8 Klişe ile Amerikan Filmlerinde Evlilik Müessesesi

7. Büyük ve Sorunlu Aile Klişesi

This Is Where I Leave You (2014)
This Is Where I Leave You (2014)

Amerikan filmleri bize hiçbir şey öğretmediyse bile, Amerikalıların büyük aile olmaktan büyük keyif aldıklarını ve her büyük ailenin problemlerini normal zamanlarda değil de özellikle bayramlar ve özel günlerde halletmeyi sevdiğini öğretti.

Birbirinden farklı zevklere, mesleklere, gelir ve kültür düzeylerine sahip 4-5 çocuklu bir ailenin bir araya geldiği yılbaşlarında muhakkak kavga çıkar bilirsiniz. “Bu Noel napıyorsunuz Mary?” sorusuna “Valla Nancy’ciğim bu Noel’de de gene 5 çocuğumu çağırdım, bir araya gelip kavga etmeyi ve hemen yeni yıldan önce barışıp büyük aile olmanın tadına varmayı düşünüyoruz” diye cevap veren büyükanneli filmlerdir bunlar. Önce güler, sonra ağlar, sonra tekrar güler ve finalde de ağlarken güleriz. Sokaklarda kar vardır ve şömineli salonda çok şeyler muhakkak yeşil ve kırmızıdır. Evet…

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.