BruceMania: Çakma Bruce Lee Filmleri!

Bruce Lee, aksiyon sinemasının zirvesindeyken öldüğünde Hong Kong dövüş filmlerinin tarzını sonsuza dek değiştirmişti. Yapımcılar da bunun farkında olarak yeni Bruce’lar aradılar ve dövüş sinemasında bir nevi “Klonların Saldırısı” durumu yaşanmış oldu. Şaka değil gerçek; The Clones of Bruce Lee adında bir film bile yaptılar…

Çocukluğumda bu filmlerin çoğunu izbe sinemalarda izledim. Kimi Bruce’a hiç benzemezken kimi de en az onun kadar iyi dövüşüyordu. Benim favorim her zaman “Return of the Tiger / Kaplanın dönüşü” filminin başrol oyuncusu olan Bruce Li’de öyle bir abimiz… Lee’nin ölümünden sonra peşpeşe çekilen ajitasyon belgeselleri Goodbye Bruce Lee, The Young Bruce Lee ve Bruce Lee: The Man, the Myth‘de Lee’yi oynamış. Kendisi filmlerinin oynadığı ülkelerde, Ho Chung-tao, Ho Chung Dao, Shao-Lung Lai, Hsiao-Lung Lei, Lee Roy Lung, Lee Shiao-Lung, Li Shiao-Lung, Bruce Ho Chung Tao, Ho Chung Tao, Ho Tsung Tao olarak da tanınıyor. Ne diyelim… Arka arkaya okuması bile eğlenceli!

Aşağıda Bruce Lee klonlarının film afişlerinden oluşan seçmece bir galeri var, gözünüze şenlik…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Afişleriyle 23. Adana Film Festivali Yarışmaları

Afişleriyle Adana Film Festivali. 23. Uluslararası Adana Film Festivali'nde yarışan filmlerin afişlerinden oluşan bir galeriyle karşınızdayız.

2 Yorumlar

  1. Dediğiniz gibi çocukluğumuzda bu filmler çok yayınlanıyordu ben o dönemlerde daha çok TV’de izlerdim. Sinemada hiç izlemedim. Zaten 90’larda bu filmler peş peşe çok yayınlanıyordu. Eski günlerde çok iyiydi, ne kadın programı vardı, ne de evlilik programı vardı. Sürekli film yayınlanıyordu. Şimdiki TV’lerde pek tat yok, anca evlilik ve kadın programları yayınlıyorlar. Bu arada bu film arşivlerini görünce çocukluğum aklıma gelince bi yazayım dedim ben de. :)

  2. Bu arada bir de Dragon Sek diye bir Bruce Lee taklitçisi de var. Çocukken onu da çok izlerdim. Hatta çocuk olduğum için gerçek Bruce Lee sanıyordum çünkü orijinalinden çok taklitçileri vardı. 90’larda internet yoktu ki araştıralım ama ben yine de izliyordum o dönemlerde, filmler izlenecek güzel nostaljik filmler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir