Top 10: Akıl Hastanesinde Geçen Korku Filmleri 1 – Akil Hastanesi

Top 10: Akıl Hastanesinde Geçen Korku Filmleri

1 Ekim 2012

Akıl Hastası: Akıl hastalığına tutulmuş kişi, psikopat.
Akıl Hastanesi: Akıl hastalarının tedavi edildiği hastane. (TDK Büyük Sözlük)

Bir korku filmine yataklık edebilecek en uygun mekanlardan biridir akıl hastanesi. Hele bir de terkedilmiş ise tadından yenmez. Akıl hastanesinde geçen korku filmleri, doğal olarak çok fazla ilgi çeker. Ancak işin garibi, bu alt türe ait öyle pek fazla nitelikli örnek yoktur. Bir seferde bırakın on taneyi, hiç kimsenin itiraz etmeyeceği üç-beş film bile sayamazsınız. Sanırım bu ayrıca incelenmesi gereken bir durum.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Akıl hastanesinde geçen korku filmleri deyince, herkes Session 9’ı tek geçer herhalde. Onun dışında kalan her filme itiraz eden birileri çıkacaktır illaki. Neyse, biz işimize bakalım ve ufaktan listemizi sıralamaya başlayalım.

Session 9 (2001)

Terkedilmiş bir akıl hastanesinde çalışan işçilerin başından geçen doğaüstü olayları anlatan Session 9, gişede çuvallamış olsa bile, hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından olumlu eleştirilere mazhar olur. Şimdiden kült statüsüne erişen film, özellikle başarıyla kurduğu tüyler ürperten atmosferi ile izleyeni etkisi altına alır.

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

A Nightmare on Elm Street serisinin en sevdiğim halkasıdır. Freddy’yi öldüren ailelerin çocukları çeşitli problemler yüzünden akıl hastanesinde yatmaktadır. Elm Sokağı’nın son kalan çocuklarına musallat olan Freddy, ilk başta kolay avlar gibi görünen gençleri rahatça öldürebileceğini zanneder ama yanıldığını anlaması uzun sürmez. Çok sevdiğim Patricia Arquette’in ilk oyunculuk deneyimi olması gibi ekstra bir güzelliği olan filmde, şekilden şekile giren gençlerin Freddy ile kapıştıkları rüya sahneleri tadından yenmez.

Top 10: Akıl Hastanesinde Geçen Korku Filmleri 2 – Akil Hastanesinde Gecen Korku Filmleri Asylum Horror 1

Hellbound: Hellraiser II (1988)

Akıl hastanesine yatırılan Kirsty’nin Cenobitelar ile mücadelesini anlatan Hellraiser serisinin ikinci halkası, birçoklarınca tutarsız bulunan senaryosuna rağmen aşırı ‘gore’ sahneleri ile dikkat çeker.

Asylum (1972)

Yönetmenliğini Roy Ward Baker’ın yaptığı İngiliz yapımı Asylum’un başrollerinde Peter Cushing, Britt Ekland ve Herbert Lom gibi birbirinden değerli oyuncular yer alır. Amicus’un meşhur korku antolojilerinden biri olan Asylum, en iyi antolojiler listesi ‘nin de gediklilerindendir.

House on Haunted Hill (1959)

Düşük bütçeli korku filmlerinin ustalarından William Castle, gösterimler esnasında sinema salonunda uyguladığı yenilikçi numaralar ile tanınır. En bilindik işlerinden biri olan House on the Haunted Hill’in gösterimi esnasında da bir iskeleti seyircilerin üzerinden uçurmuş, gösterimi bir korku şovuna dönüştürerek gişede büyük başarılar kazanmıştır. House on the Haunted Hill, ‘campy’ havasına rağmen zamanına göre korkutucu sahneler barındırır.

Top 10: Akıl Hastanesinde Geçen Korku Filmleri 3 – Akil Hastanesinde Gecen Korku Filmleri Asylum Horror 2

Disturbed (1990)

Charles Winkler’ın yönettiği Disturbed’ün en büyük kozu, tecavüzcü sapkın psikiyatrist rolünde başarılı bir performans sergileyen Malcolm McDowell’dır. Basit bir intikam hikayesi gibi görünmesine rağmen, aslında çok daha fazlasını vadeder.

