Şaka Değil, Darth Vader Ankara’da!

Darth Vader karakteri ile tanınan ünlü sinema oyuncusu Dave Prowse çizgi romanının tanıtımı için Ankara’ya geldi…

Star Wars serisinin ilk üç bölümünde Darth Vader karakterini canlandıran ünlü sinema oyuncusu Dave Prowse, sadece Türkiye’de yayınlanmak üzere özel olarak hazırlanan “Darth Vader” çizgi romanının tanıtımı için Ankara’ya geldi. Hayranlarına imza dağıtan Provse, serinin geleceği için yapılacak en iyi şeyin Star Wars’ı üç boyutlu çekmek olduğunu söyledi.

İmza gününde Star Wars tutkunları, Dave Prowse’den imza alabilmek için uzun bir kuyruk oluşturdu. Daha önce tatil için İstanbul’a geldiğini söyleyen Prowse, ilk kez geldiği Ankara’da kendisine gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Prowse, 9 bölüm olarak yazılan serinin çekimlerinde, mantık hatalarının yapıldığını anlatarak, “Serinin 1, 2 ve 3. bölümleri 4, 5 ve 6. bölümlere göre çok daha üstün bir teknolojiye sahipti. Bana göre bu bölümlerin daha önce çekilmesi gerekirdi. Harrison Ford, Carrie Fisher ve Mark Hamill’in de yaşlanmadan 7, 8 ve 9. bölümlerin çekilmesi gerekirdi” dedi. Serinin 7, 8 ve 9. bölümlerinin hiçbir zaman yapılmayacağını düşündüğünü söyleyen oyuncu, Star Wars’ın geleceği için bundan sonraki bölümlerin üç boyutlu olarak çekilmesi gerektiğini aktardı.

Kariyeri açısından dönüm noktasının yönetmenliğini Stenly Kubrick’in üstlendiği “A Clockwork Orange” filmi olduğunu söyleyen Dave Prowse, Star Wars serisi sayesinde bir çok sosyal sorumluluk projesine dahil olduğunu anlattı.

İmza gününde ilgi çeken bir diğer isim de ABD Büyükelçiliği’nde tercüman olarak görev yapan Iain Maynard oldu. Clone Wars dizisindeki General Kenoby kostümüyle etkinliğe katılan Maynard, büyük ilgi gördü.

Dünya genelinde Star Wars hayranlarının oluşturduğu Rebellegion topluluğunun kostümler giyerek çeşitli etkinlikler düzenlediğini ve bu topluluğun Türkiye ayağını oluşturmaya çalıştığını anlatan Maynard, şöyle konuştu; “Türkiye’deki Star Wars hayranları daha çok internet tabanlı. Kostümler giyerek çeşitli etkinlikler düzenlemiyor. Ben böyle bir grup oluşturmaya çalışıyorum. Topluluğun resmi olabilmesi için en az beş kişi olması gerekiyor. Resmi olduğumuzda Lösev, Mehmetçik Vakfı gibi dernekler yararına etkinlikler düzenleyebiliriz.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir