X-Files: 10. Sezon, 4. Bölüm: 'Home Again' 1 – X Files Home Again 1

X-Files: 10. Sezon, 4. Bölüm: ‘Home Again’

10 Şubat 2016

Geçen haftaki komedi bölümü ‘Mulder and Scully Meet the Were-Monster’ ‘dan sonra X-Files mini sezonun 4. bölümüne damardan giriyor. Scully ailesi ile yüzleşirken, Mulder hem evsizlerle ilgili bir cinayet serisini çözmeye çalışıyor, hem de partnerine destek oluyor.

Öteki Sinema için yazan: Masis Üşenmez

“Home Again” X-Files’ın “Home” adlı ikinci sezon bölümünden izler taşıyor. “Home”u yazan ve yöneten James Wong (bu sezon da Founder’s Mutation’ın arkasındaki isimdi) ve Glen Morgan’dı. Bu bölümün de yazarı ve yönetmeni aynı zamanda serinin yapımcılarından olan Glen Morgan.

“Home” oldukça şiddetli bir bölüm olduğu için kanal tarafından tekrarı uzun süre verilmemiş ve X-Files’ın da bir daha o kadar ileri gitmesi istenmemiştir. Nükleer bir ailenin hikayesini anlatan “Home”un tam tersi gibi duran “Home Again” ana konu olarak evsizlerin üzerinde duruyor.

X-Files Home Again (2)

“Suçlu sizsiniz” yazısını gördüğümüz evsizlerin yaşadığı bölgede politika onları tecrit ettirmeyi ön görmektedir. Ancak bu işe bulaşan herkes tek tek ölmeye başlar. Mulder’ın elinde duvarlara çizilmiş bir mural’den başka ipucu yoktur. Mulder muralleri çizen sokak sanatçısını bulur. Ancak beklemediği bir gerçekle karşılaşır. Sokak sanatçısının evsizlere kötü davrananlara yönelik intikam düşünceleri bir şekle bürünmüştür. Sokak sanatçısı karakterinin Banksy’den ilham alınarak yaratılmış olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

Öte yandan Scully kendisine gelen bir telefon ile irkilir. Kardeşi William Jr.’dan aldığı haber ile dünyası başına yıkılır, hayatında en büyük desteği gördüğü annesi komaya girmiştir.

Annesinin komadan önceki son sözü hiç konuşmadığı oğlunun ismidir. Scully telefonla kardeşine ulaşınca annesi ile konuşmasını ister. Oğlunun sesini duyarak bir an kendine gelen Bayan Scully son nefesinde Mulder’a “Benim oğlumun adı da William’dı” der. William Scully’nin, Mulder’ın da babasının adı olduğu gibi evlatlık verdikleri oğullarının da adıdır. Scully iki travma ile birden baş etmeye çalışacaktır. Hem annesini kaybetmiş, hem de oğlunu kaybetmenin acısını tekrar yaşamıştır.

X-Files Home Again (3)

Hem doktor olmasında, hem FBI’a girmesinde onun arkasında olan annesi artık bu hayattan ayrılmıştır. Arkasında pek çok soru işareti bırakarak. “Sadece ona ufak bir kaç soru sormak istiyorum.” der Scully bu zamansız gidişin ardından. Scully aynı zamanda uğraştıkları davadan da etkilenerek William’ın kendileri hakkında ne düşündüğü bilememekten kaynaklı sorunlar yaşamaktadır. Ya oğlu da ailesinin kendisini evsizler gibi bir kenara attığını düşünmekte ise?

Scully son sahnede annesinin külleri ile otururken Mulder’a “Bütün gizemlerini çözerken hep yanında olacağım, seni asla yalnız bırakmayacağım” der. Biz de öyle umut eder ve son iki bölümü bekleriz.

Home Again 4 bölüm içinde en iyi bölüm olmasa da hem geçmişe verdiği referanslarla, hem de yaşattığı dram ile gene seriyi üst bir noktada tutmayı başarıyor. Ayrıca haftanın canavarı temasını da es geçmeyerek seyirciyi buradan vurmayı da ihmal etmiyor.

Bölüm özellikle ikinci defa evlatlık çocukları William’ı ön plana çıkararak sanki bize bir şeyler anlatmak ister gibi. 6. bölümün sonunda William ortaya çıkar mı bilinmez ancak çıkarsa büyük bir sürpriz olmayacağı da açık.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Boss (2011) 2 – Boss 1

Boss (2011)

Toz pembe hayalleri unutun! Bir politik drama olan Boss, Chicago
Netflix Türkiye Yapımlarındaki Sorun: Şahmaran 3 – Sahmaran 2023 4

Netflix Türkiye Yapımlarındaki Sorun: Şahmaran

Pek çok mitolojik hikayenin yurdu olan bu coğrafyanın sinemasının, bu