Kansen (Infection, 2004)

Ring’in (1998) uluslararası bir fenomene dönüşmesinden sonra, yapımcı Takashige Ichise’nin önerisiyle, farklı yönetmenler tarafından çekilen 6 filmlik J-Horror Theater serisi vücuda gelir. Serinin ilk filmi Masayuki Ochiai’nin yönettiği Kansen’dir. Kansen, mekan gerilimi yaratmadaki yetkinliği ile dikkat çeker.

Patrick (1978)

Quentin Tarantino’nun da hayranları arasında olduğu Avustralya yapımı Patrick, yönetmen Richard Franklin’in Avustralya’da başlayıp Hollywood’da devam eden kariyerinin zirve noktasıdır. Film ile aynı adı taşıyan başkarakter Patrick, hastane yatağında komada yatmaktadır. Psikokinetik güçleri olan Patrick, komadayken de rahat durmaz ve cinayetlerine devam eder. Ülkesi dışında da bir hayli ilgi çeken filmin İtalya yapımı bir devam filmi (Patrick Still Lives, 1980) olması da ilginçtir.

Top 10: Akıl Hastanesinde Geçen Korku Filmleri 4 – Akil Hastanesinde Gecen Korku Filmleri Asylum Horror 3

The Ward (2010)

Masters of Horror için çektiği iki kısayı saymazsak, en son 2001 tarihli Ghosts of Mars’tan beri sesi soluğu çıkmayan büyük usta John Carpenter’ın dönüş filmidir. Klişelerle sarmaş dolaş senaryosuyla bir parça hayal kırıklığı yaratsa bile ustanın dönüşünü imlemesi sebebi ile önemsenmelidir. Listeye dahil olması bu yüzdendir.

Madhouse (1974)

Bir başka Amicus yapımı olan Madhouse’un başrollerinde Vincent Price, Peter Cushing ve Robert Quarry vardır. Price’ın can verdiği aktör Paul Toombes, nişanlısının ölümünden sonra şüpheliler arasında yer almasına karşın suçlu bulunmamış, bir akıl hastanesine kaldırılmıştır. Hayata küsen Toombes, seneler sonra bir televizyon dizisi projesi ile yeniden sektöre dönmeye hazırlanır. Ancak projeye dahil olanlar birer birer cinayete kurban gider. Şüpheliler listesinde başı çeken Toombes, gerçek katili bulmaya çalışır.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

15 Comments

 1. Bunların dışında benim izlediğim 2 tane hastane filmi vardı onlar bunların hepsinden iyiydi akıl hastanesi filmlerini seviyorsan bir dene derim gerçi adlarını hatırlamıyorum ama birisinde para karşılığı akıl hastanesine giriyordu, diğerinde ise kadınlar birini öldürüyordu yeni doğurmuş olan kadınları alıp bir hastanemi tımarhanemi böyle biryere kapatmışlar bebekleri de almak istiyorlarsa anahtarları bulmalılardı sanırım anahtarlarda midelerindeydi ve bu yüzden birbirlerini öldürmek zorunda kalıyuorlardı sanırım böyle birşey işte :D

 2. Arkadaşlar bir film vardı, adını bir türlü bulamadım. İzleyen ya da bilen varsa yazsın. Akıl hastanesindeki hastalar ilaçlarını almıyorlardı, başlarında bir psikopat vardı, o ilaçları tükürtürüyordu. Bunlarla aralarında bir kırılmaz cam vardı, bir gün elektrikler gitti, bunlar da hastanede kilitli kalıyorlardı, camı kırıyorlardı, hepsini öldürüyorlardı falan. Kısa bir adı vardı. :) Bilenlerin insanlık namına yazmaları rica olunur. :D

 3. Ya arkadaşlar bi film vardı yine hastanede geçiyorsu böyle terkedilmiş hastaneydi çürümüş sedye ye kamerayı tutunca hasta görüyorlardı başında doktor kamerayı tutan kişiye bakıyodu hatırlayan varmı kafayı yicem bulamıyorum

 4. Arkadaşlar bi film var adını bir türlü hatırlayamadım belki bilen cıkar diye yazıyorum. Klinik gibi bi yerde geciyodu hamile bayanların midesine anahtar saklanmış ve birbirlerini öldürmeye calışıyorlardı hatırladıgım bu kadar… Bide kanser hastası kardeşi için para bulmak isterken kötü bi adamdan oyun teklifi geliyordu bi evde masa başında bi grup insan kura ile kim gelirse ona işkence ediyodu sonunu hatırlamıyorum ama mükemmel bir filmdi bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olun..

