Duyuru: Yorumlar Sorunsalı

Öteki Sinema editoryası olarak bir kaç gündür yanlış anlatılmış, yanlış anlaşılmış yorumlar ile uğraşmakta ve kimseleri üzmeden bir orta yol bulmak telaşındayız. Fakat bu telaş ve açıklama gayreti giderek sıkıcı olmaya ve paylaşmak istediğimiz asıl konudan uzaklaşmamıza yol açtı. Farkettik ki biz  kimseyi üzmeden derdimizi anlatmanın peşine düştükçe anlayış artacağına azalıyor. Bu sebeple yorumlarla ilgili bazı önlemler almak zorunda hissettik. Özellikle dikkat etmemize rağmen bu önlemleri despotça ve fikir özgürlüğüne aykırı bulan kişiler kendi sitelerini açıp dilediklerini yazmakta ve içlerinden geliyorsa bize de saydırmakta serbesttirler

  • Öteki Sinema‘nın derdi sinemadır. Sinema konuşmanın dışına çıkıldığı, alenen geyik yapıldığı ve bir chat ortamının oluştuğu durumlarda  düzeltme ve silme yapılabilir.
  • Öteki Sinema, düzgün türkçe kullanımına özellikle dikkat eder. Sokak ağzı ile yapılan ve imla kurallarını katledecek derecede hatalı yorumlar yayınlanmayacaktır. (Düzeltmek için vaktimiz olmayabilir ve buna mecbur da değiliz.)
  • Fikirlerinizi savunurken ya da açıklarken sinema konuşmaktan kopmamaya gayret etmenizi isteriz. “Yaşın kaç?” “Sen benim kim olduğumu biliyormusun?” gibi kelamlar anında silinir.
  • Yorumlarda eğer film ile ilgili spoiler (sürpriz bozan bilgi, mesela: Katil uşaktı ya da sonunda herkes ölüyor) verilecekse mutlaka yorumun başında belirtilmeli ve daha iyisi böyle bir şey yapılmamalıdır.
  • Öteki Sinema, inanış, dil ve ırk ayrımını kesinlikle reddeden bir sitedir. Hiç bir inanışa ya da ideolojiye ait değildir. İdeolojik ve ırkçı yorumlara kesinlikle onay verilmeyecektir. Yazıp da  boşuna yorulmayın.
  • Öteki Sinema, Kişisel saldırı ya da hakaret içeren yorumlardan hiç hoşlanmaz ve bunu yapan üyesini bir daha kabul etmemek üzere dışlar.
  • Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme içeren yorumlar düzeltilebilir, silinebilir.
  • Yorum yapan tüm üyelerimiz bu sayfayı okumuş ve kabul etmiş sayılır. Eğer “okumadık, bilmiyorduk, hem hani  nerede yazıyormuş o!”  denilirse, sayfanın linki anında copy&paste yapılıp üye aleme rezil edilebilir. Aman dikkat!
  • Yazı ve yazı altı yorumlarla ilgili tüm düzenleme yetkisi Öteki Sinema editörleri ve ilgili yazı sahibine aittir.

Yukarıda yazdığımız ve daha sonra “ahan da bunu unutmuşuz!” diyerek yazacağımız hassasiyetlere dikkat ederek gönlünüzce yazabilir, Kızgın kumlardan serin sulara atlayabilirsiniz. Sevgi ve Saygılarımızla…

Editörler: Murat Tolga Şen – Masis Üşenmez

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir