Japon Evil Dead: Bloody Muscle Body Builder in Hell (1995) 1 – Bloody Muscle Body Builder in Hell 1995 header

Japon Evil Dead: Bloody Muscle Body Builder in Hell (1995)

21 Haziran 2023

Vücut geliştiricisi halterli bir adam, sarı odaların fotoğrafçısı kız arkadaş, olaylara anlam veremeyen, erken ölmede Sean Bean kaderli bir medyum, tekinsiz bir ev ve zombi gibi bir hayalet… Hepsi Japonya’dan çıkma 1995 yapımı bir filmde yer alıyor. Hâlihazırda Evil Dead Rise’ın yankıları sürerken, Japon Evil Dead olarak bilinen Bloody Muscle Body Builder in Hell’i gelin, birlikte keşfedelim.

Japonya, farklılıkların ülkesi… Burada geçirdiğim zaman boyunca farklı etkinlikler yapmaya çalışıyorum. Pachinkolarda turlamak, ufo catcher’da figür kapmaya çalışmak, birbirinden lezzetli yemeklerini deneyimlemek, eski stil kahve ve çay dükkanı olan kissatenlerde yazı yazmak ve elbette farklı Japon filmleri seyretmek… Değişik film arayışlarımdan birinde Japon Evil Dead’i olarak geçen Bloody Muscle Body Builder in Hell adlı filme denk geldim. Korku filmlerini çok sevmemden ve Evil Dead serisinin hayranı olmamdan ötürü filmi gülümseyerek izledim. Hatta yönetmeni ve başrol oyuncusu Shinichi Fukazawa’dan da filmiyle ilgili yorum almayı da ihmal etmedim.

Peter Jackson’ın Braindead’i ile Sam Raimi’nin The Evil Dead’ini sinemada seyretmek, film çekmek için bana ilham verdi.

Evil Dead ilhamıyla yola çıkan korku komedi filmi Bloody Muscle Body Builder in Hell, lanetli bir evde geçmektedir. Naoto’nun (Shinichi Fukazawa) gazeteci eski kız arkadaşı Mika’ya hayaletli evler üzerine yaptığı bir proje için yardımcı olmasıyla başlar. Bunun üzerine yanlarına bir de medyum alarak birlikte Naoto’nun babasının gizemli tekinsiz evinin yolunu tutarlar. Bol kanlı, karın deşen, kafa koparan, göz çıkaran bir anlatımda bol el yapımı efektli bir maceraya dalarlar.

Bloody Muscle Body Builder in Hell, yönetmen Fukazawa’nın yazıp yönetip oynadığı bir yapım. Fukazawa, filmine dair sorduğum ilham kaynaklarını ise şöyle açıkladı: “Korku filmi yapımına olan ilgim, gençliğimde George A. Romero’nun Dawn of the Dead filmini izledikten sonra gelişti. Yani erken yaşlarda film yapmaya başladım. Üçüncü Evil Dead filmi olan Army of Darkness’ı ve Peter Jackson’ın Braindead adlı filmini sinemada seyretmek, Bloody Muscle Body Builder in Hell’i çekmek için bana gereken ilhamı verdi. Japonya’daki izleyicilerin filme olan iyi tepkilerini görmek beni heyecanlandırdı. Böyle eğlenceli, extreme bir korku filmi çekmek istediğimi biliyordum. Evil Dead serisi, özellikle orijinal üç film, benim gibi bağımsız korku filmi çekenlere umut verdi. İlk film özellikle bana, fantastik bir film çekmek için büyük bir bütçeye ve gelişmiş özel efektlere ihtiyaç duyulmadığını, bunu fikirlerle ve enerjiyle yapabileceğinizi gösterdi. İkinci ve üçüncü film ise korku filmlerinde mizah anlayışının olabileceğini öğretti.

1995’te Super 8 kamera ile çekilen film, ancak on yıldan fazla bir süre sonra görücüye çıkmış. Old school efektlerin havada uçuştuğu, gore öğelerin çoğunlukla stop motion yöntemiyle çekildiği Bloody Muscle Body Builder in Hell, Fulci severlerin ve Evil Dead hayranlarının kaçırmaması gereken bir yapım. 80’lerin gore havasını yansıtıyor. Özellikle Cuma akşamı korkusu olarak patlamış mısır eşliğinde keyfine varmanız dileğiyle.

Öteki Sinema için yazan: Aytaç Özge

Japon Evil Dead: Bloody Muscle Body Builder in Hell (1995) 8 – Bloody Muscle Body Builder in Hell 1995 poster

Japon Evil Dead: Bloody Muscle Body Builder in Hell (1995) 9 – Bloody Muscle Body Builder in Hell 1995 9

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ninja Scroll (1993) 10 – jubei flames small

Ninja Scroll (1993)

Ninja Scroll için gelmiş geçmiş en favori çizgi filmimdir diyebilirim.
Kwaidan (1964) 11 – 1280 1

Kwaidan (1964)

1965'te Cannes Festivali'nde jüri özel ödülünün sahibi olan Kwaidan, fantastik