Sinemanın En Korkunç 20 Evi 1 – Evil Dead cabin forest

Sinemanın En Korkunç 20 Evi

3 Nisan 2014

Nereden geldiği belli olmayan sesler, kendi kendine hareket eden kapılar, eşyalar, karanlıklar arasına gizlenmiş siluetler… Bu evlerde korkmanız için gereken her şey gizlenmiş hâlde sizleri bekliyor. Kimileri lanetli, kimileri hayaletlerle, kimileri ise korkunç insanlarla dolu. İşte karşınızda “En Korkunç 20 Ev”.

Sinemanın En Korkunç 20 Evi

Öteki Sinema için yazan: Begüm Özdemir

The Uninvited (1944)

İki kardeş İngiliz kıyısında yıllar önce terk edilmiş olarak buldukları bir eve taşınırlar. Evin ilk cazibesi, onlar eski sahipleri hakkındaki hikâyeleri duydukça ve büyükbabası ile yaşayan ve şimdi komşuları olan kızları ile buluştuktan sonra yok olmaya başlar. Aynı zamanda geceleri açıklanamayan sesler duyarlar. Artık evin hayaletli olduğu kesindir ve evdeki doğaüstü olaylar korkutucu dereceye ulaşır.

House On Haunted Hill (1959)

Yedi hayaletin yaşadığına inanılan bir evde, birbirini hiç tanımayan beş kişi sabaha kadar kalmaları karşılığında 10’ar bin dolar para kazanacaklardır. Gece ilerledikçe hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkacak, gece, içeridekiler için yaşam mücadelesine dönüşecektir.

20 Korkunç Ev 1

The Innocents (1961)

Kraliçe Victoria İngiltere’sindeyiz. Deneyimsiz dadı Bayan Giddens, bir papazın kızı olarak yetişmiş, deneyimsiz bir mürebbiyedir. Annesiz babasız kalmış iki kardeş Flora ve Miles’a bakmak için amcaları tarafından tutulur. Zamanla bu yeni yerleştiği evin sırlarını keşfetmeye başlar.

Çocukların eski dadıları Bayan Jessel, bir yıl önce intihar etmiştir ve ilişkisi olduğu uşağın da bu evde öldüğü ortaya çıkar. Bir süre sonra bu iki kişinin hayaletini görmeye başlayan Giddens, onların çocukları ele geçirip yeniden bir araya gelmeyi planladıklarını anladığında çocukları korumak ister. Fakat çocuklar, hayaletleri görmelerine rağmen bunu itiraf etmedikleri için Giddens’ın işi daha da zorlaşır.

The Haunting (1963)

Dr. Markway, Hill House isimli malikânede hayaletlerin varlığına dair çeşitli araştırmalar ve deneyler yapmaktadır. Rivayetlere göre bu malikâne birçok ölüm ve şiddet olaylarına sahne olmuştur. Bir grup insan üzerinde psikolojik gözlemler yapmak için, uykusuzluk sorunlarını bahane ederek 3 kişiyi malikâneye çağırır.

Hayaletlerin varlığına şüpheci yaklaşan Luke, gizemli Theodora ve güvensiz, çekingen Eleanor malikâneye geldiklerinde neyle karşılaşacaklarından habersizdirler. Çok geçmeden evin geçmişi gün yüzüne çıkacak, lanetli bu yerde kapana kısıldıklarını anlamaları çok uzun sürmeyecektir.

Robert Wise’ın Shirley Jackson’ın The Haunting of Hill House isimli romanından uyarladığı Perili Ev, yeniden çevrimi de yapılan en iyi hayalet filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

The Last House On The Left (1972)

Bazı yolculuklar gitmeyi planladığımızın ötesinde ya da berisinde bambaşka bir yolculuğun adıdır aslında. Bazen mutluluk bazen de trajedi saklıdır ardında. On yedisindeki Mari ile arkadaşı Phyllis hayranı oldukları bir grubun konserine gitmek üzere yola çıkarlar.

Bir grup katil tarafından yolları kesilen kızlar, bütün bir gece işkence, tecavüz ve her türlü şiddete maruz kalarak öldürülürler. Kızları öldürdükten sonra kaçarken bir eve sığınan katiller, kendileri için de sonun başlangıcına geldiklerinden habersizdirler.

Sığındıkları evin sahipleri, Mari’nin anne ve babasıdır. Kızlarının başına gelen felaketten habersiz olan anne ve baba, evlerine sığınan gençlerin işledikleri korkunç cinayetin farkına vardıkları anda, dehşet saçan bir intikam tutkusuna bağlanacaklardır.

The Legend Of Hell House (1973)

1973 yapımı John Hough imzalı ve Roddy McDowall başrol oyunculu gayet güzel ve akıcı korku mistik türünde bir filmdir. Her şey çok zengin bir adamın en iyi beş fizikçiden biri kabul edilen Mr. Barrett’i ölümden sonra hayat var mı, varsa bunun ipuçlarını getirmesini istemesiyle başlar. Mr. Barrett elbette önce bu öneriyi kabul etmez, fakat 100bin dolarlık bir teklif gelince kararını değiştirir ve bir medyum, profesör ve mistik olaylara çok meraklı genç bir kızla beraber Hell House, cehennem evi adı verilen ve 20 yıldır bahçesine bile girilmeyen bir şatoya girmeleriyle başlar. İlk günler araştırmalar yapan bu grup daha sonra yavaş yavaş gizemli anlara tanıklık ederler. Özellikle çok derinlerden gelen bir ses kendilerini çok etkilemektedir. Sesin geldiği yöne gitmeleri boşunadır çünkü ses hâlâ  aynı uzaklıkta gelmeye devam eder.

20 Korkunç Ev 2

The Texas Chainsaw Massacre (1974)

Beş arkadaş büyükbabalarının evine birkaç günlüğüne eğlenmeye giderken Teksas yolunda bir otostopçuyu arabalarına alırlar. Normal olmadığı belli olan otostopçu elini keserek ve onlardan birini bıçaklayarak gerçek yüzünü ortaya çıkarır.

Yolda otostopçudan kurtulan gençler geçirecekleri güzel bir kaç günün hesabını yaparken evde onları başka sürprizler beklemektedir.

Burnt Offerings (1976)

Bir çift ve 10 yaşındaki oğulları yazı geçirmek için büyük bir eve taşınır. Neredeyse aile eve taşınır taşınmaz, tuhaf şeyler yaşanmaya başlar. Ne zaman biri yaralansa, sanki ev kendini onarıyor gibidir.

The Amityville Horror (1979)

Bir evde yaşanan tuhaf olaylarla başlayan bir film. Üç çocuklu bir aile. George ve Kathy Lutz, çocukları ile birlikte müstakil bir eve yerleştiklerinde geçmişten gelen bazı olayların yeniden ortaya çıkacağından habersizdirler. Yeni evleri bir süre önce garip cinayetlere sahne olmuştur. Yeni gelen ailenin varlığı ile birlikte yeniden benzer olaylar ortaya çıkar. Aile Peder Delaney’in desteğini ister. Peder, şeytan çıkarma ayini düzenler. Ancak her şey çok daha kötüye gider. Bu alıp başını giden terör haline bir son vermenin tek yolu geçmişte olan biten her ne ise tam anlamı ile yüzleşmekten geçmektedir.

Don’t Go In The House (1979)

Donald Kohler küçükken annesi tarafından ceza olarak yakılmış bir gençtir. Sosyal uzaklaştırmadan yıllar sonra eve döner ve annesinin ölmüş olduğunu görür. Annesinin baskısından tamamen kurtulduğunu hisseden Donald için artık intikam vakti gelmiştir ve annesine benzeyen kadınları korkunç sonlar beklemektedir.

20 Korkunç Ev 3

The Changeling (1980)

John Russell, işinde oldukça başarılı bir müzik profesörüdür. Bir gün eşini ve kızını ağır bir trafik kazası sonrasında kaybeder. Aylar boyu bu korkunç kazanın etkisinden kurtulamayan Russell, birazcık olsun bu sorunlarından uzaklaşabilmek adına bir üniversitede ders vermeye başlar. Sakin bir çalışma alanı için yeni bir ev ararken uzun zamandır boş olan bir malikâneye taşınır. Bir süre sonra bu malikânede yalnız olmadığını anlayacak ve evin sırrını çözebilmek adına çaba sarf etmek zorunda kalacaktır.

Evil Dead (1981)

Bazı yolculuklar, her ne kadar nereye gidildiği ve beklentinin ne olduğu belli olsa da umulmadık kapılara açılabilir. Ormanda bir kulübeye doğru yola çıkan beş arkadaşın esas amaçları sadece bir hafta sonunu keyifle geçirmektir. Gittikleri yerde bir teyp kaydı bulurlar. Bunu bir profesör bırakmıştır. Ardından Ölüler Kitabı’nı bulurlar. Kayıtta profesörün kendi çevirisini yaptığı, ölüleri canlandırma pasajlarını dinlerler ve dehşetli dolu bir kötülük ormanda açığa çıkar.

Önce ormanın kendisi sonra da insanlar kötücül yaratıklara dönüşmeye başlar. Kızlardan biri ormana kaçtığında ağaçların tecavüzüne uğrar. Diğerleri de paylarına düşen dehşetle yüzleşeceklerdir.

Poltergeist (1982)

Freeling ailesi oturdukları evin eski bir mezarlığın üzerine inşa edildiğinin hiç de farkında değillerdir. Bu bir süreliğine sorun değildir; ancak ne zaman ki hayaletler bu evin sakinlerini rahatsız etmeye başlar, işte o zaman bu mezarlık meselesi büyük bir sorun haline gelir. İşin kötüsü küçük kızları Annie de hayaletler tarafından başka bir boyuta kaçırılmıştır. Anne ve baba kızlarını kurtarmak için elinden geleni yapacaklardır. Bunun için de metafiziksel kimi yöntemlere başvuracaklardır. Hayaletlerin küçük kızı kaçırmaları ise amaçsız bir hareketin tezahürü değildir.

A Nightmare On Elm Street (1984)

Los Angeles’taki bir mahallede gençler tuhaf bir şekilde ölmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçaklar olan korkunç bir adamın bulunduğu kâbuslar uyurken canlarını almaktadır.

Rüyalardaki bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger’dan başkası değildir. Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir rüyalarında öldürerek intikam almaktadır.

Eğer Freddy peşinizdeyse tek çare uykuya direnmekte midir? Yoksa onunla kendi kâbusunda yüzleşmekte mi?

20 Korkunç Ev 4

The Others (2001)

Amerika İkinci Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışmaktadır. New Jersey’de hayatını devam ettirmekte olan Grace ise savaşta eşini kaybetmiştir. Çocuklarının güneşe karşı alerjisi olduğundan oldukça karanlık bir evde yaşamaktadırlar. Grace, onlardan yardım almak üzere malikânelerine gelen insanlara yardım edip onlara iş vermektedir. Grace’in kızı olan Anne ise, Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları, bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.

Ju-on: The Grudge (2002)

Karen Japonya’da sosyal görev eğitimi alan, bir değişim programı öğrencisidir. Ve her şeyden habersiz bir şekilde o gün işe gelmeyen bir hemşirenin yerine çalışır. Söz konusu eve girdiğinde, yaşlı bir kadın olan Emma’nın karmakarışık bir hâle gelmiş evde donakalmış olarak oturduğunu fark eder. Yaralanmış ve paniğe kapılmış kadının yanına doğru yaklaşırken, üst kattan tuhaf sesler duyar. Ne olduğunu araştırdığında, hayal bile edemeyeceği kadar korkutucu doğa üstü bir kabusla karşılaşır. Bu evin içinde yıllar önce doğan korkunç bir uğursuzluk, evin içindeki terör zincirinin nedenidir. Daha fazla insan öldükçe, Karen bu dehşet döngüsünün içine çekiliyor ve intikamcı lanetin sırrını öğrenecektir.

House Of 1000 Corpses (2003)

İki çift, Amerika’nın en karanlık bölgelerine doğru bir yolculuğa çıkarlar. Amaçları, Dr. Satan adıyla tanınan bir yerel efsanenin izini sürmektir. Araştırırken kaybolurlar ve ilginç bir aileye denk gelirler. Ailenin ilgi alanları; cinayet, yamyamlık ve şeytani ayinler başta olmak üzere, çiftlerimiz için pek çok sürpriz hazırlamaktadır.

La Casa Muda / The Silent House (2010)

Karanlık, izbe, kasvetli ve sanki canlıymışçasına korku salan bir ev… Laura, babasıyla bu evi ziyaret eden, babası burada vahşice öldürülen bir genç kız… Issız Ev kesintisiz tek bir plan sekansla Laura’yı burada geçirdiği uzun ve yorucu geceyi anlatıyor.

20 Korkunç Ev 5

Sinister (2012)

Ellison Oswalt isimli bir suç yazarı, romanına malzeme toplamak için işlenen korkunç cinayetleri araştırmak üzere, eşi Tracy ve iki çocuğuyla birlikte ülkenin bir ucundan diğerine seyahat eder. Kiraladıkları dairede daha önce yaşayan tüm hane halkı öldürülmüştür. Ellison evin tavan arasında gizemli bir kutu bulur. Bulduğu bu kutunun içinden bir adet projektör ve onlarca video kaseti çıkar. Kasetleri izlemeye karar verir ve karşılaştığı sonuç tüyler ürperticidir. Karşısına çıkan şey daha önce burada yaşayan ailelerinin işkence ve ölümlerini kayda alındığı snuff filmlerdir. Kanı donan Ellison cinayetlerin ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir.

The Conjuring (2013)

Konusunu gerçek bir hikâyeden alan Korku Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu görevine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kâbusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir…

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 8 2 – Cut Off 01

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 8

ABD dışı ülkelerin gerilim filmlerinden oluşan "yakın tarihli sağlam gerilim
Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi 3 – zombieland1

Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi

Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi: Onlarca maddeden oluşan rehber