Librianna, Bitch of the Black Sea (1981)

Enfes B film posterleri veren, hem de yüksek çözünürlükte, Wrong Side of the Art sitesini çok seviyorum. Sıklıkla güncellenen bu siteye her gün bir kaç kez göz atmazsam işim rast gitmiyor bile diyebilirim. Aslında hepsi tek tek paylaşılacak olağanüstü afişler sunuyorlar ama bir tanesi geçenlerde özellikle dikkatimi çekti; Librianna, Bitch of the Black Sea… Türkçe meali ile; Librianna, Karadenizin Orospusu!

Sözüm ona, bu film Komünist Rusya’da çekilmiş ilk erotik film! Tabi yerseniz… Afişin altında Yönetmen kısmına baktığınızda ise “Rusya gizli yeraltı teşkilatı üyeleri…” gibi bir ibare var. Anlaşılan o ki bu Erotizm sevdalısı Ruslar Komünizm karşıtı bir örgütlenme yerine vermişler kendilerini sevişmeye! Oynayanların isimleri de epey ilginç. Pezda Vanutcka ve Vladick Gaydoy… Kolpa olur da bu kadar da olmaz diyor insan. Rusça’ya uysun diye uydurulmuş saçmasapan isimler olduğu çok belli! Biraz aradıktan sonra filmi IMDB üzerinde değil ama B filmlerinin hazine sandığı sayılan Cinemageddon’da buldum: http://cinemageddon.org/details.php?id=51858

CG’de filmin yapımcılarının bazı görüşlerine de yer vermişler… İşte politik zorluklar yüzünden filmi Seattle’da kurgulamışlar da, gizlice Rusya’ya gitmişler falan filan… Burada verilen “Trene bindik Seattle’dan Rusya’ya gittik…” beyanatı zaten okkalı bir “yuh!” haketmişken abiler frene basmadan devam ediyorlar… Çok eğitici bir film çektiklerinden, Librianna’yı Rus hapishanelerinde nasıl bulduklarından dem vuruyorlar. Sonunda da her kötü film yapımcısının en saçma beyanatını veriyorlar: Bu belki de yapılmış en iyi filmdir! (Bak sen!)

İndirip biraz izleyince farkettim ki  Deep Throat’la başlayan Porno çılgınlığında çekilmiş sıradan bir yapım. Rusya ile ilgili bazı stok görüntülerin araya serpiştirilmesi ve bir kaç hard sevişmeden ibaret… Finale yakın Teddy Bear kostümlü bir erkekle Librianna’nın sevişme sahnesi ise kesinlikle filmin en eğlenceli kısmı…

Ama afişiyle çok dikkat çekiyor ve bir zamanların sinemasal kandırmacalarına çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Yakın bir zamanda da içinde Bruce Lee olmayan Lee filmlerine afişler bazında değinmek gerek. 70’ler, 80’ler güzel zamanlar…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

5 Yorumlar

  1. videodreamproject

    ahahah! süpermiş!
    ne güzelde anlatmışsın vallahi! Murat :)

  2. Poster harika! Abi bahsettiğin ‘wrongsideoftheart’ sitesi başlı başına bir olay gerçekten. Müthiş keyif alıyorum ben de. Hatta tek başına bir bölüm açılarak sırf o siteden alınma afişler yayınlanabilir ara ara..

  3. İzleyesim geldi, indiriyorum :)

  4. bu cinemageddon’a arkadan dolaşma şansı filan yok mudur? söylediniz, merak ettirdiniz ama 30 dkda bir silinen üyeliklerle boşluğu kovalamak mıdır olay, yoksa?

  5. süper süper :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: