Sinema Yazarlığına Veda Ediyor

Öteki Sinema’ya çok emeği geçmiş, sitenin kurucusu Murat Tolga Şen’e profesyonel sinema yazarlığı yolunda en büyük desteği vermiş değerli sinema yazarı, araştırmacısı ve tarihçisi Ali Murat Güven bugün yaptığı yazılı açıklamayla hem gazeteden hem de meslekten ayrıldığını, sinema yazarlığına veda ettiğini haber verdi.

Sinema Yazarlığına Veda Ediyor 1 – Ali Murat Güven

Sinema sektörünün etkili yazarı Ali Murat Güven 12 yıldır görev yaptığı gazetesiyle yollarını ayırdı. Güven, ‘yalnızca Yeni Şafak’ı değil, sinema yazarlığını da bıraktığını’ açıkladı. Ali Murat Güven, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sinema Yazarlığına Veda Ediyor 2 – 5“Değerli dostlarım ve meslektaşlarım,

2 Ekim Salı günü itibarıyla, 12 yıldan bu yana muhabir, yazar ve editör sıfatlarıyla çalışmakta olduğum Yeni Şafak gazetesinden, iş aktimi tek taraflı feshederek istifa etmiş bulunuyorum.

İş aktimi tek taraflı olarak fesheden istifa dilekçem, anılan tarihte, avukatım Sn. Ömer Kuvat tarafından noter kanalıyla Yeni Şafak’a gönderilmiştir. Muhtemelen de 48 saat içinde gazetenin İnsan Kaynakları Servisi’ne ulaşmış olacaktır.
Bu istifa, kafamda 2012 yılının ilkbaharından bu yana kendi meslekî ve kültürel çevremden gördüğüm insanlık dışı, İslâm dışı hoyratlıklara, iğrenç hakaret ve saldırılar karşısında yaşadığım iç acıtıcı yalnızlıklara paralel olarak adım adım şekillenen radikal bir kararın (daha önce de birkaç yazı ve söyleşimde gayet açık ve net olarak dile getirdiğim üzere) fiilen yürürlüğe konulması anlamına gelmektedir.

İstifamla birlikte yalnızca Yeni Şafak gazetesinden ayrılmıyorum, aynı zamanda 27 yıllık meslek hayatımda aralıklarla, son 8 yıldır da kesintisiz olarak sürdüregeldiğim ‘film eleştirmenliği’ ve ‘sinema yazarlığı’ mesleklerini bir daha kesinlikle geri dönmemek üzere bırakmış oluyorum. Aynı şekilde, ‘bizim mahalle’ diye tâbir edilen, fakat benim şimdiye kadar ‘bizim’ dememi gerektirecek düzeyde bir hayrını ve vefâsını göremediğim, kendine fena hâlde yabancılaşmış sosyal çevreyi de…

Meslekî kıdemi ve toplumuna karşı en iyi niyetli duyguları yıllar yılı büyük bir sevgisizlik, saygısızlık, umursamazlık fırtınası içinde iki paralık edilmiş biri olarak, böylesine vefâsız ve verimsiz bir toprağa yatırım yapmaya artık son veriyorum.

Bu arada, ‘kâfirler’ ile aramda geçen zorlu mücadelelerde, sinikliği, pısırıklığı, sessizliği, hattâ alttan alta o kâfirleri desteklemeyi kendince bir marifet sayan, bu dünyada bir milyon yıl ömür süreceğini sanan hırs küpü olmuş zavallılara da hakkımı kesinlikle helâl etmiyorum. Çünkü, helâlleşmek o kadar basit birşey değil ve beni dînen, ahlâken, meslekî açıdan haklı bir mücadelede bu denli yalnız bırakanlara karşı bol keseden dağıtacak merhametim falan yok. Benim üzerimde hakkı olduğunu ve benim bu hakkı hak etmediğimi düşünenler de bana haklarını helâl etmesinler.

Sonuç itibarıyla, Yeni Şafak da, İslâmî basın da, sinema da, Tarkovski de, Mecidi de, Kim Ki Duk da, İslâmî kesim de onları çok sevenlerin olsun. Ben, insanların birbirlerinden nefret ettikleri, her köşesi mide bulandırıcı bir gıybetle kaplanmış bu tımarhaneden aklımı daha fazla yitirmeden pılımı pırtımı toplayıp ayrılıyorum.

Bugüne kadarki kültür-sanat ve insanlık mücadeleme destek vermiş ya da vermemiş herkese, ruhsal tekamülüm yolundaki olumlu-olumsuz katkıları için minnettarım.

Sevenlerime sevgileri için sonsuz teşekkür ediyor, gıcık kapanlarıma da benim yüzümü Yeni Şafak’ta ve İslâmî medyada görmeyecekleri bu yeni dönemde sonsuz mutluluklar diliyorum. Herşey, herkesin gönlüne göre olsun. Kalın sağlıcakla…”

1980’li yıların ortalarından itibaren, büyük bölümü muhafazakâr basın-yayın organlarında olmak üzere Türk medyasında çeyrek yüzyıldır görev yapan Ali Murat Güven, pek çok meslekî başarıya imza atmış ve çeşitli ödüller kazanmış bir gazeteci… Güven, son olarak Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir ankette de “yılın sinema yazarı” seçilmişti.

Ali Murat Güven, geçtiğimiz Ağustos ayında Tersninja’nın kendisiyle yaptığı bir söyleşide de yıl sonuna kadar sinema yazarlığını bırakacağını ifade etmişti.

O yazıyı okumak isteyenleri de böyle alalım: http://www.tersninja.com/ali-murat-guven-herkes-rahat-olsun-ben-bu-sahneden-cekiliyorum

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Yorumlar

 1. blank
  baki kılınç

  şimdi ne iş yapacak acaba kendisi ?

 2. blank

  Üzüldüm. Çalıştığı kurum ile yaşadığı sıkıntılar yüzünden, kurumu değilde, mesleği bırakmasına üzüldüm. Umarım kararını değiştirir ve başka mecralarda sinema yazarlığına devam eder.

 3. blank

  Sinema yazarlığı en vefasız vede en çok eleştrilen yazarlıktır. Bu yolda çok yıpranması Ali beyin çok normal. 7 den 77 ye herkesin beğeni algısı farklı olan bir sanat kolunda, yine her türlü süistimale açık yazarlık vazifesini layıkıyle yerine getirmek çok zordur. Ama yanlış yaptı Ali bey. Ortamı Ömür Gedik gibilerine bıraktı. Sinema sinema içindir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir