Tayland Film Posterleri 1 – a nightmare on elm street III 1987

Tayland Film Posterleri

23 Ocak 2013

Dün gece bloglar arasında gezinirken Monster Brains isimli şahane bir tanesine denk geldim. Daha çok görsel malzemenin ağırlıkta olduğu blogda kendinizi kaybedip saatlerce gezinebilirsiniz. Belli ki blog sahibi daha çok canavar yaratık çizimlerine düşkün. Buradan hareketle karakalem ve renkli çizimler, eski tarihli bilim kurgu dergi kapakları, film posterleri ve yaratık heykelleri gibi birçok fantastik görsele yer vermiş. Meraklısı için her biri hazine değerindeki başlıklar arasında, internet üzerinden toparlayarak oluşturduğu Tayland Film Posterleri benim en çok ilgimi çeken başlık oldu.

a nightmare on elm street III 1987

Günümüzde iyice yavanlaşan film posterleri artık eskisi gibi heyecan vermiyor. Başroldeki oyunculardan birkaç tanesinin yakın plan fotoğraflarından oluşturulan posterler, neredeyse birbirinin tıpkısı seri üretimden çıkmış fabrika ürünü gibi sunulmaya başladı. Nedense yapımcılar artık tercihlerini eskisi gibi her biri sanat eseri değerindeki o bakmaya doyamadığımız afişlerden yana kullanmıyor. Özellikle 50’li yıllar (Amerikan bilim kurgu filmleri afişleri) ile 70’li ve 80’li yılların (korku filmleri afişleri), poster konusunda zirveye ulaşıldığı dönemler olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki görsellerin çoğu 70’li ve 80’li yıllara ait korku filmlerinin Tayland’da yapılmış posterlerinden oluşmakta. Öteki Sinema takipçilerinin de ziyadesiyle ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu el emeği göz nuru, birbirinden ‘garip’ posterleri sizlerle paylaşmak istedik. ‘Çılgınlığın dağlarında’ kısa bir gezintiye ne dersiniz?

Not: Posterlerin üzerlerine tıklayarak tam boy olarak görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: monsterbrains.blogspot.com

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

  1. Posterler harika ve filmlere değer katıyorlar. Blog adresi için de teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Godzilla Afişleri Toplu Sergisi 85 – Godzilla and friends by EDDIE LEE

Godzilla Afişleri Toplu Sergisi

Godzilla afişleri seçkimizde Roland Emmerich'in büyük bütçeli ama sıkıntıdan patlatan
Mad Max Taklidi Ucuz Filmler 86 – 2019 after fall of new york flc 01

Mad Max Taklidi Ucuz Filmler

Gelin, Mad Max: Fury Road sinemaları şenlendirirken çorak topraklarda naftalin