bir okurum,yaptığı bu çalışmadada kendisini tebrik ederim,o günleri aşşağı yukarı yaşamış bir insan olarak,ismi bile çok fantastik bir yapıt,allah nasip ederse izliycem,tebrikler…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dünyayı Kurtaran Filmler Bir Kez Daha Yarışıyor! 2 – Ataşehir kısa film

Dünyayı Kurtaran Filmler Bir Kez Daha Yarışıyor!

Ataşehir Belediyesi Çevre Konulu Ulusal Kısa Film Yarışması’nın dördüncüsü 22
Açık Hava Film Geceleri Ayvalık’ta 8 Temmuz’da Başlıyor 3 – Everything Everywhere All at Once 2022

Açık Hava Film Geceleri Ayvalık’ta 8 Temmuz’da Başlıyor

Festivallerden ödüllerle dönen yapımlar, Açık Hava Film Geceleri kapsamında 8-17