Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri 1 – horror handsPale man
????????????????????????g

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri

26 Haziran 2015

horror handsinsidious-uk-release-insidious-24449989-2301-1325-1

Insidious (2010)

Ruhlar bölgesinin teyzesi siyahlı kadının her daim sizi boğacakmış gibi duran elleridir. Bu ellerin en önemli özelliği hem ruhlar hem de yaşayanlar dünyasına girip çıkabilmesidir. Olur da eliniz morarır, tırnaklarınız aşırı uzar ve sarılaşırsa manikürcüye gitmeden önce bir medyuma uğrayın. Belki bu tekinsiz kadın size de musallat olmuştur. Sinsi el hastalığının belirtileri yakınlarda bir Elise Rainier aramak ve boğmaktır. Çünkü yaşlı kadınlar birbirlerini sevmezler.

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri 2 – horror handsPale man

Pan’s Labyrinth (2006)

Pale Man’in avuç içinde gözleri olan elleridir. Sekste çok işlevsel olabilecek bir durum, söz konusu korku dolu bir düşün içinde küçük bir kızı korkutmak olunca ucubik bir hal alır. Pale Man ellerine gözü gibi bakmayı biraz abartmıştır. Masasından üzüm koparıp yemedikçe son derece sevgi dolu olan bu eller, aksi takdirde peri yiyen bir canavara, bir el muerto’ya dönüşebilir.

horror handsbunuel_luis-un_chien_andalou_1Un Chien Andalou (1929)

Bu ellerle filmin başında, usturayla bir kadının gözünü keserken tanışır ve daha ilk görüşte sevmeyiz. Film boyunca el figürü karşımıza avuç içi karınca dolu, kesilmiş, bir kadının ağzına girmiş olarak çıkar.

Diğer insanlar gibi rüyalarında uçtuklarını görmek yerine böyle şeyler gören Luis Bunuel ve Salvador Dali için el sürreal bir şeydir. El, öteki sinemada bir sürrealisttir.

Evil Dead 2 (1987)

Ashley’nin, içine kötü ruh kaçan sağ elidir. Önce Ashley’i tokatlamaya çalışır, sonra kafasında tabak kırar, en sonunda da onu kesmek ister. Fakat Ashley ve diğer eli bu hastalıklı eli kopartmayı başarır.

horror handshand

E, ne demişler, el elden üstündür. Kopan ele ne mi olur? Hayatına bir fare olarak devam eder ve Ashley’nin delirmeleri karşısında fazla dayanamayıp kan gölüne dönüşür. O sırada fonda “Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Annem” şarkısı çalmaktadır.

horror handsnosferatu_risesNosferatu (1922)

Nosferatu’nun tırmığa benzeyen, aynı dişleri gibi sivri olan elleridir. Özellikle karanlıkta duvardaki gölgesi yorganımıza ve inançlarımıza sıkı sıkı sarılmamıza neden olur.

Kurbanlarını bu ellerle bayıltıp kanını içer. Aynı zamanda devcileyin elektrik düğmelerini de açıp kapayabilmektedir. Bu rahatsız edici eller akıllarda deli sorulara neden olur. Bu şatoya hiç tırnak makası girmiyor mu? Nosferatu tırnaklarının sağlamlığını Norveçli balıkçıların el kremine mi borçlu?

horror handstumblr_inline_nmfv5kqEeh1rrq8x4_1280

Edward Scissorhands (1990)

Mucit Vincent Price’ın laboratuvarda yarattığı oğluna makaslardan yaptığı ellerdir. Çim biçmekte, saç kesmekte, kağıttan süsler yapmakta bir numaradır. Fakat iş Kim’i sevip okşamaya gelince adeta bir kasaba dönüşür. Edward Scissorhands de okumak, avukat olmak istemiş olabilir. Fakat elinde olmayan sebeplerle, her defasında ÖSS kağıtlarını parça pinçik etmiştir. Bu ellerin dramı akla Cüney Arkın’ın o muazzam repliğini getirir: Bu ellerle mi ha bu ellerle mi?

horror hands2367709-8babddff6ad21c3375ae3bd6a7c1609b

A Nightmare on Elm Street (1984)

İşte keskin bir el daha. Ama bu seferki el bir manyağa, Freddy Krueger’e ait. Yani elini, insanları doğramak için kullanan bir adama. Rüyalar aleminde olmasına rağmen, gerçekler aleminde uyuyanları öldürebilme özelliğine sahip bu manyağın en büyük yardımcısı beyzbol eldivenimsi ve bıçaklardan oluşan sağ elidir.

Hele o elin metalde çıkardığı bir ses vardır ki, dişleriniz kamaşarak ölürsünüz.

The Addams Family (1991)

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri 3 – horror hands02 addams family thing.w529.h529.2xBir kutunun içinde ikamet eden ve Addams Ailesi’nin başyardımcısı olan eldir. Dikiş, nakış, temizlik, ruh çağırma… Bu elin elinden her iş gelir. Sizin için ocaktaki çorbayı karıştırabilir, ütü yapabilir hatta birinden nefret ediyorsanız nah bile çekebilir.

Bu elle neler yapacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. (ı ıh çok ayıp!)

The Hand (1981)

Jonathan Lansdale’in bir trafik kazasında kopan ve cinayetler işleyen akıllı elidir. Çünkü Lansdale’in beyni tarafından kontrol edilmektedir. Yani karşımızdaki beyni olan, seri katil bir eldir.

horror handsvlcsnap1733446mt2

Ele avuca sığmayan bu elin en sevdiği şey mutfak lavabosunun giderinden tırmanmak, dolmuşta omzunuza dokunarak “bi tane Taksim” demek ve çirkin el şakası yapmaktır. Neyse ki henüz tuvaletten çıkamıyor.

Even Cowgirls Get the Blues (1993)

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri 4 – horror handsuma15 2013 1 21 23 6 14 bBu eli bu kadar özel kılan şey, başparmağının aşırı büyük olmasıdır. Bunun Sissy Hankshaw’a iki getirisi olur:

1- Otostop çektiğinde daima bir araç bulur.

2- Mastürbasyonda ondan daha çok kimse zevk alamaz. Ayrıca büyük başparmak “thums up eylemi” sırasında her zaman daha başarılı gösterir.

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2013'ün En İyi Fragmanları 5 – under the skin soundtrack

2013’ün En İyi Fragmanları

Gelelim senenin son seçkisine: 2013'ün En İyi Fragmanları! Yazarlarımızdan aldığımız
Arjantin Bardakta Özel Dosya: Biralı Filmler ve Diziler  6 – django unchained christoph waltz drinks beer el paso

Arjantin Bardakta Özel Dosya: Biralı Filmler ve Diziler 

Biralı filmler ve diziler... Soğuk bir bira açın ve okumaya