Rosa (2011)

Rosa (2011) 1 – ROSA PosterRosa, yönetmenliğini Jesus Orellana’nın yaptığı İspanya yapımı bir kısa animasyon. Orellana sıfır bütçeyle giriştiği ‘cyberpunk’ kısasını bir yıl gibi bir sürede, tek başına çalışarak bitirdi.

“Rosa, bütün doğal yaşamın sona erdiği post apokaliptik bir gelecekte geçer. Kernel projesi kapsamında üretilen sibernetik organizmalardan (cyborglardan) biri olan Rosa, insanlığın, dünyanın ekosistemini iyileştirme maksatlı son girişimlerinden biridir. Yıkımdan sonra uyanır ve kısa sürede uyanan tek varlığın kendisi olmadığını anlar. Hayatta kalmak için savaşmak zorundadır.”

Galası Seattle Uluslararası Film Festivali’nde yapılan Rosa, sonrasında Screamfest, Toronto After Dark, Anima Mundi ve Los Angeles Kısa Film Festivali gibi  birçok önemli festivalden resmi davet aldı. Festivallerdeki olumlu geri dönüşler sayesinde, büyük ajansların ve Hollywood yapımcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Bu da Rosa’nın yakın bir gelecekte uzun metrajlı bir filme dönüşebileceğinin ilk sinyalleri olabilir.

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir