Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 1 – interstellar a

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler

18 Ocak 2017

Bu hafta gösterime giren Uzay Yolcuları (Passengers), sonsuz bir evreni keşfetmeye meraklı insanoğlunun beyazperdedeki uzay yolculuğunu hatırlattı. Gelin, sinemanın sıkça işlediği bir temaya, bizi uzayın derinlikleriyle buluşturan hikâyelere biz göz atalım…

Forbidden_Planet-729331409-large

Forbidden Planet (1956)

Bilim kurgu türünün öncü ve bugün artık kült kabul edilen filmlerinden Forbidden Planet, kendisinden sonra gelen pek çok yapıma ilham kaynağı olan bir film. Sheakspeare’in The Tempest adlı oyunundan esinlenerek senaryolaştırılan film, zamanının ötesindeki efektleriyle de dikkat çekiyor. 

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 2 – planeta b 2

Planeta Bur (1962)

Bir grup astronotun bilinmeyen bir gezene indikten sonra yaşadığı macerayı anlatan Planeta Bur, Rus sinemasının erken dönemine ait olmasına rağmen özel efektleri ve robot dizaynıyla öne çıkan bilim kurgu klasiği… 

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 3 – 2001

2001: A Space Odyssey (1968) ve 2010: The Year We Make Contact (1984)

Arthur C. Clarke’ın, meşhur üçlemesinden uyarlanan bu filmlerin ilki 2001: A Space Odyssey, Stanley Kubrick’in ellerinde bir sinema başyapıtına dönüşürken, yıllar sonra Peter Hyams tarafından çekilen ikinci film, ilki gibi felsefi bir altyapıya sahip olmadığından basit bir macera filmi gibi görüldü ve üçüncünün önünü de kapatmış oldu. 

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 4 – Prometheus Characters

Alien Filmleri ve Prometheus (2012)

Ridley Scott’ın, bilim kurgu türünün yönünü değiştiren Alien (1979) filminin ardından pek çok devam filmi, bir de serinin prequeli (öncülü) Prometheus çekildi. Seri, eşsiz yaratık formuyla da türün kilometre taşlarından… 

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 5 – Star Trek Beyond 6

Star Trek

Televizyon dizileri ve devam filmleriyle en popüler uzay maceralarından biri olan Star Trek serisi de, Forbidden Planet’ten ilham alan yapımlardan. İnsanların galaksiler arası federasyon kurdukları kurgusal bir dünya inşa eden seri, döneme ilişkin olayları hikâyelerinde barındırmasıyla da önem taşır. 

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 6 – eventt

Event Horizon (1997)

2040’lı yıllarda Neptün yakınlarında arızalanan uzay gemisinden yıllar sonra sinyal alınması üzerine o noktaya giden kurtarma gemisi mürettebatının yaşadıklarını anlatan Event Horizon, bilim kurgu türünde çekilmiş en iyi uzay korkularından biri.

contact-1997

Contact (1997)

Robert Zemeckis’in, Carl Sagan’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarladığı Contact, insanoğlunun evrene bakış açısı üzerinden etkileyici gözlemlerde bulunan bir film.

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 7 – lostinspace

Lost in Space

Televizyon tarihinin bilim kurgu klasiklerinden Lost in Space serisi, Star Trek gibi döneminin öncül yapımlarından… Daha sonra sinema filmi de çekilen seri, beyazperdede umduğu başarıyı elde edemeyince televizyon dizisi olarak hafızamızda kaldı.

Uzayda Yolculuk Temalı En İyi Filmler 8 – galaxy quest sinemahzen1

Galaxy Guest (1999)

Bilim kurgu türünün en iyi parodilerinden olan Galaxy Quest, mizah anlayışı ve referans filmleriyle görülmeye değer uzay temalı filmler arasında yer alıyor.

ut_interstellar2_f

Interstellar (2014)

Christoper Nolan’ın her biri kıymetli halkalardan oluşan filmografisinin en değerli parçalarından Interstellar, kurgusu ve baş döndüren hikâyesiyle türün son iyi örneklerinden.

Başak Bıçak – basakbicak@gmail.com

blank

Başak Bıçak

1987 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Bilhassa Fransız Devrimi olmak üzere Avrupa Tarihi üzerine uzmanlaştı.

Sinema özel tutkusu ve 2012 yılından bu yana filmler üzerine yazılar yazıyor. Akşam Gazetesi, Film Arası Dergisi ve Cinedergi yazarı... Dans, seyahat, fotoğraf ve şarap meraklısı...

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri 9 – horror handsPale man

Top 10: Sinemanın En Korkunç Elleri

Öteki Sinema yazarı Semra Doll, filmlerde karşımıza çıkan ve bir
8 Maddede Açıklıyoruz: Rogue One'ı Neden Çok Sevdik? 10 – Screenshot 24

8 Maddede Açıklıyoruz: Rogue One’ı Neden Çok Sevdik?

Hayatında bir tane dahi Star Wars filmi izlemeyen biri bu