Black Mirror "White Christmas" (2014) 1 – Black Mirror White Christmas 1

Black Mirror “White Christmas” (2014)

12 Ocak 2015

Dizilerin Noel özel bölümleri, genelde sezon açılış ve final dışında en çok heyecanlandıran bölümleri olur. Noel ve yeni yıl ruhuna uygun olarak kurulan senaryolar olmazsa olmazdır. Özellikle Dr. Who her sene bizi şaşırtan bir Noel bölümü ile ortaya çıkar. Başka bir İngiliz dizisi olan Black Mirror ise ikinci sezon sonrası daha üçüncü sezonun tarihi bile bilinmezken tek bölümlük bir yapımla ekranlara geldi.

White Christmas adlı bu bölüm dizinin geneline hakim distopya geleneğini sürdürüyor.  Jon Hamm, Oona Chaplin ve Rafe Spall’ın başrolleri paylaştığı yapımda senaryo dizinin yaratıcısı Charlie Brooker imzasını taşıyor.

Joe Potter (Rafe Spall) ve Matt Trent (Jon Hamm) karlarla çevrili bir kulübede 5 yıldır beraber yaşamaktadırlar. Noel sabahı Joe mutfakta yemek hazırlarken Matt gelir ve onla daha önce hiç konuşmadığını fark eder. Buraya nasıl geldiği ile ilgili ilk hikayeyi anlatmaya başlar.

Black Mirror White Christmas 2

I. Bölüm

Matt bir grup arkadaşı ile beraber genç bir çocuğun partiden kız bulması için yardım etmektedir. Z-Eye denen bir teknoloji ile çocuğun gözlerinden ortamı gören Matt sürekli bir sonraki hamlesini söylemektedir. Ancak baltayı taşa vuran ekip gencin eve attığı kızın tuzağına düşer.

Matt’in bu gibi sorumsuz davranışları ailesi tarafından “blok”lanmasına neden olacaktır. Evet gelişen teknoloji ile beraber artık gerçek hayatta da insanlar birbirini bloklayabilmekte ve onları hayatlarından çıkarmaktadır. Bloklanan kişiler birbirlerini silüet olarak görmekte, seslerini ise hiçbir şekilde duyamamaktadır.

II. Bölüm

Greta (Oona Chaplin) bir operasyon geçirmektedir. Greta anestezinin etkisinde iken cookie denilen bir cihaza yükleme yapılır. Greta uyandığında bir boşlukta Matt ile karşılaşır. Matt ona artık Greta olmadığını, onun bilincinin bir bilgisayar kopyası olduğunu anlatır. Ondan istenen Greta’nın akıllı evini yönetmesidir. Öncelikle kendisinin Greta olduğunu iddia eden program Matt’in sert taktikleri ile çıldırma noktasına gelir ve kendinden istenilen görevi yapmaya başlar.

Artık gerçek Greta kalktığında onun her zevkini bilen bir işletim sistemi evini yönetecektir.

III. Bölüm

Matt’in anlattıklarını dinleyen Joe da kendi hikayesine başlar. Beth (Janet Montgomery) ile uzun süreli bir ilişki yaşayan Joe sevgilisinin hamile kalmasından sonra tartışma yaşar. Joe çocuğu istemekte ancak Beth kendini buna hazır hissetmemektedir. Joe’nun ısrarları Beth ile tartışmanın büyümesine neden olur ve Beth sonunda Joe’yu terk eder ve onu hayatından bloklar.

Ancak Joe kızı unutamaz ve kendini toparlayamaz. Ona ulaşmak için babasının evini her noel’de izlemeye başlar. Ancak Beth ile beraber orada ufak bir silüet daha görecektir. Bir gün Beth’in bir kazada öldüğünü gören Joe çocuğunun bloğunun artık kalkacağını düşünerek Beth’in babasının evine gidecektir…

Üç ayrı hikayenin iç içe geçtiği doksan dakikalık bu özel bölüm Black Mirror evrenini genişletmeye devam ediyor. Yine bize çok yakın teknolojileri harmanlayarak kurgu ile bilim’i bir potada eritirken insan aklının teknolojileri ne kadar kötü kullanabileceğini gösteriyor.

Benim gibi iki sezonu da bir çırpıda seyretmişseniz zaten bu bölüm yeni sezon öncesi ağzınıza bir damla bal çalacak. Eğer hala Black Mirror’dan habersizseniz de tek başına bir bölüm olarak seyredebilirsiniz ancak bu durumda eski bölümlere göndermeleri kaçıracağınız gibi bu zamana kadar benim aklım neredeydi de bu diziyi seyretmedim diye hayıflanmanıza neden olacaktır.

Black Mirror White Christmas logo

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

1 Comment

  1. 1.sezonu izleyeli baya olmuştu.2.sezon ve bu bölüm beklemedeydi,dün hepsini bir çırpıda izledim.bu teknolojiler pekde uzak değil dünyamıza.mad men abi jon hamm’ı böyle sıradışı yapımlarda (bir diğeride rus yazar bulgakov uyarlaması mini dizi “genç bir doktorun not kitabı”) arada görmekde ilginç.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Death Note (2006) 2 – Death Note 1

Death Note (2006)

Son yıllarda ülkemizde de popüler olan Japon animelerinin en başarılılarından

American Horror Story Asylum

American Horror Story Asylum yeni karakterler ve mekanlar ile farklı