Aynaya Yansıyan Bir Hayat: Le Miroir (2010) 1 – mirror

Aynaya Yansıyan Bir Hayat: Le Miroir (2010)

14 Mayıs 2013

Bir insan ömrünü ve yaşadıklarını anlatmak için mutlaka uzun planlar, sahneler mi kullanılmalıdır? Yoksa bir ayna bütün bu işler için yeterli olabilir mi? Her dönem sinemaya katkıları tartışılmaz olan Fransızların elinden çıkmış güzel bir kısa film deneyimi yaşamak isteyenlere tavsiye edilebilecek türden bir film Le Miroir.

Antoine Tinguely ve Laurent Fauchere’in yönetmenliğini beraber üstlendikleri film, ikilinin Ramon and Pedro isimli oluşumlarının ilk kısa film deneyimi olarak dikkat çekiyor. Vimeo’da 1,5 milyonda fazla insanın izlediği film gösterildiği birçok festivalden de ödülle dönmeyi başarmış. Genel olarak tanıtım videoları, reklam ve klip çekimleriyle ilgilenen ekibin yeni filmi “1956” seyirciyle buluşmak için gün sayarken, ikilinin sinema alanında geleceği parlak gibi gözüküyor.

mirror

5 yaşındaki bir çocuğun banyo aynası karşısında dişlerini fırçalamasıyla başlayan film, bizi hakkında hiç bir şey bilmediğimiz bir yaşama ortak ediyor ve biz de aynadaki yüzle birlikte büyüyor, ergenlik dönemimizi anımsıyor, gençlik dönemi deneyimlerimizi hatırlıyor ve geleceğe dair kendi çıkarımlarımızı yapabiliyoruz. Yalın anlatımıyla dikkat çeken ve kullandığı teknik sayesinde seyirciyi içine alabilen kısa filmin kamera arkası görüntüleri, filmin nasıl yapıldığını merak eden izleyiciler için gayet tatminkâr.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

“Kısa Filmin Öyküsü”: Kemik (2016) 2 – Kemik 1

“Kısa Filmin Öyküsü”: Kemik (2016)

Kısa Filmin Öyküsü yazı dizimiz Semih Ellialtı ve Ahmetcan Uzer'in
Boundin (2003) 3 – boundin 2

Boundin (2003)

Boundin, 2003 yapımı bir Pixar kısası. Müzikal havasıyla hem gülümsetiyor