2014'ün En İyi Soundtrack Albümleri 1 – under the skin soundtrack

2014’ün En İyi Soundtrack Albümleri

13 Ocak 2015

Soundtracks

The Grand Budapest Hotel 

Daha önce Wes Anderson’ın Fantastic Mr. Fox ve Moonrise Kingdom filmlerinde de pek çok başarılı şarkıya imza atan Fransız besteci Alexandre Desplat, bu kez Osipov State Russian Folk Orkestrası ile birlikte kaydettiği müziklerle, filmin o muhteşem atmosferini daha da yukarılara çıkarıyor. Baştan sona dinlemesi oldukça keyifli olan albümde Vivaldi ve Rus folk müziği bir parça daha ön planda. 

Guardians Of The Galaxy 

Toplama soundtrackler candır diyenler için Guardians of The Galaxy soundtrack’i adeta bir nimet niteliğinde. Hatta albüm, kimilerine göre filmin bile ötesine geçmiş durumda. Blue Swede’den David Bowie’ye kadar uzanan mükemmel bir karışık kaset tadında.

http://www.youtube.com/watch?v=tlU5xmKDLFI

Whiplash 

29 yaşındaki Amerikalı yönetmen Damien Chazelle’in Whiplash filmiyle ilk önce Film Ekimi ile tanışma fırsatı bulmuştuk. Oldukça zorlu ve gerilimli bir başarı öyküsünün anlatıldığı film, 40’lı ve 50’li yılların o muhteşem caz soundunu geri getiriyor ve senenin en iyi albümlerinden biri hayat buluyor.

 The Guest 

Geçen senenin başarılı retro soundtrack’ine sahip Warm Bodies’den sonra, bu senenin en iyi retro soundtrack’i hiç kuşkusuz The Guest filmine ait. Albümde Clan Xymox’tan Sisters of Mercy’ye kadar pek çok 80’ler grubu yer alıyor.

Interstellar 

Yılın en etkileyici filmlerinden birine imza atan Christopher Nolan, bizleri yarattığı atmosferle her ne kadar etkilese de, o heyecanı ve gizemi daha derinden hissetmemizi sağlayan asıl isim, hiç kuşkusuz filmin müziklerinde imzası olan Hans Zimmer. Zimmer’ın etkileyici müziklerini kaydetmek için tam 34 yaylı, 24 nefesli saz ile dört piyano ve 60 kişilik bir koro bir araya gelmiş ve her zaman olduğu gibi ortaya mükemmel bir iş çıkmış.

 Only Lovers Left Alive 

Jim Jarmusch’un herkesi etkileyen vampir filmi Only Lovers Left Alive 2013 yapımı olabilir belki ama soundtrack albümü 2014’te çıktı. Hollandalı Jozef Van Wissem ile, üç kişiden oluşan marjinal rock grubu Sqürl’ün müzikleri, Amerikan filmlerinde duyulan alışılagelmiş tınılardan oldukça farklı.

The Theory of Everything – Jóhann Jóhannsson 

James Marsh’ın yönettiği ve Stephen Hawking’in hayatını anlatan filmin soundtrack albümü de bir o kadar etkileyici.

 Under The Skin 

Filmde Scarlett Johansson ne kadar çekici ve çarpıcıysa, en gizemli sahnelerde kulağımıza çalınan parçalar da en az onun kadar dikkat çekici.

 Inherent Vice 

Paul Thomas Anderson, Thomas Pynchon’ın romanından uyarlanan Inherent Vice’da, daha önce The Master ve There Will Be Blood’da da birlikte çalıştığı Jonny Greenwood ile çalışarak ne kadar doğru bir karar verdiğini bizlere kanıtlıyor. Çünkü ortaya çıkan parçalar gerçekten de mükemmel.

 I Origins 

Film Ekimi sayesinde tanıştığımız bir başka film de Mike Cahill’in yönettiği I Origins. Will Bates ve Phil Mossman’ın iş birliği ile ortaya çıkan müzikler, filmin fütüristik atmosferini sonuna kadar destekliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=b14x96mkNzo

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

1 Comment

  1. Listemin başına hiç kimse kusura bakmasın ama Whiplash yazarım bana cazı bile sevdirdi. Guardians Of The Galaxy işte aradığınız karışık adeta harmanlanmış bir soundtrack albümü.Filmi izlerken mi daha keyif aldım yoksa müziklerinin dinlerken mi karar veremiyorum. 3.sıraya Interstellar yazarım çünkü Hans Zimmer gibi büyük ustanın etkisi bize uzayın derinliklerinde olma hissi veren muhteşem müzikler film ile o kadar paralel şekilde ilerlemiş ki kendinizi filmin içinde bir karakter gibi hissettiriyor.Not: Ses sisteminizin bassını sonuna kadar açın ve kendinizi bırakın

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Afrodizyak Etkisi Yaratan Soundtrack’ler 2 – Dokuz buçuk hafta

Top 10: Afrodizyak Etkisi Yaratan Soundtrack’ler

Öteki Sinema yazarı Semra Doll'dan yine harika bir liste: Top
Armageddon: Uzaydan Gelen Serseri Mayın 3 – maxresdefault

Armageddon: Uzaydan Gelen Serseri Mayın

Armageddon; yeni nesile Aerosmith, Journey, ZZ Top, Bob Seger ve