Tarantino’nun Favori Filmleri

Quentin Tarantino… Hemen 3 (bilemedin 5) yönetmen sayın desek aklınıza mutlaka gelecek bir isim. Bildiğimiz anlamda ‘seçkin’ bir sinemacı değil, deyim yerindeyse sinemanın çöplerini eşeleyerek bir şeyler yapıyor, popüler kültür atıklarını yeniden işlemden geçirerek kendi dahiyane buluşlarını ekliyor ve izlemeye doyamadığımız filmler çekiyor. Oscar adaylığı da bulunan son filmi Django Unchained’de olduğu gibi…

Quentin-Tarantino-Pointing

Tarantino gibi bir yönetmenin “izlemekten hoşlandığı filmler” listesi de bir hayli farklı olacaktır şüphesiz ve gerçekten öyle… Aşağıda gördüğünüz listedeki her film Tarantino’nun bayıla bayıla izlediği bir yapım. Abbott and Castello meet Mummy ya da Sonny Chiba’nın Street Fighter filmi başka hangi büyük yönetmenin listesinde vardır ki? Üstelik o serinin tamamını hatmetmiş!

Aşağıdaki filmlere bir bakın, bana göre hepsi gerçekten sıkı işler… Birilerinin size “bu filmleri izlemezsen büyük adam olamazsın” diyerek ittirdiği filmlerden başka yerde de sinema var. En kötü ihtimalle, yıllar öncesinin ucuz, kötü filmlerinin zaman içinde nasıl mayalandığını ve anlam büyümesi yaşadığını farkedeceksiniz. Benim için en büyük sürpriz, Kevin Costner’ın ilk filmlerinden olan harika yol macerası Fandango ve video furyası sırasında izleyip asla unutamadığım sevimli bir İngiliz komedisi olan Local Hero’yu yönetmenin çok sevdiğini öğrenmek oldu.

Tarantino sinemayı çocukluğundaki haliyle seven biri, siz de bazen öyle yapın.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Vampirler Hakkında Vlad Dracul’un Bile Bilmediği Sırlar

Öteki Sinema yazarı Semra Doll, vampirler hakkında Vlad Dracul’un bile bilmediği ilginç sırları açık eden yeni listesiyle huzurlarınızda!

5 Yorumlar

  1. “the bonnie parker story” filmi baya bir ilgimi çekti.

  2. Filmlerin adlarını da liste halinde ekleseniz iyi olurmuş, bazıları okumak gerçekten zor.

  3. Filmlere şöyle bir göz attım. Ancak 15 tanesini izlemişim. (88 film var listede). Bu filmlerin birçoğunu ülkemizde bulabilmek neredeyse imkansız. İnternetten ise altyazı sorunu sebebiyle izleyemeyiz (en azından benim İngilizcem yetersiz olduğundan ben izleyemem diyeyim). Keşke diyorum sadece popüler filmlerin veya klasik filmlerin dvdleri çıkmasa. Zaman zaman bazı firmalar da böyle ”çöp filmlerin” dvdsini sürse piyasa. Aralarından birçok filmi izleyemesem de çok keyifli filmler olduklarını birçok yerde okumuştum.
    İzlediklerim içerisinden de sizlere ”Carrie”, Blow Out”, ”Assault on Precinct 13” , ”The Blood Simple” filmlerini önerebilirim gönül rahatlığıyla.

  4. tabi ki yukarıdaki filmleri zevkinize göre beğenir veya beğenmeyebilirsiniz. en az yarısını bende izlemedim ancak iyi,kötü, çirkin gibi filmleri ise herkesin beğeniyle izlediğini düşünüyorum ancak fazla tanınmadığı için hatırlatmak istedim blood simple en baba filmlerdendir. sektirmeyin.

  5. Sukeban Deka, Girl Gang Boss, Hard Boiled ve Better Tomorrows olabilirdi bu listede ama sinemaya ilgi duyan herkese hemen hemen tavsiye edilebilecek bir liste olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir