Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 1 – macaulay

Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1

15 Nisan 2011

Sevdiğimiz filmlerin hepsinde “şu da olmasa süper olurdu”, “ne gerek vardı” dediğimiz bazı karakterler vardır. Film, George Lucas’ın ise bu karakterler 1-12 yaş arasına oyuncak satmak için filmlere eklenmiş karakterlerdir. Filmleri izledikten sonra bu karakterlerden herkes kıllanmıştır ama yinede bütün promosyonlarda ve en kötüsü oyuncaklarında öne çıkan bunlar olur.

En gıcık eden film karakteri kimdir diye sorduğumda hep ortak bir isim anıldı; Jar Jar Binks. Ben de Jar Jar Bings’ten yola çıkarak en kıl olduğum beni en rahatsız eden film karakterlerini listeledim. Bu sunum şekli için ilham kaynağım Semra Uygun’dur. Bu listeyi ileride genişleteceğimi düşünerek “vol 1” olarak isimlendiriyorum…

Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 2 – jar jar binks1- Jar Jar Binks: Bence Phantom Menace bugüne kadar yapılmış en kötü star wars filmidir. Darth Maul’a rağmen film oldukça sıkıcıdır ve anlamsız uzatılmış sahneler vardır. Lucas’ın “daha fazla oyun ve oyuncak nasıl satarım düşüncesi filmin her karesine hakimdir.Yeterli malzemede vardı. Sanırım Jar Jar binks Star Wars fanlarından öyle tepkiler aldıki diğer 2 bölümde karaktere daha az yer verildi. Konuşması, sakarlıkları ve CGI olması bir kenara gerçekten de galaksimizde pek bir anlam ifade etmiyor. Uzay kantini olayını paraya çevirdikten sonra sevimli bir uzaylı yaratmak istenmesi ve pembe panteri star wars evrenine taşımaya çalışıp bir de bunu becerememesi… Ah Lucas Ah yat kalk Empire Strikes Back’e dua et…ve evet bencede Jar jar Bings Ronaldinho’ya benziyor. Bu konuyu soran birisine rastlamadım ama oldukça güzel fotoşoplanmış resimelr internet üzerinde var.

2- Lost’taki Walt Geyiği ve Micheal: Aslında Walt karakterini Lost dizisinde antipatik bulmadım ama Walt üzerine dönen geyikler ve babası Micheal abinin “Waltım gettiiii getti gettii”, “onu geri alacağım” “intikam” diyalogları gerçekten şamata konusu olmuştu. Açıkcası güzel olan ilk 3 sezonunda beni en gıcık eden durum oldu. Al şu Walt’I da kurtar bizi dedirtti…

Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 3 – Walt dharma pit

3- Ewoklar: Kuşkusuz Jar Jar bing felaketinden önce Lucas amcanın oyuncak satma stratejisi vardı (Sta Wars Teddy Bears te deniyor sanırım). 80lere damgası bulan filmin 12 yaş üstü tarafından en antipatik bulunan karakterleri Ewokslardı. Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 4 – ewoksReturn of the jedi’da yetmemiş gibi 2 tane film ve çizgi filmleri yapıldı. Kuşkusuz ewoklar olmasaydı return of the jedi daha güzel olacaktı. İlk görüldükleri sahneler güzel olsada o beni bende bitiren yürüyüşleri, şirinleşen müzik ve 3CPO sahneleri ile yaptın gene yapacağını Lucas anca dedirtmiştir bize o çocuk halimizle. Bu barada sanırım Jar Jar binks’in sebebi de Ewoklardı… Gremlinlere benzeseler de onlara laf yok.

4- Muffit ve Boxy: 1978 yılında yapılmış Galactica geniş bir izleyiciye ulaşıyordu. O dönem yapılan tv dizilerinde çocukları da ekrana çekecek, maymun, köpek, sakarlık yapan robot, Elf kırması sivri kulaklı yaratık, envai çeşit hantal robot, ejderha yavrusu, mavi adamlar vs dizilere eklenirdi. Çok sevdiğim bir dizi olmasına rağmen 6-7 yaşımda Muffitten yani robot köpekten nefret etmiştim. Yaşıtlarımın neden zevk aldığını bilmiyorum ama dizinin izlemediğim karelerinde Boxy ve Muffit yer alıyordu. Sonraları Muffit’in içinde bir şempanze olduğunu öğrendiğimde helal olsun şempanze kardeşe, çoğundan daha iyi oyuncu demiştim ama kurtarmadı… Bilmiş çocuk ve sevimli hayvanın uzayda geldiği bu son nokta beni çok zorlamıştı. Neyseki yeni Galactica dizisi çekilirken bu iki karaktere yer vermemişler. Boxy’nin girdiği her sahnede cylonlar bir kamikazeyi o sahneye soksaydı ya demişimdir. Ben böyle antipatik diyalogları ne gördüm ne duydum.

5- Kevin McAllister: Evde tek başına filmi ile fırtına gibi esti ama bu uyanık, büyümüşte küçülmüş çocuk tiplemesi…7. seçenekte zaten çocuk olayına değindim ama bu karakterin altını çizmek istedim. Oldum olası sevmem ve bir döneme ve bir tarza imza attığı için ve bence Harry Potter’ların yolnu açtığı için evde tek başına bırakan annesine hala kızgınım…

Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 5 – macaulay

6- Catwoman Halle Berry: Catwoman’ı oynamak aslında riskli bir işti. Özellikle Batman  çizgi romanı çevresinde çok fazla oyuncunun vasatın üerine çıkamadığını düşünürüm. Sinema ve TV’de En “Gıcık” Eden Karakterler vol 1 6 – halle berry catwoman hq 001Ama Halle Berry’ye, ah diyorum. güzel bir kadın iyi, hoş oyunculuğu da arada idare eder. Hatta 1-2 James Bond filminde oynasa sorun çıkmaz ama ne gerek var Berry abla süper kahramanlarla, uçmak, zıplamak, duvara tırmanmak kaleden kaladeye kuş uçurtmaya çalışmak ne gerek gerçekten kendini yormaya? Hani oynamasa film düzelecek o kışkırtıcı kedi kadın kostüme rağmen gerçekten itici gelmişti.

7- Bilim Kurgu Fantazi Filmlerindeki veya Dizilerindeki Çocuk Karakterler: Herhangi bir filmde veya dizide ne zaman bir çocuk karakteri o bölüme veya diziye dahil olur kesinlikle o dizinin güzelliği yok olur. Özellikle dizilerde dahil olan çocuk o dizinin 6-15 yaşa arasına da hitap etmesi için eklendiği için zaten her bölümde  temponun 5-10 dk düşmesine sebep verirler. Bazen güzelim film veya dizi aile filmine dönüşür ya da acaip antipatik bir yaratık veya hayvan ile kanka olup canımızın sıkılmasına sebep verirler. Uzun süre düşündüm ama istisna bulamadım…

8- Ruby Rhod: Fifth Element. 5. element filmi sevdiğim bir film ama Chris Tuckerin abartılı ve antipatik oyunculuğu bu filmin hep kıl bir yanı olmuştur benim için. Fikir olarak ilginç olabilir ama o ilginçlik abartıya geçtiği anda itici oluyor. Arada sırada bazı komik sahnelere rağmen bu karaketeri çekilmez bir karaketer yapıyor. Bence Ruby Rhod sahneleri çıkartılsa film zarar görmez… Ha bi sussa acaba ne olurdu? E tabi daha iyi olurdu…

Devam edecek…

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

3 Comments

  1. Uzun zamandır yorum yapmıyordum buna denk geldi :) Hepsine katılıyorum, tek bir tanesi hariç : Ruby Rhod

    Chris Tucker’ın filmdeki aşmış performansının hayat verdiği muazzam eğlenceli bir karakter.Fifth Element’i bana defalarca izletmesinde ve en sevdiğim filmlerimden bir tanesi olmasında Ruby’nin etkisi büyüktür.Hala da onun oynadığı kısımları yüzümde aptal bir sırıtışla izlerim :)

  2. Ruby Rhod bana itici gelmiştir, aslında seni anlıyorum ama ruby’siz bana çok daha güzel olacakmış gibi geliyor (özellikle ilk sahnesi ama ara 1-2 güzel bölüm var abartmasa keşke). 2. bölüme eklediğim bazı isimler kesinlikle itiraz edilecek tipler olacak gibi geliyor bana.

  3. jar jar binks sevenler klübü olarak burdan selamlarımızı gönderiyoruz:) jar jarcığıma.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2000'lerden Bugüne En İyi 20 Latin Amerikalı Yönetmen ve En İyi 20 Film 7 – Luis Estrada 2

2000’lerden Bugüne En İyi 20 Latin Amerikalı Yönetmen ve En İyi 20 Film

Latin Amerika, yüzü hayata dönük herkesin kalbinde atan bir efsanedir.
Rob Zombie Sunar: En İyi Zombi Filmleri 8 – Night of the Living Dead 01

Rob Zombie Sunar: En İyi Zombi Filmleri

Öteki Sinema, her şeyin iyisini erbabına sormak lazımdan hareketle Rob