Top 10: En Seksi Kurbanlar 1 – Denise Richards Paige Prescott Valentine 2001

Top 10: En Seksi Kurbanlar

23 Nisan 2012

Korku filmlerinin olmazsa olmaz birçok klişesi vardır. Arabalar asla ilk seferinde çalışmaz, kurban kaçarken ne kadar hızlı koşarsa koşsun katil hiç havasını bozmaz, ağır ağır yürüyerek kurbanına yetişir ve çoğu zaman da öldürür, gruptakiler mutlaka etrafa dağılarak katilin işini kolaylaştırır gibi.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Ama bir tane klişe vardır ki korku filmlerinin özündeki muhafazakâr yapıyı çok fena açık eder: İçki içersen, uyuşturucu kullanırsan veya sevişirsen ölürsün! Hatta bazen sadece dekolte giyinmek bile yeterli gelebilir. Bu vurguyu üzerine basa basa gösterebilmek adına klişeye kurban edilen kadın karakter mümkünse sarışın ama olabildiğince seksi olmalıdır. Öldürme sırası hayli önlerde olan bu kadın karakterlerden bazıları, bir parça dayanıklıymış gibi görünse bile sonunda katile yem olmaktan kurtulamaz.

Korku filmlerinin değişmez figürlerinden seksi kurbanları listelemeye giriştiğimde seçim yapmanın hayli zor olduğunu gördüm. Aşağıda kendi beğenilerime göre seçtiğim, gayet sübjektif bir liste bulacaksınız. Listeyi oluştururken en uygun alt tür olan ‘slasher’lara odaklanarak katil tarafından öldürülen karakterler arasından bir seçim yaptım. Böylece alanı daraltmaya çalıştım ama mutlaka gözümden kaçan birileri olacaktır. Sizler de yorumlar kısmına kendi favorilerinizi ekleyerek listeyi zenginleştirebilirsiniz. Keyifli okumalar.

 10. Tara Reid (Sasha Thomas)

Urban Legend 1998

Sasha Thomas korku filmlerindeki edepsiz karakterlere güzel bir örnektir. Üniversite radyosunda cinsel içerikli bir program yapan Sasha, katille yayın yaptığı radyo istasyonunda karşılaşır. İnatla kaçmasına rağmen katilin elinden kurtulamaz. Katil onu bir köşeye sıkıştırır ve balta darbeleriyle parçalar.

9. Denise Richards (Paige Prescott)

Valentine 2001

Paige Prescott filmdeki en popüler karakterlerden biridir. Seksiliğini ön plana çıkaran Paige, katil tarafından bir jakuziye kapatılır. Uzun uçlu matkabıyla birkaç delme girişiminden sonra katil, silahını jakuziye atar ve Paige’i kızartır.

Top 10: En Seksi Kurbanlar 2 – Denise Richards Paige Prescott Valentine 2001

8. Rachael Taylor (Zoe)

See No Evil 2006

Çatıda uyuşturucu kullanan dört kişiden biri olan Zoe, aslında saklandığı dolapta katilin gözünden kaçmayı başarmıştır. Katil uzaklaşırken çalan telefonu nedeniyle yakalanır. Çağımızın en büyük uyuşturucularından biri olan cep telefonuna harika bir gönderme. Katil, Zoe’yi yakalanma sebebi olan cep telefonu ile öldürür. Telefonu Zoe’nin boğazına tıkar ve ağzını eliyle kapatarak boğulmasını bekler.

7. Rose McGowan (Tatum Riley)

Scream 1996

Dewey’nin kızkardeşi Tatum tam bir parti kızıdır. Stu ile sevgili olan Tatum, aynı zamanda Sidney Prescott’ın en yakın arkadaşıdır. Bira almak için garaja gittiğinde kapı arkasından kapanır. Ghostface ile garajda baş başa kalan Tatum, final kızıymışcasına mücadele eder, ancak garaj kapısına sıkışarak ölür.

6. Sarah Michelle Gellar (Helen Shivers)

I Know What You Did Last Summer 1997

Helen bir sarışına verilebilecek en uzun takip sahnelerinden birini alır ama bunu hakkıyla kullanmayı beceremez. Kurtulmaya çok yaklaşır ancak çok basit bir kuralı ihlal eder: “Katilden kaçarken asla arkana bakma!” Bu ihlal ona pahalıya mal olur ve katil kancası ile hesabı keser.

5. Jenny Neumann (May West)

Hell Night 1981

Okuldaki öğrenci derneğine girmek isteyen dört genç, cesaret testi adı altında geçmişi karanlık bir konakta sabahlamak zorundadır. Grubun en sevişgen üyesi May, tabii ki katile yem olur ve kafası vücudundan ayrılır.

Top 10: En Seksi Kurbanlar 3 – Jenny Neumann May West Hell Night 1981

4. Julianna Guill (Bree)

Friday the 13th 2009

Bree bir korku filminde yapılmaması gereken ne varsa yapar ve doğal olarak Jason’ın hışmından kurtulamaz. Hoş, sanki “cici kız” olsa Jason onu affeder miydi? Hiç sanmıyorum.

3. Marielle Jaffe (Olivia Morris)

Scream 4 2011

Woodsboro Cinayetleri serinin dördüncü filminde de devam eder. Olivia Morris, Ghostface ile kendi yatak odasında karşılaşır ve yan evdeki arkadaşları Jill ve Kirby’nin gözleri önünde hunharca öldürülür.

2. Tanya Roberts (Becky)

Tourist Trap 1979

Macera peşinde koşan beş gencin ıssızlığın ortasındaki bir balmumu müzesinde belalarını bulmalarını anlatan Tourist Trap’deki en seksi kurban, hiç şüphe yok ki Becky’dir.

Top 10: En Seksi Kurbanlar 4 – Tanya Roberts Becky Tourist Trap 1979

1. Janet Leigh (Marion Crane)

Psycho 1960

Marion Crane, patronundan çaldığı paralar ile sevgilisine doğru giderken çok büyük bir hata yapar ve Bates Motel’de mola verir. Günün yorgunluğunu atmak için duşa girer ama çıkamaz. Sanırım listenin bir numarasına sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden biri olan duş sahnesinin yıldızı Janet Leigh’den başkası yakışmazdı.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

4 Comments

  1. ”Sapık” filmini 30 yaşımda izlememe rağmen (ilk kez) yine de etkilenmiştim. Gerdi beni :) Güzel liste eline sağlık.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dikkat! Karakterler Aniden Dans Edebilir! 5 – Simple Men dans sahnesi

Dikkat! Karakterler Aniden Dans Edebilir!

Sinema tarihinin en “umulmadık” anlarında boy gösteren dans sahnelerinden oluşan
1995 Sonrası Norveç Sinemasından Film Önerileri 6 – Insomnia 1997

1995 Sonrası Norveç Sinemasından Film Önerileri

Az sayıda oyuncu ile kısıtlı mekanları ustaca kullanarak çekilmiş, insanın