''Tüm Zamanların En İyi Korku Filmi" 3 Nisan'da Sinemalarda! 1 – unnamed 21

”Tüm Zamanların En İyi Korku Filmi” 3 Nisan’da Sinemalarda!

21 Mart 2015

unnamed (2)Türkiye’de daha önce sinemalarda gösterilme şansı bulamayan tüm zamanların en iyi korku filmi nihayet sinema salonlarında korku sineması izleyicileriyle buluşacak.

Zamanında pek çok ülkede yasaklanan ve izleyicinin kanını donduracak kadar gerçekçi sahneleriyle tüm dünyayı şoke eden The Texas Chain Saw Massacre, Nisan’da Türkiye’de ilk kez vizyona giriyor!

#TümZamanlarınEnİyiKorkuFilmi geçtiğimiz sene yapılan restorasyon ile hayata döndü ve ilk kopyada fark edilemeyen pek çok detayı izleyicinin beğenisine sundu. Restore edilen kopya 2014’te Cannes Film Festivali’nde gösterildi ve hemen ardından A.B.D, İngiltere, Fransa, Hollanda, Meksika, Norveç gibi ülkelerde film vizyona girdi ve 2015’te pek çok ülkede vizyona girmeye devam ediyor.

SİNEMA TARİHİNİN EN İYİSİ

Korku filmi türünde tüm zamanların en iyisini seçmek için bilinen en geniş iki anket Total Film dergisi tarafından düzenlendi. 2005 ve 2010’da düzenlenen anketlerden ikincisine katılan isimler arasında John Carpenter, Wes Craven, John Landis gibi korku ustası yönetmenler; Robert Englund (Freddy), Kane Hodder (Jason), Gunnar Hansen (Leatherface), Doug Bradley (Pinhead) gibi kabuslarımıza giren korku kahramanlarına hayat vermiş oyuncular da yer alıyordu. Oylama sonucunda ortaya çıkan listelerin her ikisinde de zirvede  bulunuyor.

ÖZEL RESTORASYON PERDEDE TECRÜBE EDİLMESİ GEREKEN BİR DENEYİM

Teksas Katliamı, 40’ıncı yıldönümünde bizzat yönetmen Tobe Hooper’ın da süpervizörlüğünde 4K görüntü ve 7.1 DTS-HD MA ses teknolojisiyle restore edildi. Chicago’daki NOLO Digital Film stüdyolarında yapılan restorasyon, 5 ay sürdü. Toplam 120.960 kare olan filmin her bir karesi tek tek tarandı ve orijinal 16 mm kopyadan 4K’ya dönüştürüldü. Yönetmen Tobe Hooper, restorasyonun bitmiş halini seyrettiğinde şu ifadeleri kullandı:

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

“The Texas Chain Saw Massacre’ı uzun yıllardır beyazperdede izlememiştim. 40’ıncı yıldönümü restorasyonu, kesinlikle filmin en iyi haline dönüştü. Renkler ve netlik muhteşem. Filmde daha önce algılanamayan görsel detaylar gözler önüne seriliyor.”[/box]

Restore edilen kopya sonrası film sinema salonunda tecrübe edilmesi gereken bir deneyime dönüştü.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

5 Comments

  1. Ben bu filmi hep 13: Cuma (Jason) un çakması olarak görmüşümdür. Hatta ilgi çekmek için kan dozu yüksektilmiş bu sebepten (bence). Mesela bana göre The Hills have Eyes daha başarılı.

  2. Haklısın Murat. Ama ne bileyim 13. cuma bana daha özgün geliyor. Muhtemelen aynı dönemlerde izledim her ikisinide, o yuzden aklımda öyle kalmış. Th:)

  3. İki film arasında bütçe yönünden de fark var. 150.000 dolara 19.000.000 dolar! Benim seçimim hep önce gelenden ve az parayla çok iş yapandan yanadır. Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemem: Texas katliamı filmindeki maskeli arkadaş (leatherface) Halloween ve 13. Cumadaki maskeli katil tiplemelerinin de esin kaynağı olmuş.

  4. Düzeltme yapmak isityorum ilk 13. Cuma’nın bütçesi 700.000 dolar civarı, yani Texas katliamının 4,5 katından fazla.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Nocturnal Animals / Gece Hayvanları Afiş 2 – Nocturnal Animals Gece Hayvanları 01

Nocturnal Animals / Gece Hayvanları Afiş

9 Aralık 2016'da vizyona girecek Nocturnal Animals / Gece Hayvanları
Dijital Yayın Platformu Disney+ 14 Haziran’da Türkiye’de 3 – The Book of Boba Fett

Dijital Yayın Platformu Disney+ 14 Haziran’da Türkiye’de

The Walt Disney Company’nin dijital yayın platformu Disney+, Türkiye’de 14