 5. Evet, ben de bir filmin ismini unuttum :D Bilenler yazarsa sevinirim. Filmde 2 ile 4 arası (katil?) deliler vardı. Bigrün bir kadın akıl hastanesini kontrol ederken (sanırım?) aralarından biri kadının saçına yapıştı ve çekiştirmeye başladı. Herkes panik yaptı ama kıza birşey olmadı. Deli onun tel saç tokasını almıştı. Daha sonra onlar giderken kapıyı açtı ve diğerlerini de çıkardılar. Hatta bir doktoru (?) Her el ve ayağını farklı yerlerden zincirleyerek (duvarda) çektiler ve adamı parçaladılar. Daha sonra orası terk ediliyor falan, ve birkaç genç oraya gidiyordu. Böyle bir film bilen var mı?

 6. Bir tane film vardi filmde deliler hastanesinde korku filmi cekmek istiyorlardi ve sonra hastaneden cikamiyordu hepsi deliriyordu falan bu filmin adini bilen varsa lutfen cevap yazabilir mi

 7. Arkadaşlar lütfen bilen yazsın bir Türk filmi vardı akıl hastanesi ile ilgili deliler doktorların yerine geçiyordu doktorları deli biriymiş gibi ilaç falan veriyorlardı sonra buraya bir kadın doktor gelmişti neydi o filmin adı

 8. “Mustafa 1 Ekim 2017 at 23:25
  Ya arkadaşlar bi film vardı yine hastanede geçiyorsu böyle terkedilmiş hastaneydi çürümüş sedye ye kamerayı tutunca hasta görüyorlardı başında doktor kamerayı tutan kişiye bakıyodu hatırlayan varmı kafayı yicem bulamıyorum”

  … Aradıgın fılmın ısmı “lanetli tepe”…

 9. Arkadaşlar bi filim vardı bir sürü dili vardı kadında delilere bakmaya geldi sonra kadının tel tokasını alıp kapıları açıyolardı biri söyleyebilir mi

 10. Merhabalar bende çocukken bir korku filmi izledim deliler hastanesiyle ilgili korku filmi izledim bir sahne vardı biri vardı sarı saçlı yüzü korkunç adı da mert idi tam olarak bilmiyorum ama öyleydi sonra ise asansör sahnesi vardı asansör düğmesine basıyorlardı ama asansör yoktu sonra asansör kapısını açıp asansör boşluğundan aşağı iniyorlardı adam da diyor ki önce bu tüneli deneyeceğiz dedi bu filmin adı ne bilen var mı

 11. Akıl hastanesinden adam gece yarısı pencereden kaçıyordu ve yer altında yaşayan insansı yaratıkların olduğu bir yere gidiyordu, oradakiler bizi sakına başkasına söyleme diyordu adam söylüyordu birisine ve insanlar orayı basıp o yaratıkları öldürmeye başlıyordu.Çocukken, anlattığım böyle sahneleri olan bir filmi biraz izlemiştim malum annem devamını izletmemiş ve TV’yi kapamıştı filmin adını bilen varsa yazarsa sevinirim.Şuan 32 yaşındayım.80’ler den bir korku, fantasy filmi olabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Sinemanın En İyi Rol Kesen Kedileri 5 – Rol Kesen Kediler

Top 10: Sinemanın En İyi Rol Kesen Kedileri

Öteki Sinema'nın çılgın yazarı Semra Doll, hazırladığı listede sinemanın en
2015′in En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 6 – Tales from 001

2015′in En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

Geçtiğimiz sene ile hesaplaşmalara devam! Öteki Sinema yazarlarının, 2015 senesi