Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 1 – thing 3

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri

28 Haziran 2016

20 yıllık bir aradan sonra, Roland Emmerich imzalı Kurtuluş Günü’nün (Independence Day) devam filmi gösterime girdi. Hazır sinema salonları devasa uzay araçlarıyla dolarken, sinema tarihinin öne çıkan uzaylı istilası filmlerini hatırlayalım…

The War of the Worlds (1953)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 2 – war of the worlds 1953 martian hand on shoulder sylvia van buren ann robinson

G. Wells’in 1898 tarihli aynı adlı kitabından uyarlanan The War of the Worlds, Mars’ta yaşanan bir patlama sonrasında Marslıların Dünya’ya gelerek insanlığı tehdit etmesi üzerine kuruluyor. Byron Haskin’in yönettiği film, özel efekt dalında Oscar ödüllü…

Invaders from Mars (1986)

The Texas Chainsaw Massacre (1974) ve Poltergeist (1982) gibi korku filmleriyle tanınan Tobe Hooper’ı yönetmen koltuğunda gördüğümüz Invaders from Mars, 1953 yapımı filmin yeniden çevrimi… Meteor yağmuru sırasında evlerinin yakınına bir uzay aracının indiğini gören David isimli küçük bir çocuğun, o günden sonra etrafındaki insanların değişimiyle yaşadığı korkunç olayları ele alıyor.

 The Thing (1982)

Cast_shot_promotional_image_-_The_Thing_(1982)

Christian Nbyn’nin, 1951 yılında çektiği The Thing from the Another World filmini yeniden uyarlayan John Carpenter, orijinal filmdeki gibi John W. Campbell Jr.’ın, Who Goes Where isimli eserine sadık kalıyor. Film, Kuzey Kutbu’nda bir grup bilim adamının karşılaştığı ve şekil değiştiren güçlerin etrafa dehşet saçtığı korkunç olayları konu alıyor.

The Day the Earth Stood Still (1951)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 3 – the day the earth stood still

Harry Bates’in hikâyesinden senaryolaştırılan The Day the Earth Stood Still, Robert Wise’ın direktörlüğünde çekilen ve dünya dışı bir varlığın ziyaretiyle korkuya kapılan insanoğlu üzerine etkileyici alt metinler barındıran bir film…

The Mist (2007)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 4 – the mist

Stephen King’in aynı adlı romanından Frank Darabont’un uyarladığı film, unutulmaz finali ve tekinsizlik hissiyle başarıya ulaşan yapımlardan. The Mist, küçük bir kasabada aniden bastıran sis ve sisin içerisinden çıkan yaratıklar yüzünden bir alışveriş merkezinde kapana kısılan insanlar arasında yaşananları anlatıyor.

Mars Attacks (1996)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 5 – mars attacks de tim burton

Tim Burton’ın, 1950’lerin uzay istilacılarıyla dalga geçtiği filmi, Jack Nicholson, Glenn Close, Pierce Brosnan ve daha pek çok önemli ismin yer aldığı kadrosuyla öne çıkıyor. Film, Mars’tan gelen uzaylıların, karşısına çıkan herkesi öldürmeye başlaması ve Dünya’yı ele geçirmeye çalışmasını konu ediniyor.

Lifeforce (1985)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 6 – Lifeforce 1985

Yine bir Tobe Hooper yapımı olan Lifeforce, Halley kuyruklu yıldızı Dünya’ya yaklaşırken onu incelemekle görevli bir ekibin, yıldızın etrafında bir uzay gemisi keşfetmesiyle başlarına gelen korkunç olayları merkezine alıyor.

Invasion of the Body Snatchers (1978)

Jack Finney’nin, The Body Snatchers isimli kitabının uyarlanan ve 1954 tarihli filmin yeniden çevrimi olan Invasion of the Body Snatchers, Philip Kaufman tarafından beyazperdeye uyarlanmış. Film, uzaylıların insan bedenlerini klonlaması fikri üzerine kurulu…

They Live (1988)

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 7 – they live obey horror review 9

John Carpenter’ın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen They Live, tesadüfen gözlüğü sayesinde Dünya’yı uzaylıların istila ettiğini fark eden bir adamın yaşadıklarını odağına taşıyor.

It Came from Outer Space (1953)

Jack Arnold’ın yönettiği It Came from Outer Space, Arizona çölüne düşen meteorun aslında bir uzay gemisi olduğunu fark eden bir gökbilimcinin, daha sonra yaşadığı kasabadaki insanların tuhaflaşmasıyla birlikte olayları çözmeye çalışması üzerine yoğunlaşıyor.

blank

Başak Bıçak

1987 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Bilhassa Fransız Devrimi olmak üzere Avrupa Tarihi üzerine uzmanlaştı.

Sinema özel tutkusu ve 2012 yılından bu yana filmler üzerine yazılar yazıyor. Akşam Gazetesi, Film Arası Dergisi ve Cinedergi yazarı... Dans, seyahat, fotoğraf ve şarap meraklısı...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ziyarete Açık 10 Korku Filmi Evi 8 – Haunted House

Ziyarete Açık 10 Korku Filmi Evi

Hangimiz korku sinemasının o efsane evlerini unutabiliriz? Ölmeden önce korku
Stanley Kubrick Öneriyor: İzlemeniz Gereken 14 Film 9 – stanley kubrick by joscrosbot

Stanley Kubrick Öneriyor: İzlemeniz Gereken 14 Film

Sinefiller için bir film izleme listesi de sinemanın tartışmasız en