Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler

Bu hafta gösterime giren Uzay Yolcuları (Passengers), sonsuz bir evreni keşfetmeye meraklı insanoğlunun beyazperdedeki uzay yolculuğunu hatırlattı. Gelin, sinemanın sıkça işlediği bir temaya, bizi uzayın derinlikleriyle buluşturan hikâyelere biz göz atalım…

Forbidden_Planet-729331409-large

Forbidden Planet (1956)

Bilim kurgu türünün öncü ve bugün artık kült kabul edilen filmlerinden Forbidden Planet, kendisinden sonra gelen pek çok yapıma ilham kaynağı olan bir film. Sheakspeare’in The Tempest adlı oyunundan esinlenerek senaryolaştırılan film, zamanının ötesindeki efektleriyle de dikkat çekiyor. 

Planeta Bur (1962)

Bir grup astronotun bilinmeyen bir gezene indikten sonra yaşadığı macerayı anlatan Planeta Bur, Rus sinemasının erken dönemine ait olmasına rağmen özel efektleri ve robot dizaynıyla öne çıkan bilim kurgu klasiği… 

2001: A Space Odyssey (1968) ve 2010: The Year We Make Contact (1984)

Arthur C. Clarke’ın, meşhur üçlemesinden uyarlanan bu filmlerin ilki 2001: A Space Odyssey, Stanley Kubrick’in ellerinde bir sinema başyapıtına dönüşürken, yıllar sonra Peter Hyams tarafından çekilen ikinci film, ilki gibi felsefi bir altyapıya sahip olmadığından basit bir macera filmi gibi görüldü ve üçüncünün önünü de kapatmış oldu. 

Alien Filmleri ve Prometheus (2012)

Ridley Scott’ın, bilim kurgu türünün yönünü değiştiren Alien (1979) filminin ardından pek çok devam filmi, bir de serinin prequeli (öncülü) Prometheus çekildi. Seri, eşsiz yaratık formuyla da türün kilometre taşlarından… 

Star Trek

Televizyon dizileri ve devam filmleriyle en popüler uzay maceralarından biri olan Star Trek serisi de, Forbidden Planet’ten ilham alan yapımlardan. İnsanların galaksiler arası federasyon kurdukları kurgusal bir dünya inşa eden seri, döneme ilişkin olayları hikâyelerinde barındırmasıyla da önem taşır. 

Event Horizon (1997)

2040’lı yıllarda Neptün yakınlarında arızalanan uzay gemisinden yıllar sonra sinyal alınması üzerine o noktaya giden kurtarma gemisi mürettebatının yaşadıklarını anlatan Event Horizon, bilim kurgu türünde çekilmiş en iyi uzay korkularından biri.

contact-1997

Contact (1997)

Robert Zemeckis’in, Carl Sagan’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarladığı Contact, insanoğlunun evrene bakış açısı üzerinden etkileyici gözlemlerde bulunan bir film.

Lost in Space

Televizyon tarihinin bilim kurgu klasiklerinden Lost in Space serisi, Star Trek gibi döneminin öncül yapımlarından… Daha sonra sinema filmi de çekilen seri, beyazperdede umduğu başarıyı elde edemeyince televizyon dizisi olarak hafızamızda kaldı.

Galaxy Guest (1999)

Bilim kurgu türünün en iyi parodilerinden olan Galaxy Quest, mizah anlayışı ve referans filmleriyle görülmeye değer uzay temalı filmler arasında yer alıyor.

ut_interstellar2_f

Interstellar (2014)

Christoper Nolan’ın her biri kıymetli halkalardan oluşan filmografisinin en değerli parçalarından Interstellar, kurgusu ve baş döndüren hikâyesiyle türün son iyi örneklerinden.

Başak Bıçak – basakbicak@gmail.com

Bir yorum var

  1. blank

    Eksikler Var Ama Liste Güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir