BruceMania: Çakma Bruce Lee Filmleri! 1 – dragonleek1

BruceMania: Çakma Bruce Lee Filmleri!

13 Temmuz 2014

Bruce Lee, aksiyon sinemasının zirvesindeyken öldüğünde Hong Kong dövüş filmlerinin tarzını sonsuza dek değiştirmişti. Yapımcılar da bunun farkında olarak yeni Bruce’lar aradılar ve dövüş sinemasında bir nevi “Klonların Saldırısı” durumu yaşanmış oldu. Şaka değil gerçek; The Clones of Bruce Lee adında bir film bile yaptılar…

Çocukluğumda bu filmlerin çoğunu izbe sinemalarda izledim. Kimi Bruce’a hiç benzemezken kimi de en az onun kadar iyi dövüşüyordu. Benim favorim her zaman “Return of the Tiger / Kaplanın dönüşü” filminin başrol oyuncusu olan Bruce Li’de öyle bir abimiz… Lee’nin ölümünden sonra peşpeşe çekilen ajitasyon belgeselleri Goodbye Bruce Lee, The Young Bruce Lee ve Bruce Lee: The Man, the Myth‘de Lee’yi oynamış. Kendisi filmlerinin oynadığı ülkelerde, Ho Chung-tao, Ho Chung Dao, Shao-Lung Lai, Hsiao-Lung Lei, Lee Roy Lung, Lee Shiao-Lung, Li Shiao-Lung, Bruce Ho Chung Tao, Ho Chung Tao, Ho Tsung Tao olarak da tanınıyor. Ne diyelim… Arka arkaya okuması bile eğlenceli!

Aşağıda Bruce Lee klonlarının film afişlerinden oluşan seçmece bir galeri var, gözünüze şenlik…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

2 Comments

  1. Dediğiniz gibi çocukluğumuzda bu filmler çok yayınlanıyordu ben o dönemlerde daha çok TV’de izlerdim. Sinemada hiç izlemedim. Zaten 90’larda bu filmler peş peşe çok yayınlanıyordu. Eski günlerde çok iyiydi, ne kadın programı vardı, ne de evlilik programı vardı. Sürekli film yayınlanıyordu. Şimdiki TV’lerde pek tat yok, anca evlilik ve kadın programları yayınlıyorlar. Bu arada bu film arşivlerini görünce çocukluğum aklıma gelince bi yazayım dedim ben de. :)

  2. Bu arada bir de Dragon Sek diye bir Bruce Lee taklitçisi de var. Çocukken onu da çok izlerdim. Hatta çocuk olduğum için gerçek Bruce Lee sanıyordum çünkü orijinalinden çok taklitçileri vardı. 90’larda internet yoktu ki araştıralım ama ben yine de izliyordum o dönemlerde, filmler izlenecek güzel nostaljik filmler.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Walking Dead Grafikler

Walking Dead grafikler sayesinde kim, kaç zombiyi, hangi silahla öldürdü
Heavy Metal Magazin Kapakları (1-267) 23 – juliestrainpair

Heavy Metal Magazin Kapakları (1-267)

Linkin ucunda Heavy Metal Magazin ilk sayıdan son sayıya kadar