Tarihin Yapraklarından Bir Westworld Özeti

2 Ekim tarihinde ilk bölümü yayınlanan ve Digitürk üzerinden de Türk seyircilerinin beğenisine sunulan yeni HBO dizisi “Westworld”, bilindiği üzere özgün bir senaryoya sahip değil.

Orijinde 1973 tarihli bir film yer alırken Michael Chricton’un senarist ve yönetmenliğinde çekilen ve dizi ile aynı isme sahip bu film ile ilk tanışmam “Famous Monsters of Filmland” adlı efsane derginin Mayıs 1974 tarihli 107’inci sayısının kapağı ile olmuştu. Pek tabii ki dergiyi basıldığı yıllarda okuma şansına sahip değildim. Ancak arşivimdeydi ve en dikkat çekici kapaklardan birine sahip olduğu için de ilgimi çekmişti. Çünkü kovboy kıyafeti giyen bir robotu kapak resmi olarak kullanmıştı, bu kişi ise Yul Brynner’dı.  Bir şekilde filmi bulup izlemeyi başardım. Türler arası geçişler ve türlerin sentezleri çoğu zaman başarısız sonuçlar doğursa da “Vahşi Batı” ve “Bilimkurgu”yu bir şekilde birleştiren film beklentilerimi karşılamıştı. Ancak devam filmi olan “Future World” ve 1980 tarihinde kısa ömürlü televizyon dizisi için aynı şeyi söylemek mümkün değil kanımca.

Dizi için de henüz bir şey söylemek için erken ancak uyarlanan film, sahip olduğu senaryosundan dolayı bilimkurgu sineması tarihinde kendine has bir yere sahip. Hal böyle olunca bana doğru bir formül kullanıldığında uçlardaki türlerin harmanlanabileceğini öğreten bu film ile tanışmama vesile olan sayfaların önemi de ayrı oluyor. Sinema kültürünün paylaştıkça artacağına inanan biri olarak söz konusu derginin ilgili sayfalarını ilk bölümün ardından müptelası olanların, tanıtım görüntüleri sonrası beklenti içine girenlerin ya da beklentilerini bulamayanların ilgisine sunar, referans olacağı düşüncesiyle iyi okumalar dilerim…

Fatih Danacı

NOT: Derginin kondisyonu yorgun olduğu için scan işlemi esnasında zarar görmemesi adına iç sayfalar tarayıcının yüzeyine fazla yaklaştırılmadı. Bu sebeple sayfa kenarlarındaki bazı kelimeler bulanık olabilir.

Yazar hakkında: Fatih Danacı

blank
Uçak mühendisliği alanında eğitim alıp mezun olduktan sonra sinema ve edebiyat merakı aktif bir uğraşa dönüştü. 2006 yılından itibaren çeşitli dergi, e-dergi, internet siteleri gibi platformlarda öyküleri, sinema yazıları yayımlandı. Korkunun Canavarları adlı ilk kitabı 2011 yılında basıldı. Aynı yıl Giovanni Scognamillo ve Aylin Ünal ile birlikte hazırladığı Vampir Manifestoları çıktı. Evlidir ve Ankara’da ikamet etmektedir.

Bak bunu da seversin...

Blade Runner 2049 (2017) – Birinci Yazı

Baştan söyleyeyim, “Stalker”ı (1979) bir bilimkurgu filmi olarak değerlendirmediğim için benim en sevdiğim bilimkurgu filmi “Blade Runner”dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir