Another (2012)

18 Ekim 2012

Another (2012) 1 – Another anime posterAnimesever olarak iyi korku gerilim türü anime yapılamamasından şikayetçiyim. Evet güzel bilim kurgu örnekleri görüyoruz çoğunlukla ama korku gerilim türünde hep bir boşluk var. Korku öğeleri içeren vampirli, zombili zilyon tane anime olsa da çoğu eğlencelik üretilmiş işler. Hayalet hikayeleri ile dolu Japon anlatı kültürünü, J-horror’ı hakkı ile temsil edecek anime sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez.

Another ise tam da J-horror dediğimiz Japon menşeli korku türünün peşinden giden bir anime. Kurduğu atmosferin arkasında duran ve kendini ciddiye alan bir dizi. Genellikle Japon korkularından aşina olduğumuz lanet ve liseli gençlik öğelerini birleştirerek seyirciyi hikayenin akışına bırakıyor.

“Yirmi altı yıl önce, üçüncü sınıfta Misaki adında çok çalışkan bir kız varmış. Bütün öğretmenleri, arkadaşları onu çok severmiş. Ancak bir gün bu kız bir kaza geçirmiş ve ölmüş. Arkadaşları bu kötü olaya inanamamış. Biri parmağı ile Misaki’nin boş sırasını göstererek “O ölmedi işte orada oturuyor!” diye bağırmış. Ondan sonra herkes onun ölmediğine inanmış ve sanki o yaşıyormuş gibi hayatlarına devam etmişler. Mezuniyet günü geldiğinde ona da bir sandalye ayarlanmış. Toplu mezunlar çekiminden sonra fotoğrafa bir bakmışlar ki boş olan koltukta onun sureti görünüyor. Ama bütün hikaye bu değil, asıl sonrası…”

Another (2012) 2 – Another old class

Böyle bir hikaye anlatımı ile başlıyor Another, daha sonra Kōichi Sasakibara’nın anneannesi, dedesi ve teyzesi ile yaşamaya başlayacağı kasabaya gidiyoruz. Kōichi daha ilk günden hastaneye yatıyor ve orada Japon korkularından alışık olduğumuz üzere asansörde arkasında sessizce duran tek gözü bantlı gizemli bir kızla karşılaşıyor. Kızın kıyafetinden yeni okulundan olduğunu anlıyor ve isminin Mei Misaki olduğunu öğreniyor. İyileşmeye başlayınca yeni sınıfına katılıyor ancak ortamdaki huzursuzluk Kōichi’yi araştırmaya itiyor. Öncelikle tüm sınıfın görmemezlikten geldiği Mei ile yakınlık kurmaya başlaması sınıfın onu daha da dışlamasına yol açıyor.

Kōichi’nin sınıfa girmesi ile garip kazalar sonucu sınıf arkadaşları tek tek ölmeye başlıyor. Sınıftaki bu karanlık atmosfer Kōichi’yi Mei’yi takip etmeye iterken sınıfın karanlık geçmişini de araştırmasına neden oluyor.

Şimdilik 12 bölüm ve Mei’nin geçmişini anlatan bir OVA’dan oluşan Another, Omen’den (1976) özellikle etkilenmiş, bazı sahnelerde bire bir ölüm şekillerine gönderme yapan ama aynı zamanda konu olarak da Final Destination’a (2000) yakın bir yapım.

Ölümü yenmeye çalışan karakterlerin ruh hali iyi yansıtılmış. Gerilimin dozu özellikle ana konu çözülene kadar ve bildiklerimiz tersyüz olana kadar çok iyi, ancak son bölümlerde gizem hakkında açıklamalar yapıldıktan sonra biraz sarkmaya başlıyor. Gene de birkaç sürpriz sunmayı yine de başarıyor.

Another (2012) 3 – another orta

Hikayeyi ana kahraman Kōichi’nin gözünden izlesek de dizinin sürükleyen karakteri Mei Misaki. Kızın hem sınıfta yok sayılan varlığı (ilginç bir tamlama oldu), hem de Kōichi ile başlı başına diziden daha bile ürkütücü olan kukla dükkanında yaptığı diyaloglar, Another’ı J-horror türünde bir fenomene dönüştürebilecek sekanslar içeriyor. Huzur veren sesinden, gizemli bakışlarına ve derin mutsuzluğuna kadar her şeyi ile Mei Misaki’ye hayran kalmamak elde değil.

Seride en çok hoşuma giden ise her animede gözümüze sokulan sulu bir karakter bulunması sorununun Another’da minimuma indirilmiş olması. Evet gene ara sıra birkaç saçma laf eden bir karakter mevcut, ancak o da liseli ergen kontenjanından dahil olduğu düşünülerek çok da göze batmıyor. Diğer karakterler ise zaten her an ölümle burun buruna yaşadıklarının farkında olarak olaylara ciddiyetle ve bazen de psikopatça yaklaşıyorlar.

İnternette dizi hakkında okuduğum yorumlarda lanetin nedenlerinin işlenmemesi bir eksiklik olarak anlatılmış genelde. Oysa ki lanetin nedeni çok belli ve biraz Final Destination’a aşina iseniz azrail ile oyun oynanmaması gerektiğini bilirsiniz. Another’ın tadını kaçırmamak için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum bu konuda.

Hem korku türü meraklılarına hem de ciddi animeseverlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir anime Another. İkinci sezonu için de çalışmalar olduğu söyleniyor. Merakla bekliyorum…

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Walking Dead 6. Sezon Açılış Bölümü: ‘First Time Again’ 4 – walking dead3

The Walking Dead 6. Sezon Açılış Bölümü: ‘First Time Again’

The Walking Dead kaldığı yerden devam ediyor. 5. Sezon’da Rick
Şahane Bir The Flash Bölümü İzledik: 1x10 Revenge of the Rogues 5 – The Flash AirunGarky.com 1x10 17

Şahane Bir The Flash Bölümü İzledik: 1×10 Revenge of the Rogues

Flash, tabir-i caizse ilk defa kamuya açıldı ve bunun sonucunda