The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 1 – The Amazing Spider Man

The Amazing Spider-Man’dan Meraklı Bilgiler!

5 Temmuz 2012

Örümcek zıplamaya, yapışmaya ve tırmanmaya devam ediyor. Sam Raimi’nin giderek kan kaybeden Örümcek üçlemesinden sonra Peter Parker ve maskeli kişiliği Spider-Man bir kez daha gişede şansını deniyor. Cuma günü gösterime girecek The Amazing Spider-Man’dan meraklısına özel çekim/yapım notları… Afiyetle okuyunuz.

The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 2 – wp amazingspiderman final rgb1

2012 yılı, Örümcek-Adam’ın 50. yıldönümü. Klasikleşmiş Marvel çizgi roman karakteri ilk olarak 1962 yılında Amazing Fantasy (Ağustos 1962) antoloji serisinin 15. sayısında ortaya çıktı. Amazing Fantasy bu sayıyla birlikte sona erdi ve Örümcek-Adam’ın maceraları yeni seri “The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek-Adam”la 1963 yılında tekrar başladı.

The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 3 – amazing spiderman ver8Andrew Garfield (Örümcek Adam) hayatı boyunca Örümcek-Adam hayranı oldu: 3 yaşındayken Cadılar Bayramı’nda Örümcek-Adam kılığındayken çekilmiş bir fotoğrafı olduğunu hatırlıyor.

Emma Stone, Örümcek-Adam destanında kilit bir role sahip Gwen Stacy karakterini canlandırıyor. Peter Parker’ın ilk aşkı olan Gwen Stacy ilk olarak Aralık 1965’te “The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek-Adam”ın 31. sayısında görüldü).

“The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek-Adam”da 1.000’den fazla kişi görev yaptı. Filmin seti Sony Stüdyoları’nın Culver City platformunda yedi platoyu işgale etti.

Andrew Garfield, Örümcek-Adam rolüne hazırlanmak için altı ay boyunca haftanın altı günü özel antrenörü Armando Alarcon’la çalıştı. Garfield ayrıca dublör koordinatörü Andy Armstrong ve ekibiyle de, tramplen, kondisyon, basketbol, dövüş sanatları, jimnastik, akrobasi ve kay-kay yeteneklerini geliştirmek için antrenman yaptı.

Andy Armstrong ve dublör ekibi Sony Pictures Stüdyoları yakınında bir depoda bir antrenman kampı oluşturdular. Andrew Garfield burada çeşitli branşlarda en üst düzey eğitmenlerle çalıştı. Deponun içinde filmden çeşitli bina öğeleri, duvarlar ve farklı ortamlar vardı. Ekip bunları aksiyon sekanslarını yeniden yaratmak, prova yapmak ve mükemmelleşmek için kullandılar.

Kostüm tasarımcısı Kym Barrett, yönetmen Marc Webb’in Örümcek-Adam kostümü için daha ince ve atletik, daha az kaslı bir siluet yansıtma yönündeki vizyonunu hayata geçirmek için kendisiyle birlikte çalıştı. Barrett ilham kaynağı olarak şunu hayal etti: Eğer bir örümcek ağı rüzgarda uçup bir vücuda dolansaydı ne olurdu?

Kostüm tasarımcısı Kym Barrett, Örümcek-Adam’ın Manhattan semalarında oradan oraya sallanırken yaptığı özel akrobasi hareketlerine elverişli bir kostüm yaratmak için Kış Olimpiyatları’nda atletler ve bisiklet yarışçıları tarafından kullanılan hafif ve esnek malzemelerin yanı sıra çeşitli kumaşları da inceledi.

Film için 56 Örümcek-Adam kostümü yaratıldı. Bunlardan 17’si Andrew Garfield, diğerleri ise dublörleri içindi. Kostümler hikayenin gerektirdiği şekilde kimi zaman yepyeni kimi zamanda farklı ölçülerde yıpranmıştı.

The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 4 – amazing spiderman ver7Kostüm tasarımcısı Barrett kostümün kumaşında gölgeler yaratan özel bir baskı tekniği kullandı. Bu sayede, baskının 3 boyutlu yapısı öne çıktı ve kostümü giyen kişinin görünümü derinlik ve yoğunluk kazandı.

Çekim için, kostümcü Robert Moore’un da yardımıyla, kıyafetini giymek Andrew Garfield’in 20 dakikasını alıyordu.
Örümcek-Adam’ın maskesindeki lensler özel olarak yapıldı. Bu lensler üzerine altın rengi, altıgen yansımalı bir desen basılmış olan mavi boyalı optik lenslerden oluşuyordu.

Kostüm departmanının elinde Örümcek-Adam kostümleri için 100 çift lens vardı. Bunlar gece ya da gündüz olmasına göre alacalı tonlardaydılar.

Örümcek-Adam’ın düşmanları arasında en dişlilerden biri olan Kertenkele ilk olarak 1963 yılında Marvel’ın “The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek-Adam” serisinin 6. sayısında okurların karşısına çıktı.

