8. Datça Altın Badem Film Festivali Notları

9 Eylül 2013

3-5 Eylül tarihleri arasında, bu yıl sekizincisi düzenlenen Datça Altın Badem Film Festivali Datçalılara, üç gün boyunca Yeşilçam yıldızlarıyla dopdolu bir festival deneyimi yaşattı. Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Filiz Akın, Nuri Alço ve daha nice yıldızı ağırlayan festival, düzenlenen etkinliklerle de Datça halkına sinema ve müzik ziyafeti verdi.

8. Datça Altın Badem Afiş-Yatay

3 Eylül Salı günü, basın ve festival yıldızlarını bir araya getiren kokteyl ile başlayan festival, yapılan keyifli sohbetlerden sonra amfi tiyatroda açılış gecesiyle devam etti. Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın konuşmasının ardından, Gani Müjde’ye emek ödülü verildi. Suzan Avcı, rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı için, çektiği bir video ile Datçalılara, bir sonraki sene buluşma sözü verirken, daha sonra geceye adını veren Cüneyt Arkın’a onur ödülü takdim edildi. Ödülünü Filiz Akın’dan alan Cüneyt Arkın’ın, oğulları ve Yılmaz Köksal ile sohbetleri ise epey eğlenceli anlara sahne oldu. Gecenin en ilginç anı ise kuşkusuz, Mustafa Alabora’nın adı duyurulduğu zaman “her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarının atılmasıydı. Kısa süreli yaşanan bu olaydan sonra, açılış gecesi Ferhat Göçer konseri ve film gösterimiyle devam etti.

Çarşamba günü, Filiz Akın’ın imza günü ve Türk sinemasının küçük hanımefendisi Belgin Doruk adına düzenlenen anma gecesiyle devam etti. Nuri Alço, Şemsi İnkaya, Yusuf Sezgin ve Yılmaz Köksal’ın 50. Yıl ödülü aldıkları gecede onur ödülünü ise Türkan Şoray’dan Belgin Doruk adına oğlu Aydın Birsel aldı. Suna Selen ile birlikte, Belgin Doruk’la yaşadıkları anıları anlatan Türkan Şoray, kendisine ne kadar hayran olduğunu söyleme fırsatı bulamadığı için de ne kadar pişman ve üzgün olduğunu itiraf etti. Epey duygusal anlara sahne olan bu ikinci festival günü, Göksel’in keyifli şarkıları ile sona erdi.

resim050

Datça Film festivalinin son günü ise Türkan Şoray’ın imza günü ve yönetmen Ziya Öztan’a verilen onur ödülüyle devam etti. Ancak Mustafa Alabora’ya verilen Şükran ödülü sırasında yeniden, festivalin ilk gününe benzer bir olay yaşandı. Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım ve Mehmet Ayvalıtaş’ın isimlerinin yazılı olduğu bir pankart açan kişiye daha sonra güvenlik güçlerince müdahale edilse de, slogan atılmasına engel olunamadı. Ben de buradan kendi adıma, duyarlı Datça halkına teşekkür ediyorum. Belki yeri değildi ama ancak böyle yaşatabiliriz unutturulmaya çalışılan o isimleri…

Festivalin son gününde yaşanan bu olaydan sonra, Belgesel Film Yarışması’nda ödül alan filmler açıklandı ve ödülleri takdim edildi. Birinci olan Sadık belgeseliyle Cengiz Cantez ve Burcu Ayşe Esenç, ikinci olan Bosna’da Gönlüm Sonbahar isimli belgeseliyle Onur Gök, üçüncü olan Yaşam Maragozu ile de Deniz Koçak para ödüllerinin sahibi oldular. Ayrıca Suna Selen’e emek ödülü verildiği kapanış gecesi Selda Bağcan konseri ve Ziya Öztan’ın Cumhuriyet filmiyle sona erdi.

resim028-1024x741

Dar bütçeli bir festival olmasına karşın, konuklarını en iyi şekilde ağırlayan ve Datçalılarla birçok değerli sanatçıyı bir araya getiren Datça Altın Badem Film Festivali’nin, biraz daha sinemayla dolu bir festival olabildiği takdirde çok daha güzel bir etkinlik olacağını düşünüyorum. Bu haliyle bile oldukça keyifli ve eğlenceli geçen festivalin, desteklenmesi ve devam edebilmesi ümidiyle… Yeni festivallerde ve yeni izlenimlerde buluşmak üzere…

blank

Başak Bıçak

1987 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Bilhassa Fransız Devrimi olmak üzere Avrupa Tarihi üzerine uzmanlaştı.

Sinema özel tutkusu ve 2012 yılından bu yana filmler üzerine yazılar yazıyor. Akşam Gazetesi, Film Arası Dergisi ve Cinedergi yazarı... Dans, seyahat, fotoğraf ve şarap meraklısı...

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sydney Fantastic Planet Bilim Kurgu ve Fantezi Film Festivali Günlüğü 1 – IMG 04461

Sydney Fantastic Planet Bilim Kurgu ve Fantezi Film Festivali Günlüğü

Festival organizatörleri bu sene ikinci festivalleri olan Sydney Fantastic Planet
A Night of Horror vs Fantastic Planet 2013 2 – A Night of Horror vs Fantastic Planet 2013

A Night of Horror vs Fantastic Planet 2013

Can Yalçınkaya, Avustralya'dan bildiriyor! Yeni bir festival günlüğü: A Night