"Keşke İzlemeseydim" Dedirten 5 Festival Filmi 1 –

“Keşke İzlemeseydim” Dedirten 5 Festival Filmi

20 Nisan 2015

posters0024. The Good Lie (2014)

The Good Lie, Monsieur Lazhar ile 2012 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday olan Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau’nun, Amerika açılımında ikinci halka…

Adından da anlaşılacağı üzere “iyi bir yalan” üzerine yerleştirilmiş bir senaryo ile Amerikan güzellemesi yapan Falardeau, Sudan’da yaşanan acıları ve mültecilerin Amerika’daki durumunu kendi çıkarlarına alet ederek olağanın çok dışında bir tablo çizmiş.

Sudan’da yaşanan iç savaş sebebiyle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan dört gencin, Amerika’ya yerleşme süreçlerini anlatırken Amerikan devletinin yardımsever, mülteci dostu hallerinin yanı sıra, tüm Amerikalıların oryantalizmden ve ırkçılıktan fersah fersah uzak bir tavırla bu gençlere kol kanat germeleri Kanadalı yönetmenin yarattığı ütopik dünyanın bir ürünü olsa gerek.

The-Good-Lie-3

Birleşik Devletlerin bölgedeki politikaları göz önünde bulundurulduğunda, bir aklama ve hatta yaranma projesi olduğu her halinden belli olan The Good Lie’ın, bu devirde hala Amerikan Rüyası’nı desteklemesine şaşırmamak elde değil. Fakat filmin Amerikalı Senaristler Birliği’nden ve ülkedeki diğer festivallerden ödül alması da yönetmenin amacına ulaştığını kanıtlıyor. Özetle The Good Lie, eli yüzü düzgün bir film olarak kabul edilebilecekken emperyalist propagandadan öteye geçemediği için samimiyetsiz bir yapım haline dönüşüyor.

blank

Başak Bıçak

1987 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Bilhassa Fransız Devrimi olmak üzere Avrupa Tarihi üzerine uzmanlaştı.

Sinema özel tutkusu ve 2012 yılından bu yana filmler üzerine yazılar yazıyor. Akşam Gazetesi, Film Arası Dergisi ve Cinedergi yazarı... Dans, seyahat, fotoğraf ve şarap meraklısı...

2 Comments

  1. Acaba Thomas Pynchon’ın “Inherent Vice” romanını okudunuz mu?
    Başka sorum yok.
    Teşekkürler.

  2. Romanı okumayan biri olarak Inherent Vice, beklentimin altında ilerleyen hikayesi ile, görüntüsü güzel bir yemek gibi lakin ne tuzu yerinde ne de tadı.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Modern Zamanların Öncü Korku Filmleri (2009-2015) 2 – Modern Zamanların Öncü Korku Filmleri

Modern Zamanların Öncü Korku Filmleri (2009-2015)

Korku sinemasının değişmekte (ve belki de dönüşmekte) olan yeni yüzünü
Çocukken İzleyip Çok Sevdiğimiz 50 Film Vol. 2 3 – vol2

Çocukken İzleyip Çok Sevdiğimiz 50 Film Vol. 2

Öteki Sinema yazarlarının çocukken izleyip çok sevdiği 50 film listeleri