Tek kollu Dr. Curt Connors rolü için, Rhys Ifans bir kolu arkaya bağlıyken çeşitli işleri yapabilmeyi öğrendi. Aktör tek kolunu kullanarak kravat bağlama, kahve yapma gibi birçok işte oldukça ustalaştı.

Gwen Stacy, Dr. Connors’ın OsCorp’taki baş stajyeri. Dolayısıyla, Emma Stone, Rhys Ifans’le birlikte laboratuar turlarına katıldı. İki oyuncu bu turlardan birinde axolotls rejenerasyonu (yenilenme) üzerine bilimsel bir araştırmayı gözlemlediler. Bir semender türü olan axolotls sadece uzuvlarını değil beyin ve omuriliğini de kısmen yenileyebilmesiyle ünlüdür.

Film için inşa edilen setlerin en büyüklerinden biri olan OsCorp Laboratuar seti üç aydan fazla sürede hazırlandı. Sony’nin Culver City-Kaliforniya’daki 30 numaralı platosunda inşa edilen setin kapladığı alan 1.300 metrekareden fazlaydı.

OsCorp Laboratuarının koridorunun tavanı büyük ölçüde ses geçirmez kafes köpükten yapıldı. Üç kişilik bir ekip üç hafta boyunca çalışarak 278 metrekarelik tavan için kesme, yapıştırma ve ateşe dayanıklı hâle getirme işlemi yaptı.

The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 5 – amazing spiderman ver6Connors’ın OsCorp Laboratuarı ofislerinde görülen sürüngen iskeletleri ve diğer ölümü çağrıştıran aksesuarlar isimleri içeriklerine uygun iki Los Angeles mağazasından geldi: Necromance (Ruh Çağıran) ve Dapper Cadaver (Zarif Kadavra).

OsCorp Laboratuarı’nda görülen “fareler” aslında birer kedi oyuncağı. Bunlardan yaklaşık 200 adet vardı ve set ekibinin her bir farenin kulaklarını çıkarmaları gerekti çünkü bu kulaklar hiç de gerçekçi olmayan fosforlu pembe renkteydiler!

Geçmişe dönüş sahneleri için yaratılmış, Peter Parker’ın babasının çalışma odasında, Dr. Parker’ın caz tutkusunu yansıtmak için bir caz CD’si koleksiyonuna ve çerçeve içinde duvarda asılı Duke Ellington fotoğrafına yer verildi. Babasının anılarının bir simgesi olarak, aynı Ellington resmi yıllar sonra Peter’ın yatak odasındaki haber panosunda görülüyor.

Filmde görülen çocuk sanat eserlerinin çoğu, film için set dekorasyon satın alımı yapan iki görevlinin yedi yaşlarındaki kızı Jaden Tell tarafından yaratıldı.

Midtown Fen Lisesi’nin iç mekanı Sony Stüdyoları’nın 15. Platosunda inşa edildi. Plato dört dersliğe, bir dinlenme odasına, bir müdür ve bir de sekreter ofisine ev sahipliği yaptı. Kimya sınıfı çeşitli dövüş sekansları için kolay kırılabilir malzemelerden yapıldı. Sadece bu sınıf için 400 parçadan fazla kolay kırılabilir cam deney tüpü, silindir ve deney şişesi edinildi.

Şiddetli ve yıkıcı bir mücadeleye sahne olan lise kütüphanesi ayrı bir plato gerektirdi. Kütüphane, içleri geri dönüşümlü strafordan, dışları ise gerçek kitap kapağından yapılmış, yaklaşık 900 metre uzunluğunda sahte kitaptan oluşturuldu.

Başkomiser Stacy’nin polis merkezindeki bürosunun duvarında Leary İtfaiyeciler Vakfı tarafından verilmiş bir takdirname bulunuyordu. Gerçek hayatta da var olan bu vakıf altı itfaiyecinin canına mâl olan trajik bir yangın nedeniyle 2000 yılında aktör Denis Leary tarafından kuruldu. Yaşamını yitiren itfaiyecilerden biri aktörün kuzeni, diğeri ise çocukluk arkadaşıydı.

The Amazing Spider-Man'dan Meraklı Bilgiler! 6 – Spidey Test A by mikemayhew

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Captain America ile birlikte nefret ettiğim yegane kahramandır Spider-Man, namı diğer Örümcek Adam. Hele bundan önceki 3 filmi ile nefretim doruk noktada kendisine.

    Marvel Spider-Man, Captain America veya The Avvengers gibi yapımlarla uğraşacağına şu Blade serisini yenilense veya Prequel serisi çekilse daha güzel olur diye düşünmekteyim.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

"Sherlock Holmes: Gölge Oyunları" Yapım Notları 7 – Sherlock Holmes 1

“Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” Yapım Notları

“Sherlock Holmes: A Game of Shadows/Sherlock Holmes: Gölge Oyunları”yla Robert
Guardians of The Galaxy'den Eğlenceli Bilgiler 9 – Guardians of the

Guardians of The Galaxy’den Eğlenceli Bilgiler

Galaksinin Koruyucuları filmine ait birbirinden eğlenceli bilgiler...