Duyuru: Yorumlar Sorunsalı

25 Mart 2009

Öteki Sinema editoryası olarak bir kaç gündür yanlış anlatılmış, yanlış anlaşılmış yorumlar ile uğraşmakta ve kimseleri üzmeden bir orta yol bulmak telaşındayız. Fakat bu telaş ve açıklama gayreti giderek sıkıcı olmaya ve paylaşmak istediğimiz asıl konudan uzaklaşmamıza yol açtı. Farkettik ki biz  kimseyi üzmeden derdimizi anlatmanın peşine düştükçe anlayış artacağına azalıyor. Bu sebeple yorumlarla ilgili bazı önlemler almak zorunda hissettik. Özellikle dikkat etmemize rağmen bu önlemleri despotça ve fikir özgürlüğüne aykırı bulan kişiler kendi sitelerini açıp dilediklerini yazmakta ve içlerinden geliyorsa bize de saydırmakta serbesttirler

  • Öteki Sinema‘nın derdi sinemadır. Sinema konuşmanın dışına çıkıldığı, alenen geyik yapıldığı ve bir chat ortamının oluştuğu durumlarda  düzeltme ve silme yapılabilir.
  • Öteki Sinema, düzgün türkçe kullanımına özellikle dikkat eder. Sokak ağzı ile yapılan ve imla kurallarını katledecek derecede hatalı yorumlar yayınlanmayacaktır. (Düzeltmek için vaktimiz olmayabilir ve buna mecbur da değiliz.)
  • Fikirlerinizi savunurken ya da açıklarken sinema konuşmaktan kopmamaya gayret etmenizi isteriz. “Yaşın kaç?” “Sen benim kim olduğumu biliyormusun?” gibi kelamlar anında silinir.
  • Yorumlarda eğer film ile ilgili spoiler (sürpriz bozan bilgi, mesela: Katil uşaktı ya da sonunda herkes ölüyor) verilecekse mutlaka yorumun başında belirtilmeli ve daha iyisi böyle bir şey yapılmamalıdır.
  • Öteki Sinema, inanış, dil ve ırk ayrımını kesinlikle reddeden bir sitedir. Hiç bir inanışa ya da ideolojiye ait değildir. İdeolojik ve ırkçı yorumlara kesinlikle onay verilmeyecektir. Yazıp da  boşuna yorulmayın.
  • Öteki Sinema, Kişisel saldırı ya da hakaret içeren yorumlardan hiç hoşlanmaz ve bunu yapan üyesini bir daha kabul etmemek üzere dışlar.
  • Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme içeren yorumlar düzeltilebilir, silinebilir.
  • Yorum yapan tüm üyelerimiz bu sayfayı okumuş ve kabul etmiş sayılır. Eğer “okumadık, bilmiyorduk, hem hani  nerede yazıyormuş o!”  denilirse, sayfanın linki anında copy&paste yapılıp üye aleme rezil edilebilir. Aman dikkat!
  • Yazı ve yazı altı yorumlarla ilgili tüm düzenleme yetkisi Öteki Sinema editörleri ve ilgili yazı sahibine aittir.

Yukarıda yazdığımız ve daha sonra “ahan da bunu unutmuşuz!” diyerek yazacağımız hassasiyetlere dikkat ederek gönlünüzce yazabilir, Kızgın kumlardan serin sulara atlayabilirsiniz. Sevgi ve Saygılarımızla…

Editörler: Murat Tolga Şen – Masis Üşenmez

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir Sigmund Weinberg Belge-meseli İlk Gösterim 1 – Sigmund Weinberg 1

Bir Sigmund Weinberg Belge-meseli İlk Gösterim

Bir Sigmund Weinberg Belge-meseli’nin dünyadaki ilk gösterimi 2-3 Temmuz’da İstanbul
Pembe Hayat KuirFest'ten LGBTİ+ Film Platformu 2 – Her Story

Pembe Hayat KuirFest’ten LGBTİ+ Film Platformu

Artık herkes dünyanın her yerindeki LGBTİ+ yapımlara Türkçe altyazı desteği