The Dummy (1982) 1 – the dummy

The Dummy (1982)

18 Mart 2013

The Dummy, 1982 yılı mahsulü bir öğrenci kısası. Amerika’daki kablolu televizyonların ilk dönemlerinde HBO, TMC ve Showtime tarafından alınan kısa film, on yıllık süreçte başka herhangi bir kısadan çok daha fazla kez televizyonda yayınlanmış. Seksenli yıllarda gece kuşağındaki yayınları izleyen çocukların kâbusu haline gelen The Dummy’nin, meşhur Child’s Play (Chucky) serisine esin kaynağı olduğu da söyleniyor. (FilmSchoolOnline Youtube video altı yazısından.)  

Louis La Volpe’nin yazıp yönettiği kısada Carrie Vickrey ve Ezra Teitelbaum rol alıyor. The Dummy, bir apartman dairesinde, cinai eğilimleri(!) bulunan bir kukla tarafından hayatına kastedilen bir kadının soluk kesen hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Günümüz penceresinden bakıldığında, efektler açısından etkileyiciliğini bir parça yitirmiş olsa bile kuklanın donuk bakışlarının tedirgin edici olmayı başaramadığını söylemek haksızlık olur. Hele o yüzündeki sinir bozucu gülümseme yok mu?

the dummy

‘Slasher’ anlatım kalıplarına sadık kalan The Dummy, bu türün son dakikalarını kendine referans alıyor ve final kızı ile katilin son kapışma anına odaklanıyor. Final kızı görevini üstlenen kadın karakter, önce saklanıyor, sonra kaçmaya teşebbüs ediyor ve en nihayetinde cesaretini toplayarak katil ile savaşmaya başlıyor. Katil rolüne soyunan kukla ise ister istemez tipik bir ‘slasher’ katili gibi davranıyor. Kurbanının peşinden koşmaya tenezzül etmeden ağır hareketlerle takibini sürdüren kukla, final kızını alt etmeye çok yaklaşsa bile her zamanki gibi bu emelinde muvaffak olamıyor. Seksenli yıllardaki neredeyse bütün korku filmlerinde olduğu gibi, katilin son sözünü henüz söylemediğini imleyen ‘bu iş burada bitmez’ tadındaki final sahnesi ile ‘slasher’ kalıplarına saygıda kusur etmeyen The Dummy nihayete eriyor.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısadan Daha Fazlası: 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 2 – aas 1 copy copy

Kısadan Daha Fazlası: 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, adıyla müsemma bir şekilde evrensel
Cesaretiniz Varsa Karanlıkta İzleyin: Not Alone in Here 3 – Not Alone in Here

Cesaretiniz Varsa Karanlıkta İzleyin: Not Alone in Here

Evde kalma sürecinin uzamasının ardından David F. Sanderg'den Shadowed'dan sonra