Mitolojiye Giriş: Clash of the Gods (2009) 1 – hercules god 1

Mitolojiye Giriş: Clash of the Gods (2009)

23 Haziran 2013

“Biz hep belgesel izleriz yaa” diyenlerden olmamışımdır hiç bir zaman. Az ve öz belgesel izlerim fakat her izleyişimde çok keyif alır, çok mutlu olurum. Oturduğun yerden beyne bilgi girişi çok güzel… Bir ülke belgeselinde daha önce adını bile duymadığım kentlerin insanlarını görmek, ekonomi-politik ile ilgili belgesellerle dünyada büyük çarkların nasıl çalıştığını anlamak, uzay ile ilgili bir belgeselde milyonlarca ışık yılı mesafedeki olayların bizim şu anımıza etkilerini hissetmek beni daima heyecanlandırmıştır.

hercules-god-1

BBC imzası taşımayan belgesellere biraz şüpheyle yaklaşıyorum. Özellikle son dönemdeki belgeselleriyle bu işin nasıl yapılması gerektiğini tüm dünyaya gösterdikten sonra, benim de belgesellerdeki beklentilerim farklılaştı açıkçası. Uzmanlık alanı tarihi konular olan History Channel, 2009 yapımı Clash of the Gods isimli seriyle belgesel dünyasında kendilerinin de hala söz sahibi olduklarını hatırlatıyorlar bizlere. Yeryüzündeki çeşitli mitolojik efsanelerin ve hayali dünya hikayelerinin incelendiği seri, özellikle yunan mitolojisi ile ilgili bölümleriyle dikkat çekiyor.

Clash of the Gods

Dünyada sadece belirli sayıda hikaye olduğu ve bildiğimiz, duyduğumuz her hikayenin birbirleriyle ortak temellere dayandığı çok uzun zamandır söyleniyor. Bu hikayelerin en eskileri olan mitolojiyi bilmek hayatı ve olayları anlamlandırırken çok işimize yarayabiliyor. Hint ve Yunan mitolojilerini öğrenmeyi uzun zamandır çok isteyen fakat ağdalı bir dille yazılmış karışık kitaplarla boğuşup konuya ilgisini kaybetmek istemeyen ben için, Clash of the Gods’ı izlemek çok daha keyifliydi.

Zeus, Herkül, Hades, Minotaur, Medusa, Odysseus, Beowulf, Thor ve Tolkien’in Maceraları bölümlerinden oluşan belgesel, akademisyenlerin neşeli ve heyecanlı tavırlarıyla, konuşmalarını ayakta enerjik bir şekilde yapmalarıyla teorik bölümlerde bile sıkıcı bir hal almıyor. Oyuncu seçimleri, karartma efektleri ve genel canlandırmalar olabildiğince basit, anlaşılır ve şıktı.

Serinin en güzel özelliği, efsanelerin gerçeklikle yakınlaştığı, benzeştiği yerlerin belirtilmesi olmuş. Gelecekteki hikayelerle benzerlikleri ve Hristiyanlığa etkileri üzerine açıklamalar oldukça şaşırtıcı.

Efsaneler hayatımızın her anına sinmiş durumdalar. Clash of the Gods mitolojiye ve efsanelere özel ilgisi olup araştırmış kişiler için biraz basit bir anlatıma sahip. Fakat yeni başlayanlar için oldukça öğretici bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Ben kafamdaki bazı soru işaretlerini yok edebildim. Darısı sizin başınıza…

** Clash of the Gods serisini aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz. ** 

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dark Matters: Twisted But True (2011) 19 – Dark Matters Twisted But True 2011

Dark Matters: Twisted But True (2011)

Dark Matters: Twisted But True Amerika’da Science Channel kanalında yayınlanan
İçinden Spielberg Geçen Mini Dizi: Taken (2002) 20 – Taken 4

İçinden Spielberg Geçen Mini Dizi: Taken (2002)

Yapımcılığını Steven Spielberg’in üstlendiği 10 bölümlük Syfy mini dizisi Taken’daki