Tarantino'nun Favori Filmleri 1 – Quentin Tarantino Pointing

Tarantino’nun Favori Filmleri

12 Mart 2013

Quentin Tarantino… Hemen 3 (bilemedin 5) yönetmen sayın desek aklınıza mutlaka gelecek bir isim. Bildiğimiz anlamda ‘seçkin’ bir sinemacı değil, deyim yerindeyse sinemanın çöplerini eşeleyerek bir şeyler yapıyor, popüler kültür atıklarını yeniden işlemden geçirerek kendi dahiyane buluşlarını ekliyor ve izlemeye doyamadığımız filmler çekiyor. Oscar adaylığı da bulunan son filmi Django Unchained’de olduğu gibi…

Quentin-Tarantino-Pointing

Tarantino gibi bir yönetmenin “izlemekten hoşlandığı filmler” listesi de bir hayli farklı olacaktır şüphesiz ve gerçekten öyle… Aşağıda gördüğünüz listedeki her film Tarantino’nun bayıla bayıla izlediği bir yapım. Abbott and Castello meet Mummy ya da Sonny Chiba’nın Street Fighter filmi başka hangi büyük yönetmenin listesinde vardır ki? Üstelik o serinin tamamını hatmetmiş!

Aşağıdaki filmlere bir bakın, bana göre hepsi gerçekten sıkı işler… Birilerinin size “bu filmleri izlemezsen büyük adam olamazsın” diyerek ittirdiği filmlerden başka yerde de sinema var. En kötü ihtimalle, yıllar öncesinin ucuz, kötü filmlerinin zaman içinde nasıl mayalandığını ve anlam büyümesi yaşadığını farkedeceksiniz. Benim için en büyük sürpriz, Kevin Costner’ın ilk filmlerinden olan harika yol macerası Fandango ve video furyası sırasında izleyip asla unutamadığım sevimli bir İngiliz komedisi olan Local Hero’yu yönetmenin çok sevdiğini öğrenmek oldu.

Tarantino sinemayı çocukluğundaki haliyle seven biri, siz de bazen öyle yapın.

Tarantino'nun Favori Filmleri 2 – Tarantino’nun Favori Filmleri 1

Tarantino'nun Favori Filmleri 3 – Tarantino’nun Favori Filmleri 2

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

5 Comments

  1. Filmlerin adlarını da liste halinde ekleseniz iyi olurmuş, bazıları okumak gerçekten zor.

  2. Filmlere şöyle bir göz attım. Ancak 15 tanesini izlemişim. (88 film var listede). Bu filmlerin birçoğunu ülkemizde bulabilmek neredeyse imkansız. İnternetten ise altyazı sorunu sebebiyle izleyemeyiz (en azından benim İngilizcem yetersiz olduğundan ben izleyemem diyeyim). Keşke diyorum sadece popüler filmlerin veya klasik filmlerin dvdleri çıkmasa. Zaman zaman bazı firmalar da böyle ”çöp filmlerin” dvdsini sürse piyasa. Aralarından birçok filmi izleyemesem de çok keyifli filmler olduklarını birçok yerde okumuştum.
    İzlediklerim içerisinden de sizlere ”Carrie”, Blow Out”, ”Assault on Precinct 13” , ”The Blood Simple” filmlerini önerebilirim gönül rahatlığıyla.

  3. tabi ki yukarıdaki filmleri zevkinize göre beğenir veya beğenmeyebilirsiniz. en az yarısını bende izlemedim ancak iyi,kötü, çirkin gibi filmleri ise herkesin beğeniyle izlediğini düşünüyorum ancak fazla tanınmadığı için hatırlatmak istedim blood simple en baba filmlerdendir. sektirmeyin.

  4. Sukeban Deka, Girl Gang Boss, Hard Boiled ve Better Tomorrows olabilirdi bu listede ama sinemaya ilgi duyan herkese hemen hemen tavsiye edilebilecek bir liste olmuş.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İntikam Sinemada Yenen Bir Yemektir! 4 – The Crow 1994

İntikam Sinemada Yenen Bir Yemektir!

İntikam sinemada yenen bir yemektir! Bir mazlumun adalet sağlaması edebiyat
“Öteki”cilerin 2015 Yılı Keşifleri 5 – it follows header

“Öteki”cilerin 2015 Yılı Keşifleri

‘İzlemediğiniz her film, yeni filmdir‘ sloganımız eşliğinde “Öteki”cilerin 2015 Yılı