8 Klişe ile Amerikan Filmlerinde Evlilik Müessesesi

5. Woody Allen-vari Filmlerdeki Aşşırı İletişimden Arası Bozulan Çift Klişesi

Annie Hall (1977)
Annie Hall (1977)

Amerikan filmlerinde, ikinci ve altıncı maddede görülen ve neredeyse hiç iletişim kuramayan ailenin tam zıttı, “ilişki komedisi” gibi özel bir tür yaratmış Woody Allen ve onun sinemasına benzer pek çok filmde mevcut. Artık onlarca, belki yüzlercesini gördüğümüz bu klişe çiftin problemi de aslında bir anlamda “iletişim”dir. Lakin bu çiftler öylesine fazla iletişim halindedirler ki, bu yüksek dozda kurulan iletişim ilişkilerini bozmaktadır. Çünkü filmin derdi de budur zaten; bazı durumlarda iletişimin bile yeterli olmadığını göstermek. Ama biliyoruz ki bir tespit, klişeleşme sürecinde özünü yitirebiliyor.

Woody Allen sinemasının etkileriyle yaratılan bu klişe ile artık Amerikan filmlerinde çok fazla iletişim halinde gibi görünen çiftlerin aslen çok uzak olduğu bir tablo görüyoruz. Klişe bize “nerede çok ve süper gibi görünen bol iletişimli bir evli çift varsa, orada aslında hiçbir şey yoktur” demektedir. Kanımca en yanlış klişeleşmiş evlilik klişesi de budur, lakin klişe klişedir.

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.