John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 1 – John Carpenter 1

John Carpenter’ın Favori Korku Filmleri

14 Ocak 2018

Assault on Precinct 13 (1976), Halloween (1978) veya Escape from New York (1981) gibi her biri birbirinden değerli filmlerle süslü filmografisiyle efsaneleşen büyük usta John Carpenter, 19 Ekim 2017’de The Fader için favori korku filmlerini listeledi.

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 2 – John Carpenter 1

2010 yılından beri (video klipleri saymazsak) yönetmen koltuğuna oturmayan John Carpenter, 2016 yılında dünyayı gezerek her birinin biletleri tükenmiş bir dizi konser vermişti. Carpenter’ın ilk filmi Dark Star’dan (1974) Vampires’a (1998) kadar olan süreçteki filmlerinin müziklerinden oluşan Anthology: Movie Themes 1974-1998 isimli albümü de geçtiğimiz Ekim ayında yayınlandı. Torunu Cody Carpenter ve vaftiz oğlu (Kinks gitaristi Dave Davies’in oğlu) Daniel Davies’in de katkıda bulunduğu albüm, yeniden kaydedilmiş 13 parçadan oluşuyor.

Aşağıdaki listede büyük ustanın favori korku filmleri yer alıyor. Filmlerin altlarındaki görüşler John Carpenter’a ait.

1. Night Of The Living Dead (1968)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 3 – Night of the Living Dead 01

“Night of the Living Dead ile başlayalım. 1968’de izlemiştim. O zaman için bayağı korkunç bir filmdi. Artık o kadar değil ama çığır açan bir film. Kız arkadaşımla izlemeye gitmiştik, aşırı korkmuştu. Bu durumun film hakkındaki düşüncelerimi etkilemiş olabileceğini düşünüyorum. Belki biraz etki altında kalmış olabilirim ama acımasız bir sürünün sizi dur durak bilmeden takip etmesi fikri gerçekten çok korkunç. Ya da sevdiğiniz birinin zombiye dönüşme fikri. Tek kelimeyle muazzam. Yani bunu sömüren filmlere bir bakın! Walking Dead’e bakın. Bırakın bu işleri.”

2. The Texas Chainsaw Massacre (1974)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 4 – The Texas Chainsaw Massacre 1974

“The Texas Chainsaw Massacre inanılmaz bir film. Tüm zamanların en korkunç filmlerinden biri. Filmin fikri bile ürkütücü. Aslında hiçbir şey görmüyorsunuz; hiçbir şey apaçık ortada değil. Asıl dehşet verici olan, kafanızın içinde devam edenler. Aynı zamanda fazlasıyla komik, neredeyse bir komedi filmi. Gerçekten bayılmıştım.”

3. The Exorcist (1973)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 5 – The Exorcist

“The Exorcist’e dair korkunç olan şey ne biliyor musunuz? Filmde neyin korkunç olduğunu herkes biliyor. Şeytan. İlk izlediğimde, bu filmin gerçekten etkili olabilmesi için inançlı olmak gerektiğini düşünmüştüm. Ama daha sonra sadece takdir etmeye başladım. Müthiş sahneleri var. Geçenlerde tekrar izledim ve ne kadar çarpıcı bir film olduğunu görünce şaşırdım. Aman Tanrım, o zamanlar küçük bir kız çocuğuyla neler yapmışlar, bir dolu tabuyu yıkmışlar. Son derece iyi bir film.”

4. X The Unknown (1956)
5. The Quatermass Experiment (1955)
6. Horror Of Dracula (1958)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 6 – Quatermass

“1950’lere, büyüdüğüm zamanlara dönüp baktığımızda takdir ettiğim daha birçok film var. O kadar eskiye dönebilir miyiz? Tamam o zaman, daha henüz çok küçükken, bu filmlerden bazıları beni gerçekten korkuttu: X The Unknown, The Quatermass Experiment ve Horror of Dracula.”

7. The Fly (1958)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 7 – The Fly 1958

“Orijinal The Fly, patlamış mısırların havalara uçtuğu bir filmdi. Koltuğumdan zıplamıştım. Çok korkmuştum. Bayağı ürperticiydi. Biliyorum, herkes yeniden çevrimi seviyor ama ben eskisini seviyorum. Karısı kapüşonunu çekip açtığında, kocaman bir sinek kafası ortaya çıkmıştı. Çok korktum, patlamış mısırım uçtu gitti. Resmen ödümü kopardı. 10 yaşındaydım. Tahmin etmeliydim. Daha olgun ve daha sakin olmalıydım ama olamadım. O zamanlar muhallebi çocuğuydum, kabul ediyorum.”

8. The Thing From Another World (1951)

John Carpenter'ın Favori Korku Filmleri 8 – The Thing From Another World 1951

“The Thing From Another World, bütün canavarlı bilim kurguların babasıdır. 1950’lerin başında gösterime girmişti ama ben biraz daha geç izledim. Kesinlikle dehşet verici, olağanüstü, klasik bir film.”

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Kaynak: thefader.com

Çeviri: Murat Kızılca [/box]

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

  1. The Texas Chainsaw Massacre konusunda kesinlikle aynı fikirdeyim, bir korku-komedi filmi, hatta filmin ikinci yarısında komedi ağır basıyor, ve korkunç olmaya çalışırken komikleşen bir film değil, gerçekten komik olması istenmiş, ve çok da başarılı olmuş.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

80'lerin Korkunç Komik Filmleri 9 – The Monster Squad 1987

80’lerin Korkunç Komik Filmleri

Dönemin yerlere yatıracak kadar güldüren ama yeri geldiğinde de korkudan
John Waters Seçti: 2020’nin En İyi Filmleri 10 – John Waters maske

John Waters Seçti: 2020’nin En İyi Filmleri

John Waters, 2000 yılından beri düzenli olarak her yılın Aralık