Çekirge Artık Yok... 1 – liveimages kelebek haber galerisi david carradine olu bulundu 01 tile

Çekirge Artık Yok…

4 Haziran 2009

Türkiye’de de yıllar önce televizyonda gösterilen “Kung Fu” dizisiyle ünlenen Amerikalı oyuncu David Carradine (72), Tayland’ın başkenti Bangkok’taki lüks bir otelin odasında ölü bulundu.

263985david-carradine-postersCarradine’ın yapımcısı MK2 şirketinin açıklamasında, son filmi “Stretch”in çekimleri için Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan Caradine’in Nai Lert Park otelinde ölü bulunduğu belirtildi.

Soruşturmayı yürüten polis memuru Teerapop Luanseng, Carradine’in cesedinin odasındaki elbise dolabında çıplak ve asılmış halde bulunduğunu açıkladı.

Carradine’in saldırıya uğradığına dair iz bulunmadığı ve cesedinin yarın yapılacak otopsi için hastaneye götürüldüğü kaydedildi. Güvenlik kameralarının Carradine’ın odasına giren başka birini görüntülemediği, odada boğuşma izi olmadığı, odanın içeriden kilitli olduğu ve Carradine’ın kişisel eşyalarının eksiksiz durumda bulunduğu belirtildi.

Carradine’ın kendisini otel odasındaki perdelerin ipiyle astığı ileri sürülüyor.

David Carradine’ın, Fransız Charles de Meaux’un çektiği “Stretch” filminin çekimlerinin tamamlanmasına 3 gün kala öldüğü kaydedildi.

Türk izleyicisinin yıllar önce TRT televizyonunda da gösterilen “Kung Fu” dizisinden dolayı çok yakından tanıdığı Carradine, son olarak iki bölümden oluşan “Kill Bill” filmleri ile adını duyurmuştu.

HAYATI VE FİLMLERİ

David Carradine, Martin Scorsese, Ingmar Bergman ve Hal Ashby gibi yönetmenlerin yönettiği 100’den fazla filmde rol aldı.

8 Aralık 1936’da California’da Hollywood’da dünyaya gelen David Carradine, ünlü bir oyuncu olan John Carradine’ın oğluydu.

Üniversitede müzik ve tiyatro eğitim alan David Carradine, sinema dünyasına 1960’ların başında western dizileri “WagonTrain” ve “The Virginian” ile adımını attı ve 1972’de yayımlanmaya başlayan “Kung Fu” dizisindeki Kwai Chang Caine rolüyle üne kavuştu.

Kung Fu dizisinde, vahşi batıda kasaba kasaba gezen bir keşiş olan Caine, maceraları sırasında zaman zaman çocukluğuna dönerek kendisine “Çekirge” diye seslenen hocası Po’dan aldığı nasihatleri hatırlıyordu.

Dizinin 3. sezonunun tamamlanmasından sonra Carradine, “dizinin kendisini tekrar ettiğini” söyleyerek Kung Fu’dan ayrılmıştı.

Carradine sinemadaki ilk başrolünü o dönemde yönetmenliğe adımını yeni atmış olan Martin Scorsese’nin yönettiği “Boxcar Bertha”da (1972) oynadı. 1973’te yine Scorsese’nin yönettiği “Mean Streets” filminde Carradine Robert De Niro ve Harvey Keitel gibi aktörlerle birlikte rol aldı.

liveimages_kelebek-haber-galerisi_david-carradine-olu-bulundu_01-tile

1977’de İsveçli yönetmen İngman Bergman’ın “The Serpent’s Egg” filminde başrol oynayan Carradine yönetmenlik de yaptı. Carradine, 1980 ve 90’lı yıllarda filmlerde oynamayı ve film yönetmenliğini sürdürdü ancak, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle bu dönemdeki filmleri geçmişte elde ettiği başarıya ulaşamadı. Carradine bu dönemlerde, birçok düşük bütçeli filmde rol aldı.

David Carradine, Kung Fu dizisinin ilk kez yayımlanmasından 20 yıl sonra 1992’de Kwai Chang Caine rolüyle “Kung Fu: efsane sürüyor” dizisiyle yeniden Kung Fu dizisiyle kameraların karşısına geçti.

Babası gibi kardeşleri Keith ve Robert ile kızları Calista ve Kansas da oyuncu olan Carradine, yeniden çok başarılı olan bir filmde başrol oynamak için 2002’yi beklemek zorunda kaldı.

Carradine, Quentin Tarantino’nun 2002 ve 2003’te iki bölüm olarak çektiği, Uma Thurman’ın “Gelin” rolünü oynadığı “Kill Bill” filmlerinde “Bill” karakterini canlandırdı. Film, Carradine’e Kung Fu dizisi popüler olduğunda henüz doğmamış olan genç hayranlar kazandırdı.

Carradine, 2004’teki bir röportajında, “yaklaşık 20 yıl önce büyük bütçeli filmlerden uzaklaştığımdan beri tek ihtiyacım olan böyle bir filmde oynamaktı. Anthony Hopkins, Clint Eastwood ya da Sean Connery gibi yaşlı oyuncuların yaptığı ve benim yapamayacağım bir şey yok. Tek gereken, Quentin gibi cesur birisinin beni alıp spot ışıklarının altına götürmesiydi” demişti.

Geçmişteki uyuşturucu ve alkol alışkanlığından da bahseden Carradine, bu alışkanlıklarını terk ettiğini ve sadece kahve ile sigara kullandığını belirterek, “Bulunduğum halden hoşlanmıyordum, o kadar içtiğinizde duygusal olarak kontrolden çıkıyorsunuz, çabuk sinirlenen biri olmuştum. Muhtemelen bu soruyu cevapladığımı son kez görüyorsunuz. Çünkü bu bir yenilenme, yeniden doğuş. Benim için yeni bir kariyerin başlangıcı. Artık ileri bakma zamanı” demişti.

Carradine’ın doğu bitkileri, sporları ve felsefesine olan ilgisinin hiç kaybolmadığı ve yıllarca Tai Çi ve diğer dövüş sanatlarıyla ilgili tanıtım videoları çekmeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

5 kez evlenen ve 4 eşinden boşanan Carradine, 2004’te evlendiği Annie Bierman ile birlikteydi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultursanat/11798438.asp?gid=229

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

3 Comments

  1. gerçekten öldüğüne çok üzüldüm.ama olayın arkası biraz karışık.pek intihar denilecek bir olay değil aslında.david abimiz bir sex oyuncağıyla oynarken ölmüş.ayrıntılara girmeye pek gerek yok,isteyen bulabilir.gerçekten de acı bir kayıp,üzücü

  2. Bangkok’da bir otel odasında öldüğünü duyunca ben kafamda olayı sekse bağlamıştım zaten. Olay cinayet midir fantazi midir bilmiyorum ama Carradine’ın intihar etmediğini biliyoruz en azından. Zaten ona da intihar gibi bir ölüm şekli yakışmazdı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Modern Sinema’da Düşten Maddeye 2 – The Handmaiden 2016 1

İstanbul Modern Sinema’da Düşten Maddeye

İstanbul Modern Sinema’nın, Boşluğa Dikkat adlı uluslararası projesi devam ediyor.
Yine Yeni Yeniden! Öteki Sinema Forever! 3 – blograzzi

Yine Yeni Yeniden! Öteki Sinema Forever!

Yine Yeni Yeniden! Blograzzi Öteki Sinema'nın yeni halini günün blogu