Ghostbusters 2 Soundtrack 1 – ghostbusters6

Ghostbusters 2 Soundtrack

1 Şubat 2015

Hayaletlerle Dolu Bir Filmde Ancak Bu Kadar Güzel Şarkılar Bir Araya Gelebilirdi! 

Hangi çocuk için özel değildir ki Hayalet Avcıları? Önce filmleri ile hayatımıza girdiler, daha sonra iki farklı formatta çizgi serileri ile çocukluğumuzun unutulmaz parçalarından birisi oldular. Araçlarının o unutulmaz sireni, beraberindeki Ray Parker, Jr.’ın yorumu ile Ghostbusters şarkısı hala çoğumuzun ezberindedir.  

Bilirsiniz 80’ler ve 90’lar film müzikleri o dönemin jenerasyonu için önemlidir. Çünkü o dönemde imkanlar kısıtlı, istediğiniz şarkıyı pat diye bulamıyorsunuz ya da sevdiğiniz bir video klibi elinizin altında her daim döndüremiyorsunuz. Bir internet,  Youtube yok ki istediğiniz şarkıyı video klibi açın döndürün alabildiğine saatlerce… O yüzden o dönemde bu tarz film müziklerinin daha akılda kalıcı ve daha etkili olduğuna inanıyorum. Çünkü anca televizyonda izleyebildiğimiz/dinleyebildiğimiz bu efsane film müzik kliplerini duyduğumuz anda televizyon karşısına heyecanla koşarak geçiyorduk. Ghostbusters 2’de işte öyle dolu ve heyecan veren bir soundtrack… Başrollerinde dönemin efsane isimleri Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis ve Ernie Hadson’ın olduğu bu eğlenceli filmin soundtracki adeta filmi tamamlar nitelite bir o kadar eğlenceli. Şimdi bakalım bu güzelim nostaljik filmin soundtrackinde kimler varmış…

İlk filmin soundtrackinden hiçte aşağı kalır yanı olmayan soundtrack albümde giriş parçası Bobby Brown’dan geliyor. ‘On Our Own’ adlı parça hareketli temposu ve müthiş back vokalleri ile harika bir giriş yapıyor.

İkinci şarkı yine tempoyu düşürmeyen dönemin siyahi genç topluluklarından New Edition yorumu ‘Supernatural’ oluyor. Kulağımızdaki tını sanki 80’lerde bir Backstreet Boys dinliyormuşuz hissi uyandırıyor. Ardından R&B/Funk sanatçısı James “J.T.” Taylor’dan The Promised Land geliyor… Oldukça tatlı bir parça The Promised Land.. Zamanın ünlü müzisyenlerinden Taylor’ı Kool & the Gang grubundan hatırlamak mümkün. Kendisi hem grupla hem de solo kariyeriyle pek çok başarılı işlere imza atmıştır. Bununla beraber Kool & the Gang’i Pulp Fiction soundtrackten de hatırlayabilirsiniz. (o pek gaz Jungle Boogie şarkısını unutmak ne mümkün)

Dördüncü parça yine Bobby Brown’dan geliyor. ‘We’re Back’ filmin de temasına uygun bir şarkı. Hip-Hop altyapısı ile hareketli ve enerjik bir parça. Bobby Brown yukarıda sözünü ettiğimiz 80’lerin siyahi boyband gruplarından New Edition’dan ayrılarak kendi yolunu çizmiş ve başarılı işlere imza atmış bir rapçi. Bu detayı da ufak bir çentik ile belirttikten sonra beşinci parçaya geçiyoruz. Beşinci parça da yine zamanın önde gelen hip hop isimlerinden Doug E. Fresh & The Get Fresh Crew tarafından seslendirilen ‘Spirit’ oluyor. Spirit, yine albümün genel konseptine uygun olarak hip hop ve rap tınılarını içeriyor. Doug E. Fresh de zamanın önde gelen rap yıldızlarından birisi olarak başarılı bir şarkı ile albümdeki yerini almış oluyor.

Altıncı parça ise direkt olarak film için yapılmış tematik şarkı ‘Ghostbusters’ oluyor. 80’li yılların fırtına gibi esen hip hop grubu Run-DMC’nin seslendirdiği parça her ne kadar Ray Parker, Jr.’ın ‘Ghostbusters’ yorumu kadar olmasa da filmde de duyduğumuz güzel bir parça olarak yerini alıyor. Ve akabinde özellikle Tim Burton filmlerinde duymaya alışık olduğumuz müzikleri ile adını tarihe yazdırmış ünlü müzik kompozitörlerinden Danny Elfman’ın üyesi olduğu Oingo Boingo grubundan ‘Flesh ‘N Blood’ geliyor. Kim derdi ki Ghostbusters sountrackinde dinleyeceğimiz bu adam, ileride en büyük ve tanınmış film müzik kompozitörlerinden biri olacak! Flesh ‘N Blood içerisinde new wave ve rock ögeleri barındıran slow bir şarkı denebilir. Bu şarkı ile Danny Elfman’ın ne kadar güzel bir sesi olduğuna da tanık olacaksınız.

Sekizinci parça bir Elton John Parçası olan ‘Love is a Cannibal’ oluyor. Efsane şarkıcı Elton John’un bu pek eğlenceli şarkısından sonra efsane grup Eagles’ın kurucu ismi Glenn Frey’den ‘Flip City’ geliyor… Albümdeki favorilerimden olan bu parça özellikle filmin en can alıcı sahnelerinden birinde (hayaletlerin ortaya çıkıp şehri ele geçirmeye başlaması) çalması ile bende derin izler bırakmıştır. Son parça ise La Bamba filminden hatırlayacağımız Amerikalı R&B sanatçısı Howard Huntsberry’den geliyor. ‘Higher and Higher’ isimli parça, özellikle filmde Hayalet Avcıları’nın Özgürlük Heykeli ile New York sokaklarında dolanırken çalan, Bill Murray’ın de eşlik ettiği şarkı olarak hafızalara kazınıyor.

Son söz olarak Ghostbusters II soundtrack, sizleri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak. Bu toplama albüm aamanın akla kazınan ünlü R&B, Hip-Hop ve pop yıldızlarına uzanıyor ve sizleri en az filmi kadar eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Keyifli dinlemeler!

Egemen Tokatlıoğlu

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mad Max: Fury Road Soundtrack 2 – 10636937 661847177254140 3001186770164503894 o

Mad Max: Fury Road Soundtrack

Mad Max’i izleyip de herhalde Immortan Joe’nun savaş kafilesi arasındaki
2014'ün En İyi Soundtrack Albümleri 3 – under the skin soundtrack

2014’ün En İyi Soundtrack Albümleri

Begüm Özdemir'den kulaklarınızın pasını silecek bir 2014'ün En İyi Soundtrack