Soruyoruz: İpek Yolu Film Festivalini Kimler Engelliyor?

Soruyoruz: İpek Yolu Film Festivalini Kimler Engelliyor?

BURSA, sanatına ve kültürüne sahip çıkıyor. Osmanlı’nın ilk başkenti, birçok elit sanatçı çıkarmış Bursa’nın 2 buçuk milyonluk ‘köyleşmesi’ne karşı çıkmak için 31 Ocak pazartesi Saat 14:30’da BŞ Belediyesi’nin tarihi binasının önünde toplanıyor ve soruyoruz:

Soruyoruz: İpek Yolu Film Festivalini Kimler Engelliyor? 1 – 174676 191412370871238 6615406 n“İpek Yolu Film Festivali’nin akıbeti ne oldu? 4 yıl başarıyla gerçekleşen ve ülkemizin en etkin festivalleri arasında yer alması beklenirken organizasyonun yapılmasını istemeyen kim, hangi gerekçe ile festivali engelliyorlar? Bursa’nın uluslararası tanıtımı, kentin sosyal ve kültürel dinamiği için büyük önem taşıyan festivalinin gerçekleşmesi için ne yapmak gerek?

Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin gerçek sahibinin Bursa halkı olduğunu düşünüyoruz. BŞ Belediye Başkanı Recep Altepe’den de açıklama bekliyoruz?

Önceki başkan, rahmetli Hikmet Şahin döneminde organize edilmeye başlanan festivali düzenleyebilecek potansiyel Bursa’da yok mu? Ülkemizin en önemli sanayi şehrinde bu festivale sahip çıkacak başka sivil toplum örgütü yok mu?

Bursa medyası, eli kalem tutan, düşünebilen, kaygı taşıyan insanı, akademisyeni, sanatçısı, sivil toplum örgütleri, valisi, belediye başkanı, işadamı, bürokratı, milletvekili ve bakanı ve sokaktaki insanına sesleniyoruz:

Heykellerin ucube görüldüğü, çizgi romanların davalık olduğu herkesin birbirine hakaret ettiği, ürktüğü, saygı duymadığı bir ortamdan sıyrılmak için sanata yakın olmak gerek! Hem çağdaş, hem de, geleneksel sanatlara! Çünkü her insan yaşadığı çağın tanığıdır. 2011 yılını yaşadığımız 21. yüzyılın başında Bursa daha çağdaş yönetilmeyi hak ediyor! İstanbul’un arka bahçesi olmaktan kurtulsun bu kent! Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’ne sahip çıkmak, bu kentte, nefes alan, ekmeğini yiyen, suyunu içen herkesin borcudur!

Haydi Bursa!

31 Ocak pazartesi Saat 14:30’da BŞ Belediyesi’nin tarihi binasının önünde toplanıyor ve soruyoruz: “Film Festivali neden organize edilmiyor? Kimler engelliyor?”

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir