8 Klişe ile Amerikan Filmlerinde Evlilik Müessesesi

6. Evde Kavga Edeceğimize Gidelim Terapistin Ofisinde Edelim

hope-springs-2012
Hope Springs (2012)

Genelde “çocukları gönderdim konuşmamız lazım” olayının artık işe yaramadığı çiftlerin yaptığı eylem olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu klişemizde çiftimiz artık bir türlü konuşamamakta, ne zaman konuşmaya kalksalar kavga etmekte ve taraflardan biri derhal ortamı terk etmektedir. Bu nedenle dahiyane bir plan yaparlar ve “evde edeceğimiz kavgayı gidelim de bir evlilik terapistinin ofisinde edelim” derler, “ne de olsa orta-üst sınıftan kültürlü bir aileyiz ve iyi kazanıyoruz, neden terapistimizi zengin etmiyoruz” diye düşünürler.

Böyle ifade ettim diye evlilik terapisine karşı olduğum zannedilmesin. Elbette öyle bir şey yok. Ancak şu da bir gerçek ki; bu Amerikan film klişesine tanık olduğumuz sahnelerde problemlerine çözüm bulabilen çok az çift görüyoruz. Çünkü terapist öylece duruyor. Eminim terapistlerin çok enteresanlı yöntemleri vardır, öfkeyi serbest bıraktıyorlardır filan fişmekan. Lakin Amerikan filmlerindeki terapistler bana daha çok iki insanın kavgalarını izlemekten keyif alan psikopatlar gibi görünüyorlar.

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

blank
Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir