Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de 1 – Catlak Canan Atalay

Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de

18 Aralık 2021

Gösterildiği her festivalden ödüllerle dönen ve eleştirmenlerin övgülerini toplayan Fikret Reyhan filmi Çatlak, Türkiye’de ilk kez MUBI’de gösterime giriyor.

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Nizam Reyhan’ın üstlendiği film, 25 Aralık Cumartesi gününden itibaren MUBI ekranlarında olacak. Aynı gece ayrıca film ekibinin katılımı ve Muammer Brav’ın sunumuyla gerçekleşecek Çevrimiçi Gala da saat 20:00’den itibaren MUBI’nin YouTube kanalında canlı olarak izlenebilecek.

En son Malatya Film Festivali’nde En İyi Film seçilen ve En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin yanı sıra SİYAD En İyi Film Ödülü’nü de kazanan Çatlak, Ankara Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, SİYAD En İyi Film ödüllerini almış, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve FIPRESCI ödüllerinin sahibi olmuştu. Geçen yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüş ve beş kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de 2 – Catlak

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin, ödenmemiş bir borç üzerinden çatlayan ilişkilerini konu alan filmin oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, Türkiye’de ilk kez MUBI’de seyirciyle buluşuyor. Gösterildiği her festivalden ödüllerle dönen ve yılın en merak edilen filmlerinden birine dönüşen Çatlak, 25 Aralık Cumartesi günü MUBI’de gösterime girecek. Aynı gece ayrıca film ekibinin katılımı ve Muammer Brav’ın sunumuyla gerçekleşecek Çevrimiçi Gala da saat 20:00’den itibaren MUBI’nin YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak.

Ödenmemiş borcun yarattığı çatlak

Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de 3 – Catlak Hakan Emre Unal Gorkem Mertsoz Hakan Salinmis Suleyman Karaahmet

2017’de ödüllerle karşılanan Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın ikinci filmi de olan Çatlak, İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alıyor. Geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı tek bir günde anlatan filmin ansambl oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

25 Aralık’tan itibaren MUBI’de

Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de 4 – Catlak Tugce Yolcu Hakan Salinmis

Kurgusunu da Fikret Reyhan’ın yaptığı filmin görüntü yönetmenliğini Marton Miklauzic, yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve rengini Jano Fekete üstleniyor. Ragıp Türk’ün yürütücü yapımcılığı ve Seda Turan’ın uygulayıcı yapımcılığında gerçekleşen Çatlak, Türkiye’de ilk kez 25 Aralık 2021 tarihinden itibaren MUBI’de seyirciyle buluşuyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

ÇATLAK / FRACTURED

2020 / Türkiye / 82’
Renkli, DCP, 2:00, 5.1 Sound, Türkçe

 • 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ekim 2020
  Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
  * Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü
  * En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu)
 • 40. İstanbul Film Festivali, Temmuz 2021
  Ulusal Uzun Film Yarışması
  * En İyi Yönetmen Ödülü
  * En İyi Senaryo Ödülü
  * FIPRESCI Ödülü
 • 32. Ankara Film Festivali, Kasım 2021
  Ulusal Uzun Film Yarışması
  * En İyi Yönetmen Ödülü
  * SİYAD En İyi Film Ödülü
 • 10. Malatya Film Festivali, Aralık 2021
  Ulusal Uzun Film Yarışması
  * En İyi Film Ödülü
  * En İyi Senaryo Ödülü
  * En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Hakan Salınmış)
  * SİYAD En İyi Film Ödülü

Yazan ve Yöneten: Fikret Reyhan

Yapımcı: Nizam Reyhan
Yapım: FNR Film
Oyuncular: Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Süreyya Kilimci, Görkem Mertsöz, Süleyman Karaahmet, Tuğçe Yolcu, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu, Taha Bora Elkoca
Görüntü Yönetmeni: Marton Miklauzic
Sanat Yönetmeni: Meral Aktan
Kurgu: Fikret Reyhan
Yürütücü Yapımcı: Ragıp Türk
Uygulayıcı Yapımcı: Seda Turan
Yönetmen Yardımcısı: Serap Aydoğan
Ses Tasarımı ve Miksaj: Serdar Öngören
Renk: Jano Fekete
Cast Direktörü: Ezgi Baltaş

Göçmen işçi olarak İngiltere’de çalışan Fatih, arkadaşı Ayhan’dan Türkiye’deki ailesine göndermek üzere yüklü miktarda borç almıştır. Borç Fatih’in Türkiye’ye dönmesinden sonra da ödenmeyince Türkiye’ye gelen Ayhan, Fatih’in ailesini ziyaret eder ve parasını ister. Bu borcun talep edilmesi, aynı binada ve iç içe geçmiş ekonomik çıkarlarla yaşayan aile içinde bir fitili ateşler. Aile bireyleri arasında gizli kalmış tüm çatışmalar su yüzüne çıkar.

[/box]

Yılın Ödüllü Filmi Çatlak İlk Kez ve Sadece MUBI’de 5 – Fikret Reyhan Catlak Poster MUBI Versiyon

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sahipli, Masum Kadar Ses Getirir mi? 6 – 8210561

Sahipli, Masum Kadar Ses Getirir mi?

BluTv’nin ikinci özgün dizisi olarak karşımıza çıkan Sahipli, durağan başlayan
Türkiye Müzik Tarihinin Unutulmaz Dönemi: "93 Yazı" 7 – 93 Yazi Ahmet San

Türkiye Müzik Tarihinin Unutulmaz Dönemi: “93 Yazı”

93 Yazı, Türkiye’de 1992 yılında Bryan Adams ile başlayan ve